Windykacja w Tarnowie: kiedy i od czego zacząć? Poradnik

  • 01.08.2021, 14:36 (aktualizacja 01.08.2021, 14:37)
  • Artykuł partnera
Windykacja w Tarnowie: kiedy i od czego zacząć? Poradnik fot. materiały prasowe
Problem z nierzetelnym kontrahentem lub zatorami płatniczymi to poważne utrudnienia dla polskich przedsiębiorców. Niestety w wielu branżach zdarza się to nagminnie, a jedyne wyjście stanowi windykacja długów. Dla niektórych osób jest to dość trudne, zwłaszcza gdy mają psychiczną barierę przed rozpoczęciem tego procesu. Z jednej strony wiedzą, że muszą odzyskać należną zapłatę, z drugiej – nie chcą pogorszyć relacji z kontrahentem lub nie mają pojęcia, od czego właściwie zacząć. Kiedy najlepiej zdecydować się na działania windykacyjne?

Monitoruj swoje należności i szybko reaguj

Monitorowanie transakcji i należności firmowych to podstawa w każdym przedsiębiorstwie. W rejestrach sprzedaży muszą znaleźć się informacje o kwotach, terminach płatności, a także dane kontrahentów. W ten sposób łatwiej jest wychwycić jakiekolwiek długi czy nawet kilkudniowe opóźnienia w spłacie. Pierwszym krokiem zawsze powinna być łagodna reakcja na brak przelewu, czyli:

  • Kontakt telefoniczny,

  • Wiadomości e-mail lub SMS,

  • Pisemne wezwania do zapłaty.

Zazwyczaj jest to skuteczne, jednak nie zawsze. Wtedy przechodzi się do tzw. windykacji miękkiej, czyli przygotowania przedsądowego wezwania do zapłaty – najczęściej od zaufanego pośrednika, choć możemy zrobić to również samodzielnie. Jednak warto pamiętać, że pisemne wezwanie np. od kancelarii prawnej daje większe pole działania, gdyż prezentuje się „poważniej”. Dłużnik ma wtedy świadomość, że w razie dalszego zwlekania ze spłatą, może ściągnąć na siebie konsekwencje prawne, takie jak postępowanie sądowe i egzekucyjne.

Zgłoś się do odpowiedniej firmy lub kancelarii

Z tego względu zazwyczaj zaleca się działanie z odpowiednią firmą lub kancelarią. Przede wszystkim taki wyspecjalizowany podmiot przeprowadzi dla nas pełną analizę sprawy, biorąc pod uwagę wszystkie dostępne możliwości i zagrożenia. Po drugie zyskujemy sojusznika, który jest doświadczony w prowadzeniu zarówno działań windykacji miękkiej, jak i twardej. Po trzecie, odciążamy się z konieczności samodzielnego przygotowywania pism, składania pozwu, czy wdrażania się w liczne zawiłości i przepisy prawne.

Im szybciej, tym lepiej – utrzymaj swoją płynność finansową

Zgłoszenie się do windykatora nie oznacza, że od razu skieruje on sprawę do sądu. Według statystyk, ponad 70% spraw kończy się już na etapie polubownym. Dlatego wszczęcie windykacji miękkiej pozwala również na zachowanie pozytywnych relacji biznesowych z niektórymi kontrahentami. Często też daje efekt w postaci terminowej spłaty kolejnych należności. Jednak wszystko to wydarzy się pod warunkiem, że skorzystamy z doświadczonego, wyspecjalizowanego pośrednika, który zna techniki i skuteczne metody windykacyjne oraz negocjacyjne.

Firma czy kancelaria windykacyjna? Co jest lepsze?

Odwieczne pytanie osób stykających się po raz pierwszy z procesem windykacji: firma czy kancelaria? Windykacja w Tarnowie może być prowadzona zarówno przez prawników, jak i zwyczajną firmę. Jednak dla wielu przedsiębiorców to kancelaria będzie pierwszym wyborem. 

W końcu z pomocą prawników jesteśmy w stanie nie tylko prowadzić windykację polubowną, ale również sądową i komorniczą. Firmy często nie mają takich kompetencji, dlatego i tak (w razie niepowodzenia działań przedsądowych) przekazują sprawę prawnikowi. Jeśli więc oczekujesz kompleksowych usług i zależy Ci na zachowaniu dobrych stosunków z dłużnikiem, zdecyduj się na pomoc kancelarii. 

Niektóre z nich (np. kancelaria windykacyjna RPMS) oferują również darmową, wstępną analizę każdej sprawy. Generuje to dodatkowe oszczędności, gdyż nie tracimy czasu ani pieniędzy na bezowocne działania. 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe