W sumie nagrody finansowe odebrało 21 najzdolniejszych uczniów szkół ponadpodstawowych Powiatu Brzeskiego. W zależności od rangi konkursu wyniosły one do od 500 do 2 000 zł. – Jesteście przyszłością tej ziemi, a Wasze osiągnięcia są powodem do dumy całej lokalnej społeczności. Jestem przekonany, że to najlepiej wydane pieniądze – podkreślił starosta Andrzej Potępa, gratulując uczniom i ich nauczycielom.
Talenty z Brzeska i okolic
Wyróżnieni reprezentowali wszystkie typy szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat. W tym gronie się m.in. Mateusz Konstanty, laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Znajomości Afryki, Izabela Janeczek, która zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na fotoreportaż „Patrzer”, czy Szymon Jędryka, laureat Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Doceniono też młodą poezję – Aniela Rzepa została wyróżniona w ogólnopolskim przeglądzie twórczości poetów, a filozoficzne rozważania Mateusza Myszki zapewniły mu tytuł finał w Olimpiadzie Filozoficznej. Nie zabrakło też sukcesów w zakresie nauk ścisłych. Grzegorz Kołodziej osiągnął świetny wynik w „Kangurze Matematycznym”, a uczniowie techników imponowali wiedzą z zakresu elektroniki, hotelarstwa czy historii. Wśród wyróżnionych było aż siedem uczennic Zespołu Szkół w Czchowie, które znakomicie spisały się w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Podatkach.
Inwestycja w przyszłość
Łącznie na wsparcie dla młodych talentów przeznaczono 29,5 tys. zł. – Chcemy, abyście wiedzieli, że Wasza praca i wysiłek mają sens i są zauważane. Te stypendia traktujemy też jako motywację do dalszego rozwoju – mówił starosta do młodzieży. Przyznane wyróżnienia to efekt uchwały Rady Powiatu z 2011 roku. Stworzyła ona mechanizm, dzięki któremu już od kilkunastu lat wspierani są najzdolniejsi uczniowie. Ze względu na wieloletnią tradycję stypendia stały się symbolem konsekwentnego inwestowania w potencjał młodego pokolenia. Na liście laureatów znalazły się nazwiska, które już dziś świadczą o sile edukacji w powiecie brzeskim. To pokolenie, które potrafi, konstruować urządzenia, pisać wiersze, świetnie zna języki i historię, a także udowadnia, że talent nie zna granic. Stypendiów było więcej niż przed rokiem. Uroczystość pokazała, że Ziemia Brzeska ma swoje młode talenty, o których być może niebawem będzie głośno w Małopolsce, czy też nawet w całym kraju.