Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Coraz mniej zgłoszeń od pracodawców trafia do wspólnej bazy urzędów pracy

W okresie pierwszych siedmiu miesięcy br. ponad 132 tys. pracodawców zgłosiło oferty pracy do Centralnej Bazy Ofert Pracy. Tym samym nastąpił spadek o 17,9% rdr. Najwięcej z nich było w woj. mazowieckim i śląskim, a najmniej – w opolskim i podlaskim. Do tego liczba zgłaszanych miejsc pracy wyniosła ponad 707 tysięcy, czyli o 18,4% mniej niż rok wcześniej. Przełożyło się to na przeszło 263 tys. ofert. To ubytek na poziomie 19% rdr. Z przekazanych danych wynika również, że w tym okresie pracę najczęściej można było znaleźć w takich branżach, jak kierowanie podstawowymi rodzajami działalności publicznej, fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne, a także działalność wspomagająca edukację. Natomiast zawody najczęściej wskazywane to sprzedawca, pracownik biurowy i robotnik gospodarczy.
Coraz mniej zgłoszeń od pracodawców trafia do wspólnej bazy urzędów pracy

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS), liczba pracodawców, którzy zgłosili oferty zatrudnienia do Centralnej Bazy Ofert Pracy (CBOP) w okresie od 1 stycznia do 31 lipca tego roku, wyniosła nieco ponad 132 tys. To o 17,9% mniej niż w pierwszych siedmiu miesiącach 2022 roku, kiedy było ich 161 tys. Pojawia się zatem pytanie, czy o spadku zadecydowały czynniki związane z sytuacją na rynku pracy, czy też pracodawcy zaczynają odchodzić od naborów za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy. Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka ds. Prawa Pracy z organizacji Pracodawcy RP, uważa, że spadek liczby ofert odzwierciedla sytuację na rynku pracy.

– Podobny spadek odnotowały również portale komercyjne, dlatego można stwierdzić, że główna przyczyna leży w obecnych realiach gospodarczych. Pracodawcy w bieżącym roku mają mniej wakatów niż w ubiegłym. Ponadto zauważalna jest tendencja dużego ubytku ofert pracy dla specjalistów HR. W firmach są likwidowane ich działy. To świadczy o tym, że przedsiębiorcy nie zamierzają zwiększać zatrudnienia, skoro rezygnują z instrumentów wspomagających ten proces – uważa ekspertka.

Grzegorz Kuliś, ekspert rynku pracy z Business Centre Club, zauważa, że na razie żadne wskaźniki nie mówią o rosnącym bezrobociu. Pracownicy są potrzebni przede wszystkim w obszarach profesji deficytowych. Niemniej widać pewne spowolnienie, czego przykładem może być branża automotive. Ekspert dodaje przy tym, iż opieranie się na danych z urzędów pracy jest niemiarodajne o tyle, że rynek sukcesywnie, z roku na rok, odchodzi od publikowania tam ogłoszeń. Oczywiście w pewnych sytuacjach jest to nadal konieczne. 

– Myślę, że z czasem urzędy pracy będą zajmowały się głównie legalizacją pobytu pracowników zagranicznych. Będą pomagały pracownikom przekwalifikować się, by umieli oni zaadaptować się do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Uważam też, że w przyszłości rola tych instytucji będzie w mniejszym stopniu dotyczyła pośrednictwa pracy – wyjaśnia Kuliś.

Spadki nie dotyczą tylko „pośredniaków”

W pierwszych siedmiu miesiącach br. liczba miejsc pracy zgłoszonych do CBOP wyniosła nieco ponad 707 tys. To o 18,4% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich lekko ponad 867 tys. Przełożyło się to na przeszło 263 tys. ofert. To o 19% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich ponad 325 tys. Dr Sylwia Wiśniewska z Katedry Zarządzania Zasobami Pracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie uważa, że można to wyjaśnić pogorszeniem koniunktury, związanym także z wysoką inflacją. W jej ocenie, biorąc pod uwagę aktualną sytuację gospodarczą, zwłaszcza spowolnienie w branżach, takich jak budownictwo, a nawet IT, ponad 263 tys. ofert pracy zgłoszonych do CBOP stanowi dobry wynik.

– Obserwowane w pierwszej połowie br. spowolnienie gospodarcze, skutkujące trudnościami dla firm chociażby z branży budowlanej, mogło przełożyć się na liczbę ofert pracy zgłaszanych do CBOP. Wydaje się, że spadek liczby ofert wynika także ze specyfiki publikowanych ogłoszeń, które często dotyczą stanowisk pracy związanych z pracą fizyczną. Jednocześnie warto zauważyć, że ubytek nie dotyczył jedynie CBOP, ale także największych portali rekrutacyjnych. Ma to więc związek z koniunkturą gospodarczą i sytuacją na rynku pracy – uważa dr Wiśniewska.

Najwięcej ofert w mazowieckim i śląskim

Biorąc pod uwagę województwa, w pierwszych siedmiu miesiącach br. najwięcej pracodawców, którzy złożyli oferty pracy do CBOP, było w mazowieckim – 17,2 tys. Dalej w zestawieniu widać śląskie – 11,9 tysięcy, małopolskie – 11,6 tysięcy, wielkopolskie – 9,7 tys. i podkarpackie – 9,5 tys. Na końcu rankingu mamy lubuskie – 3,3 tysięcy, opolskie – 3,7 tys. i podlaskie – 3,9 tys. – Wyniki są uzależnione od tego, ile miejsc pracy jest w danym województwie. Najwięcej firm oferujących zatrudnienie jest na obszarach, które znajdują się w czołówce i to pozostaje niezmienne od wielu lat – dodaje ekspertka z Pracodawców RP.

Oferty pracy zgłoszone do CBOP w okresie siedmiu miesięcy br. przeważnie dotyczyły takich branży, jak kierowanie podstawowymi rodzajami działalności publicznej, fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne, a także działalność wspomagająca edukację. Natomiast zawody najczęściej wskazywane w ofertach pracy to sprzedawca, pracownik biurowy oraz robotnik gospodarczy.

– Umieszczeniem ofert pracy w CBOP najczęściej są zainteresowane małe i średnie przedsiębiorstwa. Fryzjerstwo czy branża beauty to obszary, gdzie przedsiębiorcy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i szukają pracowników poprzez wskazany portal. Często jest tak, że mniejsze firmy wolą korzystać z darmowych rozwiązań, takich jak CBOP niż publikować oferty na komercyjnych portalach, często za wysoką opłatą. Wymienione profesje nadal są zawodami deficytowymi na rynku pracy, chodzi tu przede wszystkim o tzw. prace proste, czyli robotnik gospodarczy czy ekspedient. Branże te już od dłuższego czasu informują o braku rąk do pracy i – jak widać – tendencja ta nie ulega zmianie – wyjaśnia Katarzyna Siemienkiewicz.

Sytuacja na rynku pracy będzie trudna

Dr Sylwia Wiśniewska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie uważa, że trendy zachodzące w gospodarce pozwalają przewidywać, iż w najbliższym czasie wzrośnie liczba ofert pracy zgłaszanych do CBOP. Ekspertka wskazuje m.in. na wskaźnik koniunktury w budownictwie, który w lipcu 2023 r. był najlepszy od stycznia ubiegłego roku.

– Analizując plany pracodawców na najbliższy okres, można się spodziewać, że nowe oferty będą dotyczyły zarówno branży IT, jak i zawodów deficytowych, czyli kierowcy, pielęgniarki, psychologa czy psychoterapeuty. Specyfika profilu kandydatów do pracy, którzy korzystają z CBOP, może wskazywać na to, że do bazy będą zgłaszane także oferty pracy fizycznej. A biorąc pod uwagę deklarowane przez przedsiębiorców problemy z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników, należy też domniemywać, że pracodawcy mogli dostrzec potrzebę zatrzymania dotychczasowych pracowników, także w wieku senioralnym – wyjaśnia dr Wiśniewska.

Z kolei Grzegorz Kuliś z BCC jest zdania, że niezależnie od trudności gospodarczych, w dalszym ciągu będziemy rynkiem pracowników, gdyż firmy nadal będą zmagały się z niedoborami wykwalifikowanej siły roboczej. Ponadto na rynek wchodzi pokolenie, które ma wysokie oczekiwania wobec pracodawców. Do tego afera wizowa poskutkuje tym, że mniej pracowników zagranicznych przyjedzie do Polski. Międzynarodowych czynników, które spowodują, że przedsiębiorcom trudniej będzie zrekrutować zatrudnionych, jest oczywiście więcej.

– Prezydent Białorusi zapowiedział niedawno dekret, który przewiduje konfiskatę majątków osób, które wyjadą i nie wrócą do kraju. Ukraina nie zezwala na wyjazd mężczyzn w wieku poborowym. Ukraińcy, do tej pory u nas pracujący, wyjeżdżają do Europy Zachodniej i Kanady, która czeka na nich z otwartymi rękami. Nie wróży to dobrze naszemu rynkowi pracy. Zatem nie skupiałbym się na danych, że o kilkanaście procent zmniejszyła się liczba ofert, bo aktualnie wszyscy szukają pracowników – podsumowuje Grzegorz Kuliś.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Motocyklowe otwarcie sezonu w Tuchowie Motocyklowe otwarcie sezonu w Tuchowie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.05.2024 ZapraszamyFestiwal ZEW się budzi 2024: Odliczanie rozpoczęte, tylko 50 dni do startu w Lesku! Festiwal ZEW się budzi 2024: Odliczanie rozpoczęte, tylko 50 dni do startu w Lesku! Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.05.2024 Festiwal ZEW się budzi, jedno z bardziej oczekiwanych wydarzeń muzycznych roku, w dniach 31 maja - 1 czerwca 2024 r. powraca do malowniczych Bieszczad, zapowiadając niezapomnianą podróż przez świat muzyki alternatywnej i niezwykłych przygód. W tym roku, na scenie festiwalowej zagości wyjątkowy headliner – legendarny hiszpański zespół punkrockowy Boikot, który po raz pierwszy zawita do Polski, a także: Armia, The Analogs, Dr Misio, Percival, Poparzeni Kawą Trzy, Dziwna Wiosna, Wojtek Szumański, Zacier, Alcoholica, Siaki, Chałtcore i Stacja B oraz aż 10 debiutujących kapel.ZEW się budzi: Miejsce, gdzie młode talenty spotykają się z legendamiWśród gwiazd festiwalu znajdzie się Boikot, hiszpańska legenda punk rocka, której występ na ZEW się budzi będzie nie tylko pierwszą wizytą w Polsce, ale również symbolicznym mostem łączącym pokolenia muzyków. Znany ze swojej energii na scenie i zaangażowanych tekstów, Boikot jest żywym przykładem, jak muzyka może przemawiać do serc i umysłów ludzi na całym świecie, niosąc ze sobą ducha wolności i buntu.Festiwal nie zapomina jednak o swojej misji promowania nowych talentów. W tym roku, obok Boikotu i innych renomowanych kapel, takich jak Armia, The Analogs, Dr Misio czy Percival, ZEW się budzi daje szansę nowym graczom i zaprasza na scenę laureatów konkursu Odkrycia ZEW: SIC!, Nie pamiętam, Ayahuasca, Warhlack, Snakebyte, Iron Head, Chrust, Stan Chaplin, RoseMerry oraz Taczka żwiru. Organizatorzy festiwalu głęboko wierzą, że te debiutujące zespoły to nie tylko przyszłość polskiej sceny muzycznej, ale i świeży powiew w muzyce alternatywnej, który może wprowadzić nowe kierunki rozwoju.Założyciele festiwalu, zdecydowani na odejście od tradycyjnego modelu polegającego na angażowaniu ciągle tych samych, uznanych zespołów, odważnie przeciwstawiają się trendom i otwierają scenę dla nowości i innowacji. "Chcemy, aby ZEW się budzi był platformą, która rzeczywiście wpłynie na przyszłość polskiej muzyki, dając młodym zespołom szansę, której potrzebują, by zaistnieć i rozwijać się," mówi jeden z organizatorów. Więcej niż FestiwalOprócz niesamowitych koncertów, ZEW się budzi oferuje swoim uczestnikom szeroką gamę atrakcji: od opowieści podróżniczych, przez stylizację w Barberowozie, aż po różnorodne warsztaty i spotkania z artystami. W programie m.in. spotkanie z Januszem „Gonzo” Miką, dyskusje z inspirującymi gośćmi - Andrzejem „Żmijem” Borowskim oraz psycholożką Moniką Patrycją Patkowską - oraz konkurs na Brodacza Festiwalu, a nawet fitness na rockowo.To wszystko sprawia, że ZEW się budzie to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale prawdziwe doświadczenie kulturalne, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie.Nie czekaj! Odwiedź stronę festiwalu https://zewsiebudzi.pl, aby dowiedzieć się więcej i dołączyć do tej niezwykłej przygody. Bądź częścią zmiany, wspieraj młode talenty i ciesz się niezapomnianymi wrażeniami. ZEW się budzi – tu, gdzie muzyka łączy się z naturą, a młode talenty spotykają się z legendami.Do zobaczenia w Lesku! Organizatorami Festiwalu są ZEW for men oraz Radio Odzew. Partnerami wydarzenia są Województwo Podkarpackie i Miasto Lesko. __________________________________________________________________________________O Festiwalu ZEW się budziFestiwal ZEW się budzi to unikalne wydarzenie, które co roku gromadzi miłośników muzyki alternatywnej i przygód w sercu malowniczych Bieszczad. Festiwal słynie z epickiego koncertu o świcie – bo kto powiedział, że koncerty nie mogą zacząć się przed śniadaniem?W 2024 roku na Festiwalu wystąpią: Boikot, Armia, Dr Misio, Percival, Poparzeni Kawą Trzy, The Analogs, Dziwna Wiosna, Wojtek Szumański, Zacier, Alcoholica, Siaki, Chałtcore i Stacja B oraz 10 laureatów konkursu Odkrycia ZEW: SIC!, Nie pamiętam, Ayahuasca, Warhlack, Snakebyte, Iron Head, Chrust, Stan Chaplin, RoseMerry oraz Taczka żwiru. ZEW się budzi to nie tylko koncerty, ale również opowieści z podróży, stylizacja w Barberowozie oraz wiele innych atrakcji, które sprawią, że to spotkanie z muzyką i przyrodą zostanie na długo w sercach uczestników.Bilety dostępne są na stronie: https://zewsiebudzi.pl/bilety-2024/.
Reklama
100 lat pani Czesławy Dudek z Tarnowa 100 lat pani Czesławy Dudek z Tarnowa Mieszkanka Tarnowa, pani Czesław Dudek w kwietniu obchodziła swoje 100 urodziny. Solenizantka spędziła ten czas z rodziną i bliskimi, którzy na jej cześć wyprawili przyjęcie. Pani Czesława doczekała się 13 wnuków, 18 pra wnuków, a nawet pra pra wnuka.Data dodania artykułu: 19.04.2024 12:28PRAWDĘ MÓWIĄC ODC. 24:  Nowa rzeczywistość w Tarnowie PRAWDĘ MÓWIĄC ODC. 24: Nowa rzeczywistość w Tarnowie Data dodania artykułu: 22.04.2024 13:51W Tarnowie ruszyła X edycja programu „Mieszkanie za remont” W Tarnowie ruszyła X edycja programu „Mieszkanie za remont” Właśnie ruszyła w Tarnowie X edycja programu "Mieszkanie za remont". Pozwala on na najem mieszkania komunalnego na czas nieoznaczony w zamian za wykonanie w nim napraw w ciągu 6 miesięcy. Tym razem do puli trafiło 19 lokali.Data dodania artykułu: 15.04.2024 17:55Alarm bombowy w Tarnowie. Ładunek miał znajdować się w banku Alarm bombowy w Tarnowie. Ładunek miał znajdować się w banku Data dodania artykułu: 18.04.2024 12:50Będzie remont ul. Tuchowskiej w Tarnowie Będzie remont ul. Tuchowskiej w Tarnowie Nadal trwają procedury związane z przetargiem na remont ul. Tuchowskiej w Tarnowie. Do Zarządu Dróg i Komunikacji wpłynęło sporo zapytań przedsiębiorców o tę inwestycje, w związku z tym wydłużono termin składania ofert do 22 kwietnia. Po tym czasie wyłoniony zostanie wykonawca remontu.Data dodania artykułu: 17.04.2024 14:07Jechał nissanem i pił wódkę na A4 pod Tarnowem Jechał nissanem i pił wódkę na A4 pod Tarnowem Zatrzymaniem pijanego kierowcy zakończyła się policyjna interwencja na tarnowskim odcinku autostrady, po zgłoszeniu przez innego kierującego, o niebezpiecznej, zygzakiem jeździe czarnego niessana. Jego kierowca jechał i spożywał wódkę. Po zatrzymaniu wydmuchał ponad 1,30 mg/l alkoholu.Data dodania artykułu: 25.04.2024 11:04
Otwarcie pierwszego sklepu Lidl w Tuchowie! Otwarcie pierwszego sklepu Lidl w Tuchowie! Lidl Polska rozwija sieć sklepów, mając na uwadze troskę o środowisko oraz dbając o łatwy dostęp do produktów dla swoich klientów. Już w czwartek, 18 kwietnia, Lidl Polska otworzy pierwszy sklep w Tuchowie przy ul. Tarnowskiej 37. Otwarcie nastąpi o godzinie 6:00.Data dodania artykułu: 16.04.2024 10:31Grupa Azoty S.A. z ogromnymi stratami. Jest raport finansowy! Grupa Azoty S.A. z ogromnymi stratami. Jest raport finansowy! W IV kwartale 2023 roku Grupa Azoty wypracowała skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 3 083 mln zł i wynik EBITDA w wysokości minus 10 mln zł, przy marży EBITDA minus 0,3%. Wyniki Grupy Azoty w IV kwartale 2023 roku obciążone zostały istotnymi odpisami aktualizującymi wartość niefinansowych aktywów trwałych. Informacja o utworzeniu odpisów aktualizujących te aktywa została podana przez Emitenta raportem bieżącym z 5 kwietnia 2024 roku.Data dodania artykułu: 25.04.2024 12:02Bogdan Stasz przed II turą wyborów wójta gminy Gromnik Bogdan Stasz przed II turą wyborów wójta gminy Gromnik Data dodania artykułu: 15.04.2024 15:335 samochodów zderzyło się na A4 pod Tarnowem 5 samochodów zderzyło się na A4 pod Tarnowem Data dodania artykułu: 26.04.2024 23:31Tuchów. Pożar w zakładzie produkującym znaki drogowe Tuchów. Pożar w zakładzie produkującym znaki drogowe Data dodania artykułu: 23.04.2024 19:58Powstaje nowy wlot do skrzyżowania ul. Chemicznej i Czerownych Klonów Powstaje nowy wlot do skrzyżowania ul. Chemicznej i Czerownych Klonów Tereny sportowe w Mościcach będą lepiej skomunikowane. Właśnie trwa budowa drogi krzyżującej się z ul. Czerwonych Klonów, w ten sposób, by nowy wlot był przedłużeniem ulicy Chemicznej. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo oraz komfort korzystania z drogi.Data dodania artykułu: 26.04.2024 10:24
39-latek z Podkarpacia podejrzany o pedofilię zatrzymany w Tarnowie 39-latek z Podkarpacia podejrzany o pedofilię zatrzymany w Tarnowie Pracownicy Fundacji ECPU Polska w piątek 12.04.2024 roku w Tarnowie ujęli pedofila, który chciał spotkać się z nastolatką na terenie miasta. Ujęty przez nich mężczyzna został przekazany tarnowskim policjantom wydziału kryminalnego, którzy doprowadzili go do tarnowskiej prokuratury. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności.Data dodania artykułu: 16.04.2024 12:35PRAWDĘ MÓWIĄC ODC. 23:  Rada miejska w nowej odsłonie PRAWDĘ MÓWIĄC ODC. 23: Rada miejska w nowej odsłonie Data dodania artykułu: 15.04.2024 12:02Tarnów. Mężczyzna poszukiwany listami gończymi wpadł podczas kontroli drogowej Tarnów. Mężczyzna poszukiwany listami gończymi wpadł podczas kontroli drogowej Czerdziestoczterolatek z Tarnowa został zatrzymany przez policjantów tarnowskiego ruchu drogowego z związku z przekroczeniem prędkości w mieście. Sprawdzenie w policyjnych systemach dodatkowo wskazało, że nie powinien jeździć samochodem, ponieważ ma kilka zakazów sądowych, a na domiar złego jest poszukiwany kilkoma listami gończymi przez sąd w Tarnowie mając do odbycia niemalże 2-letnią karę więzienia.Data dodania artykułu: 24.04.2024 10:13Jakub Kwaśny wygrywa wybory na prezydenta Tarnowa Jakub Kwaśny wygrywa wybory na prezydenta Tarnowa Jakub Kwaśny, kandydat Koalicji Obywatelskiej wygrywa wybory prezydenckie w Tarnowie. Do Państwowej Komisji Wyborczej spłynęły dane z wszystkich 74 Obwodowych Komisji Wyborczych w Tarnowie.Data dodania artykułu: 21.04.2024 23:44Zaczarnie. Zderzenie motocykla z samochodem Zaczarnie. Zderzenie motocykla z samochodem Data dodania artykułu: 27.04.2024 10:19Jakub Kwaśny o rozwoju Tarnowa i rozmowach z PiS-em Jakub Kwaśny o rozwoju Tarnowa i rozmowach z PiS-em Data dodania artykułu: 24.04.2024 16:25
OC/AC Najtańsze ubezpieczenie OC/AC Najtańsze ubezpieczenie Cena: 250 PLNKupując OC zawsze kieruj się najniższą ceną. Tel. 537276239 https://taniapolisa.com [email protected]Praca - Animator zabaw dziecięcych Praca - Animator zabaw dziecięcych Cena: 50 PLNCzy lubisz pracować z 👧dziećmi? Czy masz mnóstwo 💪 energii, którą chcesz podzielić się z innymi? Czy Twoja 🤯 głowa jest pełna szalonych pomysłów, których nigdy nie mogłeś zrealizować? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie idealną propozycję! Agencja Artystyczna E-muz poszukuje pełnych entuzjazmu i kreatywności osób, które chciałyby zostać 🕵️‍♀️agentami do spraw bawialnianych (gatunek: animator czasu wolnego)! Jako nasz 🦸🏻 super fajny agent będziesz miał okazję kreować przestrzeń dla najmłodszych podczas różnego rodzaju wydarzeń, takich jak przyjęcia 🕊 komunijne, 👰🏻‍♀️🤵🏻‍♂️ wesela, 🎂 urodziny oraz ⛱ imprezy plenerowe! Jako animator będziesz tworzył niezapomniane chwile pełne 🤸‍♂️🤹‍♀️ zabaw i 🙃 radości dla naszych małych gości. NIE WYMAGAMY ❌ DOŚWIADCZENIA - wszystkiego Cię nauczymy (trochę chęci i zaangażowania i zdobędziesz super pracę)! Jeśli jesteś osobą pełną entuzjazmu, kreatywności i chęci do pracy z dziećmi, to ta praca jest dla Ciebie!Belki rustykalne na wymiar Belki rustykalne na wymiar Szukasz wyjątkowych rozwiązań do swojego wnętrza? Nasza firma specjalizuje się w produkcji realistycznych imitacji drewna. Oferujemy belki i deski, które dosłownie wyglądają jak naturalne drewno, ale są znacznie bardziej funkcjonalne i łatwiejsze w montażu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie https://www.drewnopodobne.net.pl
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama