W Zakliczynie oddano hołd rolnikom walczącym o Solidarność

  • 10.06.2021, 17:12
  • Natalia Tryba
zakliczyn.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W zakliczyńskim Ratuszu otwarto ekspozycję, która przypomina walkę rolników o samorządność oraz prezentuje zmiany społeczne na polskiej wsi w skali całego kraju. Wystawy „TU rodziła się Solidarność” i „TU rodziła się Solidarność rolników” powstały z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej i od momentu stworzenia podróżują po całej Polsce. Teraz szansę, by je obejrzeć mają mieszkańcy Zakliczyna, a oficjalne otwarcie wystawy było okazją do wielu rozmów i wspomnień.

– Dzisiejsze spotkanie to przede wszystkim oddanie hołdu wszystkim rolnikom, którzy działali  i tworzyli struktury solidarności rolniczej w roku 1980,1981 i kontynuowali tę działalność opozycyjną, podziemną do 1989 rok u i właśnie dzisiejsza obecność prezesa IPN-u, parlamentarzystów i gości pokazuje, że historia jest żywa, trzeba ją kontynuować i pokazywać, bo stąd wywodzi się geneza wolnej, sprawiedliwej Polski.

Prezentowane plansze ukazują zarówno solidarność pracowniczą, która powstała w Gdańsku po strajkach w stoczni oraz solidarność, która funkcjonowała na wsi nazwana "zieloną solidarnością". 

Zaproszeni goście podkreślali, że dzięki takim inicjatywom udaje się zainteresować historią nie tylko starsze pokolenia, ale i młodzież. 

–  Wystawa jest bardzo ważna, bo może pokazać młodym ludziom jak wyglądała przeszłość, jeśli chodzi o walkę, współpracę solidarności rolniczej z tą, która walczyła w wielkich miastach. Rolnicy odegrali naprawdę wielką rolę w tym jak dzisiaj wygląda polska wieś. 

Na ten moment wystawa jest prezentowana wewnątrz zakliczyńskiego ratusza, ale jak mówi burmistrz - ekspozycja będzie się przemieszczać m.in. na Rynek w części przylegającej do Urzędu Miejskiego.  Dodajmy, że w najbliższych miesiącach z wystawą będą mogli się zapoznać mieszkańcy Siedlec, Lublina, Chełma, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego.

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe