Tarnów. Wyłudzili prawie 8 milionów złotych. Jest akt oskarżenia

  • 21.01.2022, 13:00
  • Gabriela Kudła
akt-oskarzenia-w-sprawie-wyludzen-dotacji-oswiatowych.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Do Sądu Okręgowego w Tarnowie wpłynął akt oskarżenia skierowany przez miejscową prokuraturę, w sprawie wyłudzenia prawie 8 milionów złotych dotacji oświatowych. Wyłudzenia miały mieć miejsce w okresie od 2016 do 2019 roku w jednym z działających wówczas centrów edukacyjnych. Akt obejmuje pięć osób, z czego trzy będą odpowiadały w głównym wątku postępowania.

- Zgodnie z aktem oskarżenia mechanizm oszustwa polegać miał na tym, że przedstawiciele centrum kierowali  do urzędu miasta nierzetelną dokumentację, w której zawyżali zarówno liczbę uczniów, jak i liczbę uczniów, co do których wydano orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego - mówił Tomasz Kozioł, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnowie. 

Przywłaszczenia zostały wykryte przez Urząd Miasta Tarnowa i Kuratorium Oświaty.

 -  W efekcie w ten sposób, poprzez przedstawienie tej nierzetelnej dokumentacji, sprowadzali pracowników Urzędu Miasta Tarnowa w błąd co do realnych okoliczności pozwalających na przyznanie dotacji i zgodnie z aktem oskarżenia wyłudzić mieli w ten sposób 7 milionów 800 tysięcy złotych - dodał Tomasz Kozioł. 

Dwie pozostałe osoby mają odpowiadać w pobocznym związku tej sprawy.

 - To są osoby, które staną pod zarzutem przygotowywania, czy też preparowania fałszywych faktur, fałszywych dokumentów, które następnie w określonym zakresie służyły głównym sprawcom właśnie do przedstawiania w urzędzie miasta i wyłudzania nienależnej dotacji - wyjaśnił Tomasz Kozioł. 

Oskarżonym za oszustwo i przywłaszczenie grozi do 10 lat więzienia. 

 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe