Pożar na niższej kondygnacji odcina drogę ucieczki. Co robić?

  • 06.06.2021, 12:41
  • News4Media
Pożar na niższej kondygnacji odcina drogę ucieczki. Co robić? iStock
Czy zamieszkując wyższe kondygnacje wiesz, jak zachować się na wypadek, gdyby na niższych piętrach wybuchł pożar? Przypominamy kilka porad, które warto zapamiętać. Mogą w krytycznej sytuacji uratować życie, a służbom pomóc przeprowadzić akcję ratunkową.

W nocy ze środy na czwartek, w jednym z pruszkowskich mieszkań położonym na 3 piętrze, wybuchł pożar. W zdarzeniu zginął nastolatek, któremu płomienie odcięły drogę ucieczki przez klatkę schodową. Człowiek nie jest w stanie samodzielnie pokonać szalejącego żywiołu, ale istnieją zasady, które zwiększają szansę na wyjście z takiej sytuacji obronną ręką. Warto postępować świadomie w trosce o własne życie i zdrowie.

Aby upewnić się, że nasze wskazówki wpłyną na bezpieczeństwo czytelników, wszystkie informacje w nich zawarte, skonsultowaliśmy ze strażakami z ochotniczego oraz państwowego zastępu straży pożarnej. Potwierdzają je również wytyczne podane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, zamieszczone na oficjalnej rządowej stronie.

Przede wszystkim numer alarmowy

Bez względu na to, czy pożar wybuchł w piwnicy, na piętrze, w mieszkaniu czy innym pomieszczeniu, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest wybranie numeru alarmowego 112. Po nawiązaniu połączenia z dyżurnym, trzeba spróbować zachować spokój i jak najwyraźniej przekazać mu informacje:

- imię i nazwisko oraz nr telefonu, z którego dzwonimy,
- lokalizację obiektu, w którym pojawił się pożar,
- szczegółowe informacje na temat miejsca, w którym się pali (piętro, nr pomieszczenia, ew. informacje o dodatkowych zagrożeniach),
- należy postępować zgodnie ze wszystkimi instrukcjami i żądaniami dyspozytora.

Jeżeli okaże się, że droga ucieczki jest odcięta

Choć nie ma ustalonych zasad, strażacy zgodnie twierdzą, że mitem jest informacja, aby dobrym wyjściem było uciekanie na dach. Dym unosi się do góry, dlatego jeśli dostanie się np. na klatkę schodową, może zablokować nam również tę drogę ucieczki. Aby maksymalnie zwiększyć szansę na wyjście z takiej pułapki, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wykonanie następujących czynności:

- należy bezwzględnie pozostać w mieszkaniu,
- wszystkie drzwi i okna powinny być zamknięte,
- pod drzwiami muszą znaleźć się namoczone ręczniki, ścierki i inne materiały, których zadaniem będzie zabezpieczenie szczelin, aby dym nie przedostawał się do środka,
- jedynie w awaryjnych sytuacjach, np. jeśli nie mamy przy sobie telefonu, wskazane jest wyjście na balkon lub otwarcie okna w celu wezwania pomocy,
- gdyby zadymienie lub wysoka temperatura zdominowały pomieszczenie, dopuszczalne jest wyjście na balkon i szczelne okrycie się kocem lub inną tkaniną.

Po przybyciu służb ratunkowych, bez względu na powyższe wskazówki, należy poddać się wszystkim poleceniom kierującego działaniami ratowniczo – gaśniczymi.

Gaśnica w domu? 

O ile w samochodzie jest to obowiązkowy element wyposażenia, niewiele osób ma ją w swoich domach. Jeżeli jednak zdecydujemy się na jej zakup, warto sprawdzić kategorię, którą jest oznaczona.

ABF – oznacza, że gaśnica poradzi sobie doskonale z gaszeniem tłuszczu,
ABC – najlepiej ugasi ciała stałe, ciecze i gazy a także urządzenia elektryczne do 1000V i jest polecana do podstawowego użytku.

Minimalna waga gaśnicy powinna wynosić 2 kg, jednak im będzie większa, tym lepiej, bo będziemy mieli do dyspozycji więcej środka gaśniczego. Należy też pamiętać, aby wykonywać przeglądy, jeśli już przyrząd ten stanie się wyposażeniem naszego domu. Butle oznaczone są datą przydatności, która może zostać przedłużona przez serwis zajmujący się ich legalizacją.
 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe