W Polsce obowiązują już e-skierowania. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby z nich skorzystać?

  • 09.01.2021, 11:14
  • Dzień Dobry TVN/x-news, fot. gov.pl, UM Tarnów
W Polsce obowiązują już e-skierowania. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby z nich skorzystać?
Od 8 stycznia e-skierowania są obowiązkowe. Jakie wymagania musimy spełnić, by z nich skorzystać? Tę i inne kwestie wyjaśniła w dzisiejszym programie „Dzień Dobry TVN” profesor Katarzyna Kokocińska.

E-skierowania będą wydawane głównie pacjentom, którzy muszą udać się do lekarza specjalisty. Dotyczą także leczenia szpitalnego, badania medycyny nuklearnej i wykonania tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Elektroniczne skierowanie otrzymamy też na badanie echokardiograficzne płodu i endoskopowe przewodu pokarmowego. Papierowa wersja skierowania zostanie natomiast wystawiona na leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, na rehabilitację, pobyt w szpitalu psychiatrycznym i świadczenia programu lekowego. Warto także pamiętać, że do psychiatry, ginekologa i położnika, onkologa, wenerologa i dentysty dostaniemy się bez skierowania.

W jaki sposób uzyskać e-skierowanie? Lekarz pierwszego kontaktu podczas wizyty (lub teleporady) podaje pacjentowi numer skierowania (podobnie jak w przypadku e-recepty). Może on także przyjść mailowo lub SMS-em. Z otrzymanym kodem można się zarejestrować zarówno stacjonarnie, jak i telefonicznie, nie wychodząc z domu. Należy jednak pamiętać o podaniu swojego numeru PESEL. Jeśli kod się zgubi, można go znaleźć na Koncie Pacjenta lub zadzwonić do lekarza, który wystawiał skierowanie.

E-skierowanie pozwoli także zmniejszyć kolejki zarówno do lekarzy, jak i do pracowni specjalistycznych. Elektroniczny dokument pozwoli bowiem zarejestrować się tylko w jednej placówce lub poradni.

Dzień Dobry TVN/x-news, fot. gov.pl, UM Tarnów

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe