Tarnów. Pomogą w kryzysie psychicznym

  • 13.05.2021, 16:29
  • Wioletta Zarębska
tarnow-pomoga-w-kryzysie-psychicznym.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Od kilku do kilkunastu osób w ciągu tygodnia kontaktuje się z Punktem Zgłoszeniowo-Kooordynacyjnym działającym przy Centrum Zdrowia Psychicznego w tarnowskim Szpitalu Wojewódzkim. Dział ten powstałby pacjenci, którzy doznają kryzysów psychicznych, lub podejrzewają je u osób najbliższych mogły skorzystać z pomocy specjalistów.

- W punkcie konsultacyjnym dyżurują osoby przygotowane do przyjęcia zgłoszenia, czyli pochylenia się nad problemem. Czy to problemem rodziny, czy bezpośrednio osoby zainteresowanej – wyjaśniał Jacek Skrobot, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego. 

- Jeśli są osoby, które nie są jeszcze objęte leczeniem i coś się wydarzyło i te osoby nie widzą gdzie się zwrócić po pomoc to mogą zadzwonić, uzyskać poradę co dalej zrobić. W punktach koordynacyjno-zgłoszeniowych pracują specjaliści, którzy po ocenie stanu psychicznego, funkcjonowaniu pacjenta, są w stanie pomóc dobrać rodzaj opieki, jaka jest zasadna na danym etapie – dodawała lek. Ines Szczepańska z Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnowie.

Punkt Zgłoszeniowo-Koordynujący jest w stanie diagnozować pacjentów i udzielać im pomocy adekwatnej do ich stanu psychicznego.

- Jeśli ktoś ma tak głęboki kryzys, że wymaga nagłego leczenia, to nasz ośrodek ma możliwość konsultacji i przekierowania od razu do oddziału stacjonarnego. Jeśli są to osoby, które wymagają tylko wsparcia – czyli drugi biegun – i wiedzy, psychoedukacji, to też uzyskają taką pomoc - tłumaczyła lek. Ines Szczepańska z Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnowie.

Pomoc można też uzyskać w sprawie osoby bliskiej, u której podejrzewany jest kryzys psychiczny. Jak wyjaśniają specjaliści z Centrum Zdrowia Psychicznego w obecnych czasach duży wpływ na zdrowie psychiczne społeczeństwa ma też COVID-19 i pandemia koronawirusa.

- COVID-19 i jego rozległości nikt nie przewidział i tutaj mamy do czynienia z szeregiem nowych zjawisk. Takich jak zjawiska związane przede wszystkim z lękiem przed niepoznanym, lękiem antycypacyjnym czy lękami egzystencjalnymi - dodawał Jacek Skrobot, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego.

Dodajmy, że z punktu Zgłoszeniowo-Koorydynującego mogą skorzystać pełnoletni pacjenci z terenu miasta Tarnowa. Punkt działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00 pod nr tel. 14 631 51 35.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe