Na tarnowskim kirkucie pochowano ekshumowaną nastolatkę, która zginęła w czasie Holocaustu

  • 16.06.2021, 11:11
  • Natalia Tryba
pogrzeb-zydowski.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Po wielu latach starań na Cmentarzu Żydowskim w Tarnowie pochowano nastolatkę, która zginęła w 1942. Jej ciało pochowano w przypadkowym miejscu na Podkarpaciu, a właściciel nie chciał dbać o mogiłę. O to, by dziewczyny, bo we wskazanym miejscu pierwszego pochówku było ich dwie, mogły godnie spoczywać w grobie zadbała Inga Marczyńska.

We wtorkowy wieczór dokonano pochówku jednej z dwóch nastolatek.

Dla Ingi Marczyńskiej, która w 2016 roku dowiedziała się o mogile nastolatek na Podkarpaciu, najważniejsze było to, by dziewczynki, równolatki jej córki, spoczęły w godnym miejscu. 

Pani Inga swoją batalię przeniosła do sieci. Jej post został zauważony i dzięki współpracy dokonano wzruszającego pochówku. 

Pogrzeb był zwieńczeniem wielu lat starań, ale także żywą lekcją historii. 

Uroczysty pochówek był poprowadzony przez Naczelnego Rabina Polski - Michaela Schudricha, który nie krył wzruszenia z prowadzonych starań. 

Ciała dziewczynek były bowiem umieszczone pod gruzem, przysypane śmieciami, a spływająca woda cały czas uszkadzała mogiłę. Na godny grób czekały zdecydowanie za długo. 

W Kołaczycach nie przerwano prac ekshumacyjnych. Jeśli eksperci trafią na kolejne szczątki, zostaną one przewiezione do Tarnowa. 

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Grzegorz T.
Grzegorz T. 17.06.2021, 21:29
Warto pamiętać. Warto również pamiętać o tym, kto był sprawcą, gdyż w materiale mówi się ogólnie o "ofiarach Holocaustu" otóż obie dziewczyny najpierw zgwałcił, potem zabił, miejscowy grantowy policjant pan Drzyzga, znany wtedy w okolicy. Polak.

Pozostałe