Będą zmiany w pieczy zastępczej. Politycy dyskutowali na ten temat w trakcie Małopolskich Dni Rodzicielstwa Zastępczego

  • 18.05.2022, 16:53
  • Wioletta Zarębska
beda-zmiany-w-pieczy-zastepczej-politycy-dyskutowali-na-ten-temat-w-trakcie-malopolskich-dni-rodzicielstwa-zastepczego.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Ponad 70 tysięcy dzieci w Polsce i ponad 2 tysiące w Małopolsce – za każdą z tych liczb stoi młody człowiek, który potrzebuje kochającej, zastępczej rodziny. Większość z tych dzieci, już taką znalazła, jednak część z nich nadal przebywa w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. To tylko jeden z tematów, który był poruszany w trakcie Małopolskich Dni Rodzicielstwa Zastępczego.

- Przyjechała Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, której mam przyjemność przewodniczyć. Wspólnie z komisją sejmikową – odpowiednikiem naszej komisji – będziemy rozmawiać o nowej ustawie o pieczy zastępczej, o wsparciu rodzicielstwa zastępczego, spotkamy się również z rodzinami zastępczymi i będziemy chcieli rozpropagować rodzicielstwo zastępcze, bo takim docelowym dla nas i tym, czego wszyscy byśmy sobie życzyli to, żeby wszystkie dzieci w Polsce wychowywały się w rodzinie - wyjaśniała Urszula Rusecka, poseł na Sejm RP, przewodnicząca komisji PSR.

- Na pewno te formy są lepsze, bardziej sprawdzone i chcemy jak najbardziej poprzez nasze działania wzmacniać pieczę zastępczą w Małopolsce - podkreślała Marta Mordarska, przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Małopolskiego. 

W trakcie dyskusji poruszano kwestię nowelizacji nowej ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, w której zaproponowano szereg. Wśród nich jest m.in. podniesienie wynagrodzenia, wprowadzenie urlopów macierzyńskich i rodzicielskich dla rodziców adopcyjnych, zaproponowany zostanie też specjalny rejestr.

- Rejestr pieczowy tak zwany, czyli rejestr dzieci, które są w pieczy zastępczej, rejestr kandydatów na rodziców, rejestr rodzin – to narzędzie informatyczne ma za zadanie pomoc sądom rodzinnym w wyszukiwaniu wolnych miejsc w pieczy zastępczej, bo my wiemy, że dzisiaj w skali kraju mamy takich miejsc wolnych kilkaset, a mimo to sądy kierują dzieci do placówek opiekuńczo-wychowawczych. Ten rejestr ma zapobiec takiemu zjawisku - tłumaczyła Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. 

Równocześnie ta ustawa sprawi, że nie będą mogły być tworzone nowe domy dziecka. Nowelizacja ustawy o wparciu rodziny i pieczy zastępczej ma w przeciągu najbliższych dni trafić do rady ministrów, a później – jak zostanie przyjęta – pod obrady sejmu.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe