Łęg Tarnowski. XXIII Dożynki Województwa Małopolskiego

  • 11.09.2021, 21:25
  • Daria Kurczab
dozynki1.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Łęg Tarnowski był gospodarzem tegorocznych XXIII Dożynek Województwa Małopolskiego. Był to czas nie tylko podziękowań za tegoroczne zbiory, ale także okazja do poznania obyczajów ludowych i wspólnego Świętowania. Dożynki tradycyjnie rozpoczęły się wspólną modlitwą w intencji rolników i ich plonów. W uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez biskupa Andrzeja Jeża wziął udział marszałek Witold Kozłowski.

- To jedno z większych świąt w roku, jeżeli chodzi o samorząd województwa, to przecież tradycyjny dzień, w którym dziękujemy z jednej strony Panu Bogu za  dobre zbiory, a z drugiej strony dziękujemy wszystkim rolnikom, którzy bardzo ciężko pracują cały rok od świtu do nocy po to, żeby na naszych stołach nie brakowało chleba i tak jest. Zresztą można powiedzieć, że żywność małopolska ma bardzo dobrą markę jako żywność, zdrowa żywność ekologiczna – mówił Witold Kozłowski.

Marta Malec-Lech podkreśliła, jak ważna jest praca rolników.

- Dzisiaj dziękujemy przede wszystkim za chleb, który gości na naszych stołach i to jest właśnie dzięki pracy, trudnej pracy rolników, którzy rzeczywiście mają ciężką pracę, ale są bardzo sumienni, wytrwali w tym, co robią i dzięki ich pracy możemy za ten chleb dziękować – mówiła Marta Malec-Lech.

Zapytaliśmy Martę Herduś jak ocenia pracę rolników w gminie Żabno.

- Jak widać, przejeżdżając przez nasze wsie, tu jest i trzoda chlewna i bydło mięsne i uprawy zbóż, uprawy kukurydzy. Na północy mamy piękną regionalną uprawę. To jest piękny Jaś, czyli fasola, przeróżne dobra, również owoce – mówiła Marta Herduś.

Podczas tegorocznych Dożynek Województwa Małopolskiego przeprowadzony został Konkurs Wieńców Dożynkowych, którego celem jest kultywowanie tradycji, budowanie tożsamości regionalnej i zacieśnianie więzi wspólnotowej. Komisja konkursowa oceniła wieńce dożynkowe w dwóch kategoriach: wieniec współczesny i wieniec tradycyjny.

- Pomysł z życia, trochę z głowy. Nawiązuje ewidentnie do regionu. Siejemy dużo zboża, kukurydzy warzyw, gdzie faktycznie ten traktor i ta przyczepa są niezbędne do tego, aby pozbierać plony z pola - mówiła Katarzyna Bździuła.

Zwycięska Grupa Wieńcowa będzie reprezentować Województwo Małopolskie podczas Dożynek Prezydenckich. Zapytaliśmy zwycięzców, co ich zdaniem zostało docenione przez jury.

- To nasza ciężka praca, kunszt wykonania tradycyjną metodą, tradycyjne rośliny, tradycyjne zboża. Oprócz tego musimy wspomnieć, że doceniliśmy tu pracę rolników, którzy nam udostępnili swoje pola do zbioru tych pięknych zbóż, kwiatów i ziół -  mówiła Renata Dobek. 

Oprócz obrzędu dożynkowego, konkursu na najpiękniejszy wieniec, a także występów, odbył się koncert gwiazdy wieczoru Eleni. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe