Tarnowski szpital przypomina: zbadaj swoją skórę!

  • 12.05.2021, 15:37
  • Wioletta Zarębska
tarnowski-szpital-przypomina-zbadaj-swoja-skore-obchodzimy-swiatowy-dzien-walki-z-czerniakiem.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Nie boli, ale może świadczyć o bardzo groźnej chorobie. W ciągu ostatnich trzydziestu lat potroiła się zachorowalność na ten rodzaj nowotworu. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Czerniakiem. Z tej okazji Szpital im. św. Łukasza przypomina, by nie lekceważyć zmian skórnych.

- Jeżeli cokolwiek pojawi się na skórze, co nie ma związku z urazem, zapaleniem. Nas powinny zaniepokoić znamiona, z którymi coś się dzieje, które wykazują jakąś aktywność, np. znamię, które zaczyna rosnąć w jednym kierunku, zaczyna być asymetryczne, znamię, którego brzegi stają się postrzępione, które zmienia się kolor, nawet jakby się odbarwiał. Jeżeli owrzodzenie się znajduje na tym znamieniu albo zaczyna cieknąć, krwawić – to jest już taki bardziej alarmujący sygnał – wyjaśniał prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski, kierownik tarnowskiego ośrodka onkologicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnowie. 

Kiedy pojawi się takie niepokojące znamię watro zbadać je u lekarza.

- Można się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie do specjalisty, lub po prostu bezpośrednio zgłosić się do poradni onkologicznej, do której tak naprawdę nie potrzeba skierowania. Można z ulicy przyjść i umówić się na wizytę by takie znamiona przebadać – wyjaśniał Damian Mika, rzecznik prasowy szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie.

- Ten lekarz, który będzie nas badał powinien obejrzeć całą naszą skórę, ponieważ my się z tyłu nie widzimy, a z tyłu mogą często rozwijać się czerniaki - tłumaczył prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski, kierownik tarnowskiego ośrodka onkologicznego w Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie.

Na czerniaka mogą zachorować zarówno kobiety jak i mężczyźni. Choroba dotyka także dzieci. U kobiet lekarze najczęściej znajdują niepokojące znamiona na rękach i nogach, u mężczyzn na klatce piersiowej i plecach. Nowotwór ten wykrywany jest praktycznie w każdym wieku.

- Polska należy do krajów o takiej średniej zachorowalności, ale statystycznie w ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na czerniaka potroiła się. I to jest niepokojące – mówił prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski, kierownik tarnowskiego ośrodka onkologicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnowie.

Dlatego potrzebna jest profilaktyka. Tarnowski szpital im. św. Łukasza od wielu lat stara się zachęcać mieszkańców regiony by badali swoją skórę

- Zgłaszalność na takie akcje zawsze cieszy się powodzeniem, jest to co najmniej 100 pacjentów. Z naszego doświadczenia wynika, że na te 100 pacjentów około 3-4 osoby kierowane są na dalszą diagnostykę – mówił Damian Mika, rzecznik prasowy Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań warto wystrzegać się przebywania w mocno grzejącym słońcu. W ramach profilaktyki czerniaka odradzane są także wizyty w solarium.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe