Tarnów. „Klimat w naszych rękach”. Uczniowie a świadomość ekologiczna

  • 20.06.2022, 15:18 (aktualizacja 21.06.2022, 10:08)
  • Przemysław Markowicz
tarnow-klimat-w-naszych-rekach-uczniowie-a-swiadomosc-ekologiczna.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Uczniowie Szkoły Podstawowej Integracyjnej Nr 11 im. Marii Dąbrowskiej w Tarnowie jako laureaci XII edycji konkursu grantowego Funduszu Naturalnej Energii wzięli udział w projekcie dotyczącym ochrony środowiska. Propozycja szkoły nosiła nazwę „Klimat w naszych rękach” i miała na celu podnoszenie świadomości dotyczącej troski o przyrodę.

- Jeżeli chodzi o moją pracę, głównie właśnie nacisk kładę na to, aby pobudzić w młodych osobach zdrowe nawyki tak, aby jednostka mogła przyczynić się do tego, aby w naszym środowisku żyło się lepiej. Aby w wieku osiągnięcia pełnoletności nie przesiedli się do czterech kółek, po to, aby zamiast samochodu wybierali rower. Kieruję się głównie na to, aby młodzi ludzie aktywnie żyli, uprawiali sport, nabrali zdrowych nawyków, unikali transportu – tłumaczy Anna Ponikiewska, ekodoradca projektu LIFE „Małopolska w zdrowej atmosferze” na terenie miasta Tarnowa.

Przedsięwzięcie obejmowało szeroki zakres działań, w który czynnie zaangażowani byli młodzi mieszkańcy naszej planety. W programie znalazły się również konkursy, w których oprócz wykazania się zdolnościami artystycznymi, dzieci oraz młodzież mogli przedstawić swój stosunek do ekologii.

- W konkursach wzięło udział wielu uczniów nie tylko z naszej szkoły, ale też ze szkół tarnowskich. Wszyscy bardzo chętnie angażowali się w te działania konkursowe. Pisali piękne listy do Matki Ziemi, wykonywali przecudne prace plastyczne, które możemy podziwiać na wystawie w naszej szkole – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej Integracyjnej Nr 11 im. Marii Dąbrowskiej w Tarnowie, Anna Pawula.

Kształtowanie postaw proekologicznych jest szczególnie ważne już od najmłodszych lat. To wtedy rozwijają się podstawowe nawyki codziennego funkcjonowania, a ważne jest, by między nimi znalazły się również działania mające na celu poprawianie stanu naszej planety.

- Od kogo mamy zaczynać, jak nie od młodych. Im musimy przekazywać tą wiedzę, u nich należy kształtować postawy po to, aby oni wzrastając, mogli te postawy dalej przekazywać, te nawyki wykształcone stosować w swoim codziennym życiu. I stąd nazwa tego projektu: „Klimat w naszych rękach”, bo właśnie w rękach młodych ludzi jest przyszłość naszej planety i to, co się z nią stanie za kilka, kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lat - wyjaśnia dyrektor szkoły.

Drobnymi czynnościami młodzi ekologowie udowadniają na co dzień, że los Ziemi jest dla nich ważny.

- Staram się oszczędzać energię, wyłączać światło, nie marnować wody, ubrania dobrze kupować, nie za dużo rzeczy gromadzić i nie wyrzucać śmieci na trawę, zbierać śmieci, jak jakieś zobaczę - mówi uczennica Ania.

- Wybieram produkty, które nie zawierają dużo plastiku i nadają się do recyklingu, a dodatkowo używam toreb wielorazowego użytku - mówi uczennica Oliwia.

- Staram się nie wykorzystywać naszej planety nadmiernie, staram się podróżować ekologicznie, ekologicznymi środkami transportu. Staram się również nie wyrzucać popsutych rzeczy, żeby je naprawić po prostu. Żeby nie napędzać karuzeli konsumpcjonizmu i nie wydawać pieniędzy niepotrzebnie i marnować surowców na nowe przedmioty, które można jeszcze naprawić i mogą nam wiele lat służyć - tłumaczy uczeń Kacper.

Szkoła za opracowany projekt otrzymała dofinansowanie w wysokości 10 tysięcy złotych.

Przemysław Markowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe