Kuchnię ukraińską charakteryzuje prostota. Dominują w niej świeże składniki i wędzonki, pieczywo oraz warzywa i różnego rodzaju kasze. Są jednak dania, które zza wschodniej granicy przywędrowały do Polski i na stałe zagościły w naszych domach. Częstując nimi gości, z pewnością sprawimy im dużo radości. Przypominamy proste przepisy na zupę, danie główne oraz deser, które w obu krajach - Polsce i Ukrainie -są znane i lubiane.
Barszcz ukraiński
Składniki:
- fasola biała w puszce
- ząbek świeżego czosnku
- kilogram buraków
- pół kilograma wędzonych żeberek
- włoszczyzna
- 3-4 średniej wielkości ziemniaki
- szklanka soku pomidorowego
- śmietanka 18 proc. tłuszczu do zabielenia
- sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie
- natka pietruszki
Przygotowanie:
1. Żeberka gotować przez ok. godzinę w dużym garnku z dodatkiem kilku liści laurowych i kulek ziela angielskiego. Buraczki umyć, obrać i zagotować do miękkości, a następnie zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Warzywa z włoszczyzny obrać i również zetrzeć na większych oczkach tarki.
2. Do garnka z żeberkami dodać pozostałe składniki i gotować jeszcze przez ok. 20-30 minut, aż warzywa uzyskają miękkość. Doprawić do smaku i zabielić. Barszcz podawać z posiekaną natką pietruszki.
Deruny, czyli placki ziemniaczane po ukraińsku
Składniki:
- kilogram ziemniaków
- dwie małe cebule
- 30 gramów mąki pszennej
- jedno jajko
- sól i pieprz
- olej
- szczypiorek
- gęsta, kwaśna śmietana 18 proc.
Przygotowanie:
1. Ziemniaki oraz cebulę umyć, obrać i zetrzeć na najmniejszych oczkach tarki. Odstawić (np. w drobnym sitku), aby odsączył się nadmiar soku.
2. Tak przygotowane warzywa mieszamy w misce z mąką, jajkiem i przyprawami (doprawiamy wedle uznania).
3. Na patelni wlewamy tyle oleju, aby zakryte było jej dno. Na rozgrzany tłuszcz wykładamy po jednej stołowej łyżce ciasta i smażymy do osiągnięcia złotego odcienia. Następnie przekładamy placek na drugą stronę, powtarzając czynność.
4. Deruny podajemy z łyżeczką gęstej śmietany i posiekanym szczypiorkiem.
Kutia
Składniki:
- garść migdałów
- garść suszonych wiśni
- garść rodzynek sułtańskich
- 200 gramów miodu
- 200 gramów cukru pudru
- 400 gramów maku
- 2 szklanki ziaren pszenicy
- olejek migdałowy (kilka kropel)
- 100 mililitrów słodkiej śmietany
Przygotowanie:
1. Kutię należy zacząć przygotowywać już dzień wcześniej, zalewając pszenicę wrzątkiem i odstawiając ją na noc. Rano mieszankę zagotować, odlać wywar i zalać ją ponownie czystą wodą, po czym gotować do miękkości przez ok. 3 godziny. Wodę ponownie odlać, a pszenicę odstawić do ostygnięcia.
2. Mak opłukać pod bieżącą wodą, zalać wrzątkiem, odcedzić i zmielić w maszynce – najlepiej dwukrotnie.
3. Pszenicę, mak oraz pozostałe składniki wymieszać w osobnym naczyniu i odstawić do lodówki na 3-4 godziny. Podawać w małych miseczkach, udekorowane np. płatkami migdałów.
Reklama
Ukraińska kuchnia na polskich stołach
Co ugotować Ukraińcom, żeby poczuli się, jak w domu? – zastanawiają się osoby, które przyjęły pod swój dach uchodźców. Sprawa jest prosta, bo wiele tradycyjnych dań naszych wschodnich sąsiadów znajdziemy również w polskim menu.
- News4Media
- 10.03.2022 13:24 (aktualizacja 12.03.2022 11:29)

Autor: iStock
Data dodania:
10.03.2022 13:24
Wyświetleń:
182
Podziel się
Oceń



























WIADOMOŚCI
Kliknij aby przejść do kanału RSSKliknij aby zobaczyć więcej
Przejdź do kategorii
AktualnościRegion TarnowskiPowiat tarnowskiMiasto TarnówGmina TarnówCiężkowiceGromnikLisia GóraRadłówRyglicePleśnaRzepiennik StrzyżewskiSkrzyszówSzerzynyWierzchosławiceWietrzychowiceTuchówWojniczZakliczynŻabnoRegion BrzeskiPowiat brzeskiBrzeskoBorzęcinCzchówDębnoGnojnikIwkowaSzczurowaRegion BocheńskiPowiat bocheńskiMiasto BochniaGmina BochniaDrwiniaLipnica MurowanaNowy WiśniczRZEZAWARegion DąbrowskiPowiat dąbrowskiBolesławDąbrowa TarnowskaGręboszówOlesnoMędrzechówRadgoszczSzczucinKanałyKULINARIALifestyleŻyczeniaKulturaImprezkaSportBiznesŻużelMotoryzacjaSondyPolitykaPoradyPogodaEkstraklasaReligiaUrząd Pracy w TarnowieO tym się mówiALERTProgramySTUDIO TARNOWSKA.TVRaport regionuPOROZMAWIAJMY O BIZNESIETrybim OkiemZ bliskaBajeczne weseleWeekend za miastemSportowy gośćExpress powiatu TarnowskiegoPrzegląd kulturalnyTarnowska kanapaPoznaj swojeSmakujemy w MałopolscePrzegląd prasyMałopolskaWiadomości z PolskiŚwiatSzkoła Podstawowa nr 20 w Tarnowie od środka














Temperatura: 28°CMiasto: TARNÓW
Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 31 km/h
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: hionTreść komentarza: szkoda starszego Pana, dobrze ze nie zginąłData dodania komentarza: 12.08.2022, 12:40Źródło komentarza: Tarnów. Jechał autostradą A4 na... rowerzeAutor komentarza: Mieszkaniec PTreść komentarza: Wprowadzenie obwodnicy pomiędzy zabudowanie mieszkalne , przedszkole i w srodek przedsiębiorstwa to faktycznie "imponujace". Nie mówiąc juz o wpakowaniu się komuś prawie do domu i zrobieniu placu budowy na czas nieokreślony. Do tego dołóżmy wycinke prawie kilometra lasu. Mieszkańcy na spotkaniu byli przeciwni temu wariantowi . Ale jak widać nikogo to nie interesuje.Data dodania komentarza: 11.08.2022, 11:36Źródło komentarza: Wiadomo jak najprawdopodobniej przebiegać będzie wyczekiwana obwodnica ŻabnaAutor komentarza: Beata 71Treść komentarza: Obwodnica przez czyjeś podwórko,to super wariant dla gminy, która nie liczy się z ludźmi tam mieszkającymi.Wybrano najgorszy wariant,ale wygodny dla kilku osób!!!Data dodania komentarza: 10.08.2022, 19:27Źródło komentarza: Wiadomo jak najprawdopodobniej przebiegać będzie wyczekiwana obwodnica ŻabnaAutor komentarza: BeataTreść komentarza: dlaczego dalej władza upiera się przy koncepcji popartej przez siebie a nie słucha mieszkańców, władza jest z Łęgu a my z Żabna , prosimy posłuchaćData dodania komentarza: 10.08.2022, 17:55Źródło komentarza: Wiadomo jak najprawdopodobniej przebiegać będzie wyczekiwana obwodnica ŻabnaAutor komentarza: rradżaTreść komentarza: głupota. Powinna iść zachodem, do drogi na Niecieczę gdzie ze względu na otwarty most w Korczynie ruch wyraźnie się wzmógłData dodania komentarza: 10.08.2022, 14:25Źródło komentarza: Wiadomo jak najprawdopodobniej przebiegać będzie wyczekiwana obwodnica ŻabnaAutor komentarza: mieszkankaTreść komentarza: Nie rozumiem dlaczego cały czas jest wałkowany wariant B skoro na ostatnim spotkaniu informacyjnym cała sala zebranych mieszkańców była przeciwko temu wariantowiData dodania komentarza: 10.08.2022, 13:07Źródło komentarza: Wiadomo jak najprawdopodobniej przebiegać będzie wyczekiwana obwodnica Żabna
Reklama
NAPISZ DO NAS
Wiadomość ze strony Tarnowska.tv
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze