O odebraniu tytułu Honorowego Obywatela Tarnowa abp. Wiktorowi Skworcowi zadecyduje prezydent i Rada Miejska

  • 27.04.2021, 14:28
  • Natalia Tryba
jakub-kwasny-o-arcybiskupie-skworcu.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W połowie kwietnia lider partii Wiosna w Tarnowie Jacek Jabłoński oraz przedstawiciel Młodej Lewicy Kamil Mitera poinformowali za pomocą mediów społecznościowych o tym, że wnioskują o odebranie tytułu honorowego obywatela Tarnowa Abp. Wiktorowi Skworcowi. Ich zdaniem, w świetle doniesień dotyczących tuszowania pedofilii w Kościele i braku reakcji ze strony ówczesnego biskupa, Wiktor Skworc nie powinien być honorowany w Tarnowie. Swój postulat złożyli na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie.

- Wniosek jest, wniosek trafił. Ta inicjatywa może być wspólna, a właściwie musi być wspólna zarówno prezydenta jak i przewodniczącego rady. Takie sytuacje miały już miejsce w przypadku abp. Sławoja Leszka Głódzia w innych miastach. Będziemy z prezydentem o tym rozmawiać - mówi Jakub Kwaśny.

Jak mówi przewodniczący rady miejskiej sytuacja jest skomplikowana. 

- Z jednej strony Watykan się jeszcze w tej kwestii nie wypowiedział tak jak w przypadku biskupów Gulbinowicza czy Głódzia, ale z drugiej strony sam biskup Wiktor Skworc i oświadczenie Arcybiskupstwa Katowickiego było jednoznacznym przyznaniem się do winy i przeproszeniem za niedopełnienie obowiązku de facto - dodaje przewodniczący rady.

Przewodniczący Rady Miejskiej czeka na decyzję prezydenta Tarnowa, jeśli Roman Ciepiela uzna, że wniosek może trafić pod uchwałę radnych - tak się stanie, jeśli prezydent będzie chciał czekać na reakcję Watykanu - wtedy czas oczekiwania na pewno się wydłuży. 

Radni Białegostoku odebrali abp. Głódziowi tytuł honorowego obywatela miasta

Białystok. Rada miasta przy braku głosów sprzeciwu przyjęła uchwałę o odebraniu honorowego obywatelstwa abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi. W ten sposób radni zareagowali na niedawny komunikat z Watykanu o nałożeniu na Głódzia, dziś emerytowanego ordynariusza archidiecezji gdańskiej, kary za bliżej nieokreślone przewinienia. Wiadomo jedynie, że chodziło między innymi o tuszowanie przypadków czynów pedofilskich popełnianych przez księży z jego diecezji.

We wtorkowym głosowaniu za odebraniem Głódziowi honorowego obywatelstwa Białegostoku opowiedziało się 21 radnych. Siedmiu wstrzymało się od głosu. Abp Głódz był honorowym obywatelem Białegostoku od 1995 r

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe