Dlaczego warto wykorzystywać spawanie laserowe w swojej firmie?

  • 08.01.2020, 09:27 (aktualizacja 08.01.2020, 11:14)
  • Artykuł partnera
Dlaczego warto wykorzystywać spawanie laserowe w swojej firmie?
Na rynku pracy krąży pogłoska, że profesja spawacza jest tą pożądaną. Jest ona prawdziwa, natomiast jedynie przez mniejsze przedsiębiorstwa. Na dodatek uchodzi za potencjalnie zagrażającą zdrowiu lub życiu pracownika. Coraz więcej firm z kolei decyduje się na wdrożenie w swoich halach produkcyjnych spawania laserowego. W niniejszym artykule przedstawimy korzyści wynikające z tego rozwiązania.

Współczesny dynamiczny rozwój biznesu produkcyjnego nie obejdzie się bez stałego rozwoju i optymalizacji działań. W tym kontekście warto wspomnieć właśnie o spawaniu laserowym, które jest w stanie zapewnić takiej firmie połączenie efektywności i gwarancji bezpieczeństwa.

Wytrzymałość tworzywa

Wiązka energetyczna wykorzystywana przez ten typ spawania pozwala tworzyć zarówno wytrzymałe, jak i gładkie złączenia. Dzieje się to za sprawą jej intensywnej mocy, która jest zdolna do głębszej penetracji, niż miałoby to miejsce przy użyciu pierwotnej wersji narzędzia, czyli spawarek elektronowych. Co więcej, wariant laserowy jest w stanie wygenerować spoinę, nie wykorzystując spoiwa służącego zazwyczaj do czynności wykończeniowych.  Mowa tu zatem o oszczędności materiałowej.

Seria robotów do spawania łukowego od Fanuc

Ochrona zdrowia

W kwestii omawianej działalności ważną funkcję pełni gaz spawalniczy, mający na celu ochronę miejsc wykonywania pracy. Ten będący efektem spawania laserowego zyskuje dodatkową cechę, ponieważ gdy wnika w obrabiany materiał, powstaje tzw. chmura plazmowa. Jest ona w stanie pochłaniać i, co ważniejsze, odchylać strumień lasera. W związku z tym niezbędne będzie właściwe wykorzystanie mieszaniny helu oraz arganu, co umożliwi bezpieczne spawanie i zmniejszenie strefy działania plazmy. Należy też wymienić fakt, że przez maszynę ludzki pracownik jest wyłączony z pewnego zakresu czynności pracowniczych mogących ewentualnie uszkodzić jego wzrok.

Możliwości maszyny

Z możliwości spawarki laserowej korzysta też przemysł elektroniczny, gastronomiczny, lotniczy, medyczny, kosmiczny itd. Wszystko za sprawą wiązki światła koherentnego, ponieważ umożliwia nadtopienie miejsca styku metali tworzywa. Poziom jej mocy jest wprost proporcjonalny do grubości materiału. Jeśli nie przekracza 25 mm, to właściwe będzie spawanie laserem o natężeniu powyżej 1,5 Kw. Te o mniejszym, są powszechnym narzędziem w elektronice, gdzie rozmiar elementów wymusza użycie spawania metodą punktową.

Podsumowanie

Spawanie laserowe jest rozwiązaniem pozwalającym firmie produkcyjnej na usprawnienie swoich działań i generowanie większej ilości zysków. Przed inwestycją, warto jest poszukać na rynku rzetelnego producenta, który pomoże też w implementacji zakupionego sprzętu.

 
Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe