Ryczałt ewidencjonowany - co to takiego i kto może z niego skorzystać?

  • 05.01.2021, 15:48
  • Artykuł partnera
Ryczałt ewidencjonowany - co to takiego i kto może z niego skorzystać?
Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opodatkowania dochodów, która jest stosunkowo często wybierana przez przedsiębiorców ze względu na nieskomplikowaną w porównaniu do zasad ogólnych opodatkowania konstrukcję. Sprawdzamy, czym dokładnie jest ryczałt oraz kto ma prawo z niego skorzystać.

Opodatkowanie przychodów 

Decydując się na rozliczanie z urzędem skarbowym na podstawie ryczałtu trzeba mieć na uwadze, że opodatkowane zostają przychody przedsiębiorcy. Oznacza to, że podatnik nie ma prawa do odliczenia kosztów uzyskania przychodów. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą wybrać podmioty prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub w formie spółki osobowej. Na koniec roku podatkowego przedsiębiorca zobowiązany jest złożyć roczną deklarację podatkową za pomocą formularza PIT 28. Rozliczenie PIT 28 musi zostać dokonane do końca lutego roku podatkowego następującego po roku, za który składana jest deklaracja. 

Ograniczenia w ryczałcie 

Nie każdy podatnik, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę osobową, może wybrać jako formę rozliczenia ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podstawowym ograniczeniem są bowiem przychody, których roczny limit wynosi 250 tysięcy euro. Wyjątek stanowi pierwszy rok działalności podatnika - wtedy też nie ma obowiązku pilnowania, czy limit przychodów nie został przekroczony. Ryczałtu nie mogą wybrać podatnicy, którzy prowadzą: 

  • aptekę, 
  • lombard, 
  • kantor,
  • punkt handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, 
  • firmę świadczącą usługi reklamowe, finansowe, detektywistyczne i ochroniarskie, wykonywania fotografii reklamowych i podobnych. 

Ryczałt nie dotyczy także osób, które: 

  • wytwarzają wybory opodatkowane podatkiem akcyzowym, 
  • wykonują wolne zawody inne, niż wymienione w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, 
  • świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, z którym wcześniej łączył je stosunek pracy. 

Ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie mogą również wybrać osoby, które rozliczają się z działalności gospodarczej za pomocą karty podatkowej.  

Stawki ryczałtu i obowiązki ryczałtowca 

Obecnie obowiązuje siedem różnych stawek ryczałtowych – 20 proc., 17 proc., 10 proc., 8,5 proc., 5,5 proc., 3 proc. i 2 proc. Podatnik może rozliczać się za pomocą jednej z nich bądź kilku, jeżeli działalność jest prowadzona na różnych płaszczyznach. W tym jednak celu podatnik zobowiązany jest prowadzić osobną ewidencję przychodów dla każdej stawki ryczałtu. Jeżeli tego nie zrobi, będzie płacił podatek według jednej, najwyższej stawki ryczałtu jaka przypada na prowadzoną przez niego działalność. Co istotne, nawet jeśli przedsiębiorca świadczy usługi jednolite, opodatkowane według jednej stawki, w dalszym ciągu zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji przychodów. Można to zrobić odręcznie bądź za pomocą programu komputerowego. Przedsiębiorca musi prowadzić również ewidencję środków trwałych oraz ewidencję zatrudnienia, jednak tylko w przypadku, gdy posiada on majątek w firmie bądź zatrudnia pracowników. Ewidencje również mogą być prowadzone w dwojaki sposób: ręcznie bądź na komputerze.  

fot:pixabay.com

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe