Dramatyczna liczba wypadków przy pracy w regionie tarnowskim

  • 08.11.2021, 16:29
  • Gabriela Kudła
dramatyczna-liczba-wypadkow-przy-pracy-w-regionie.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Rok 2021 okazał się rekordowym pod względem śmiertelnych wypadków przy pracy na terenie działania oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Tarnowie. Tylko od stycznia było ich aż 6 i jest to dwukrotny wzrost w stosunku do roku ubiegłego. W większości przypadków powodem zdarzenia była zła organizacja pracy szczególnie w branży budowlanej.

 - Generalnie są one związane z upadkami pracowników z wysokości. Pracodawcy nie zdają sobie sprawy z tego, że prowadząc roboty budowane, które wykonywane są na wysokości powyżej 1 metra są to wszystko prace na wysokości i wymagają odpowiedniego zapieczenia pracowników - mówił Benedykt Zygadło, kierownik oddziału PIP w Tarnowie. 

Wyniki kontroli przeprowadzanych przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy w Tarnowie wskazują także, że rusztowania do prac budowlanych nie są dostosowane do rodzaju przeprowadzanych prac. Bardzo często ich montaż jest niedokładny. 

 - My w tym roku, czyli od stycznia do końca października na terenie tutaj oddziału podjęliśmy prawie sto kontroli, które były związane bezpośrednio z budownictwem, z czego 66 kontroli było związanych bezpośrednimi zagrożeniami dla zdrowia i życia pracowników - dodawał Benedykt Zygadło. 

Niemała okazuje się także liczba wypadków ciężkich. Tylko od stycznia było ich aż 10. 

 - Są to różnego rodzaju amputacje, jakieś częste uszkodzenia ciała i te wypadki też się dzieją i częściowo w budownictwie, ale tez w szeroko rozumianym przetwórstwie. Przetwórstwie mięsnym, przetwórstwie przemysłowym. To są właśnie te dziedziny gospodarki, które generują te wypadki - dodawał Benedykt Zygadło. 

Zdarzały się także przypadki kiedy po podjętych kontrolach, pracodawca wciąż nie stosował się do zaleceń inspektora. 


- Tutaj też z przykrością należy powiedzieć, że aż w trzech wypadkach sięgnęliśmy po taką ostrą broń w stosunku do pracodawców, bo mianowicie właśnie w tych trzech wypadkach gdzie kolejne kontrole nie przynosiły efektów w postaci eliminacji zagrożeń skierowaliśmy wnioski o podwyższenie składki wypadkowej. To jest podwyższenie składki o 100% - mówił Benedykt Zygadło. 

Przypomnijmy, że jednym z najtragiczniejszych tegorocznych wypadków w regionie, była katastrofa budowlana w Żurowej, gdzie podczas budowy hali w wyniku zawalenia się konstrukcji rannych zostało 7 pracowników, z czego jeden z nich w wyniku poniesionych obrażeń zmarł.
 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe