Tarnów buduje nową kompostownie

  • 30.11.2021, 12:41
  • Źródło: UMT
Tarnów buduje nową kompostownie
W Tarnowie powstaje nowa kompostownia o powierzchni około 1 ha, która zlokalizowana jest przy ul. Komunalnej 31 w Tarnowie, po zachodniej stronie zrekultywowanego sektora V składowiska odpadów. Wydajność instalacji planuje się na co najmniej 6 tysięcy ton rocznie, z możliwością jej zwiększenia w przyszłości w miarę potrzeb. Koszt budowy kompostowni (dofinansowanie z UE oraz wkład własny miasta) to prawie 11 mln zł.

W skład planowanej kompostowni wchodzą: plac przyjmowania i przygotowania odpadów zielonych do kompostowania, zadaszony plac kompostowania w pryzmach z kanałami napowietrzającymi, magazyn gotowego kompostu, infrastruktura komunikacyjna i techniczna.

Plac przyjmowania i przygotowania odpadów służy do selektywnego złożenia na odrębnych pryzmach różnych rodzajów odpadów zielonych, takich jak: trawa, liście, gałęzie. Przygotowanie odpadów do procesu kompostowania polega na oddzieleniu odpadów nieulegających biodegradacji, wysypaniu odpadów z worków, rozdrobnieniu odpadów zdrewniałych do postaci zrębków.

Zadaszony plac z kanałami napowietrzającymi służy do kompostowania przygotowanych odpadów. Odpady miesza się w odpowiednich proporcjach i układa w podłużne pryzmy, które przerzuca się przerzucarką co 10-14 dni w celu ich równomiernego natlenienia. Po okresie dojrzewania trwającym 3-4 miesiące, materiał przesiewa się i przemieszcza do magazynu.

Magazyn gotowego kompostu to utwardzony plac, ograniczony wysokimi ścianami betonowymi i zadaszeniem. Ściany mają umożliwić wysokie pryzmowanie kompostu w celu oszczędności miejsca. Zadaszenie pozwoli na kontrolowanie wilgotności kompostu, bez względu na panujące warunki atmosferyczne.

Na infrastrukturę niezbędną do funkcjonowania kompostowni składają się również: młyn do rozdrabniania odpadów, przerzucarka, sito, ładowarka kołowa, ładowarka chwytakowa, ciągniki z przyczepami.

Zasadnicze elementy różniące nową kompostownię od obecnej, to: zadaszenie, kanały napowietrzające pryzmy, większy plac, większe i wydajniejsze maszyny. Technologia przetwarzania pozostanie ta sama, czyli kompostowanie systemem otwartym. W kompostowni będą przetwarzane odpady zielone (trawa, liście, gałęzie) oraz odpady kuchenne. Efektem wszystkich procesów będzie środek polepszający właściwości gleby bądź nawóz, który będzie mógł być wprowadzony do obrotu.

Cały proces będzie nadzorowany elektronicznie. Służyć temu będzie specjalny kontener, gdzie w dwóch pomieszczeniach będzie mieścić się sterownia i wentylatornia (osiem wentylatorów napowietrzających). W sterowni zlokalizowany będzie komputer przemysłowy, który będzie sterował pracą kompostowni, biofiltra i kontenerów kompostujących. System będzie utrzymywał łączność radiową z czujnikami temperatury.

Źródło: UMT

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe