Tarnów. Jest możliwy kompromis dotyczący ruin po Młynie Szancera

  • 14.07.2021, 13:27
  • Daria Kurczab
tarnow-mozliwy-kompromis-dotyczacy-ruin-po-mlynie-szancera22.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Po wypadku, do którego doszło na terenie ruin po Młynie Szancera, wrócił temat ich dalszych losów. W pieszym kwartale tego roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Właściciel obiektu odwołał się do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jednak decyzja wydana przez konserwatora została podtrzymana. Andrzej Szpunar jest zdania, że należy dojść do kompromisu, tak by obiekt stał się wizytówką Tarnowa.

- Kompromis możliwy jest zawsze. Po prostu ze strony właściciela, jak jest ze strony urzędu, jest wola rozmawiania i dokonania pewnych ustaleń. Kompromis to jest takie przedsięwzięcie, że i jedna strona może się odrobinkę cofnąć jak i druga może się troszkę posunąć i wtedy można ustalić, co tam można zrobić i myślę, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że jeśli formalnie zostanie odblokowana cała sprawa, że takie porozumienie zostanie osiągnięte i będziemy tam mieli zupełnie inny, ładny kawałek Tarnowa — mówi Andrzej Szpunar.

Andrzej Szpunar, pełniący obowiązki konserwatora zabytków w Tarnowie jest w stałym kontakcie z inwestorem.

- Rozmawiałem z nim dwa razy na temat pewnych koncepcji projektów, które chce zrealizować w tym miejscu. To jest rzecz do przedyskutowania, ale jest na etapie pewnego zamrożenia. Wpis do rejestru zabytków, żeby była sytuacja jasna, chroni zewnętrzny wygląd tego obiektu. Natomiast w środku inwestor może sobie robić, jakby to powiedzieć, co chce — mówi Andrzej Szpunar.

Na terenie ruin znajdują się budynki, które mogą zostać wyburzone.

- Decyzja poprzednika, nieżyjącego już Andrzeja Cetery na wyburzenie bocznych przybudówek już została wydana, więc pewne ruchy w tej kwestii zostały wykonane. Można w oparciu o elewację obiektów poprzemysłowych budować w nich galerie handlowe, galerie artystyczne oraz hotele — mówi Andrzej Szpunar.

Właściciel Młyna złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe