Jak poprawić pamięć - kilka trików

  • 11.05.2022, 20:14
  • Artykuł partnera
Jak poprawić pamięć - kilka trików
Bez względu na stan zdrowia, wiek i płeć większość osób okazjonalnie lub częściej odczuwa dyskomfort z powodu słabej pamięci. Zapominamy o rzeczach ważnych i mniej istotnych. Nie pamiętamy, gdzie położyliśmy klucz od samochodu czy umyka nam umówiona od dawna wizyta u lekarza. Kłopoty z pamięcią nie muszą od razu oznaczać poważniejszej choroby, ich przyczyną może być nadmiar obowiązków czy też koncentracja na innych ważniejszych tematach.

Sposoby na poprawę pamięci

Przyczyn wahań pamięci lekarze upatrują wśród kilku obszarów, m.in: żywieniu, genach, przebytych chorobach, wieku. Niektóre z tych obszarów można kontrolować i poprzez wprowadzenie zmian, polepszyć jakość życia. Istnieje jednak kilka technik, które warto sobie przyswoić i wdrożyć w życiu profilaktycznie lub nawet już na etapie rozpoznania problemu. 

Jedną z podstawowych metod poprawy pamięci jest dbałość o ilość i jakość snu. Długotrwałe problemy ze snem prowadzą bowiem do upośledzenia funkcji poznawczych człowieka. Bezsenność zakłóca przebiegające w mózgu procesy, które budują m.in. wspomnienia. Sen trwający od 7-9 godzin gwarantuje skuteczny wypoczynek i świeżość umysłu oraz pomaga mózgowi kreować i przechowywać wspomnienia. 

  

Równie istotna dla osób w zaawansowanym wieku jest popołudniowa drzemka, o czym przeczytacie na: https://sleepinghouse.pl/artykul/5-zalet-popoludniowej-drzemki. Jeżeli przebiega ona w komfortowych warunkach, przyciemnionym pomieszczeniu i na wygodnym łóżku z optymalnym materacem, takim, jakie oferują materace w Tarnowie renomowanej marki Hilding Anders, wpływa niezwykle korzystnie na pracę mózgu i jego reset. Czasem wystarczy 15-30 minut drzemki, by ciało nabrało sił, a umysł wrócił do najlepszej formy. 

Ćwiczenia aerobowe na poprawę pamięci

Lekarze od dawna zalecają na poprawę pamięci wysiłek fizyczny. Pielęgnowanie regularnych ćwiczeń, zmniejsza ryzyko pogarszania się funkcji poznawczych mózgu, a jednocześnie ćwiczenia chronią mózg przed zwyrodnieniami. Co więcej, ćwiczenia aerobowe wpływają pozytywnie nawet na osoby w początkowej fazie choroby Alzheimera. Ćwiczenia wpływają pozytywnie na krążenie krwi, dotlenienie mózgu i serca, zwiększają częstość akcji serca. Krew zaopatrzona w większą ilość tlenu odżywia każdą tkankę mózgu. Nie tylko więc drzemka, bezruch, ale i ruch, wysiłek fizyczny sprzyjają pogłębianiu się pamięci - sprawdź artykuł: https://sleepinghouse.pl/artykul/wady-i-zalety-popoludniowej-drzemki

Odejście od rutyny i utartych szlaków

Niezwykle stymulujące dla pracy mózgu i pamięci jest odejście od rutyny, porzucenie schematów dnia i wprowadzenie zmian. Każda z nich zmusza bowiem do przeorganizowania zwyczajowych czynności, planowania, projektowania, kreowania nowych działań. Aby wywiązać się z nowych zadań, trzeba często zweryfikować mnóstwo informacji, przetworzyć je i zapamiętać. Świeżość i ekscytacja nowością doskonale wpływa na ćwiczenia pamięci. 

Dieta ważna dla pamięci

O tym, jak ważna jest dieta dla pracy mózgu i pamięci nie trzeba już nikogo przekonywać. Wysokokaloryczne diety nie tylko sprzyjają otyłości, ale i mogą zaburzać pamięć. Dlatego warto obniżać jej kaloryczność, zrezygnować z cukru, wprowadzić do diety zdrowe produkty działające na pracę mózgu, takie jak: orzechy, ryby, nasiona, pestki, kasze, warzywa, a przede wszystkim ograniczyć czerwone mięso, tłuszcze i słodycze, ograniczyć również picie alkoholu i kawy. 

 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe