Uważaj na nieznane linki! Oszuści internetowi nie marnują czasu

  • 27.11.2020, 14:59
  • KMP Tarnów
Uważaj na nieznane linki! Oszuści internetowi nie marnują czasu

Tylko w tym tygodniu trzy osoby wpadły w pułapkę oszustów internetowych i straciły tym samym oszczędności w kwocie ponad 6 tysięcy złotych.

Obecnie większość z nas przerzuciła się na zakupy do sieci. W związku z tym spodziewamy się kurierów lub informacji o odbiorze przesyłki w danym paczkomacie. W tym czasie otrzymujemy niewinny SMS lub e-mail informujący, że oczekiwana paczka nie dojdzie z powodu niedopłaty. Z reguły padają niewielkie kwoty rzędu 0,50 PLN lub 1,29 PLN. Poniżej link z informacją o możliwości dokonania szybkiej transakcji.

W tym miejscu po otrzymaniu takiej informacji najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów jest jej usunięcie.

Niestety kilku Tarnowian w pośpiechu lub też natłoku codziennych zdarzeń „klika” w załączony link, który przenosi do „fałszywych” aplikacji bankowych. Następnie zostają wprowadzone loginy i hasła dostępowe i przekazujemy drobną dopłatę do przesyłki, nie wiedząc, że nasze poufne dane właśnie zostały przekazane oszustowi.

W ten sposób trzech różnych mieszkańców Tarnowa straciło w trzech różnych transakcjach kwoty rzędu 280 złotych, ponad 900 złotych oraz niemalże 5000 złotych.

Teraz sprawami zajmują się tarnowscy policjanci. Przestępstwo to jest penalizowane w artykule 286 kodeksu karnego i zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Nam pozostaje w tym trudnym okresie przedświątecznym apel o zachowanie spokoju. SMS i e-maile, które zasypują nasze telefony i skrzynki różnymi informacjami, odczytywać bez pośpiechu i z zachowaniem zdrowego rozsądku.

KMP Tarnów

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe