Tarnów. Nowe zasady pierwszeństwa na przejściach dla pieszych uchwalone. Przepisy będą obowiązywać od 1 czerwca

  • 26.01.2021, 13:16
  • Daria Kurczab
tar2021-01-26-piesimovie.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Sejm  uchwalił nowelizację przepisów drogowych, która wprowadzi zmiany mające poprawić poziom bezpieczeństwa. Z europejskich danych wynika, że Polska jest jednym z najbardziej niebezpiecznych unijnych krajów dla pieszych. Jednak ostrożność powinni zachować zarówno kierujący pojazdami jak i piesi zbliżający się do przejścia.

Znowelizowane przepisy mogą faktycznie skłonić kierowców do uważniejszej obserwacji przejść dla pieszych. Uchwalona nowelizacja zakłada, że piesi będą mieli pierwszeństwo nie tylko wtedy, gdy już są na pasach, ale i stojąc tuż przed nimi. Pamiętajmy jednak, że pieszy nie może i nadal nie będzie mógł wchodzić bez patrzenia na przejście, ani bezpośrednio przed nadjeżdżające pojazdy. Wyprzedzanie innych pojazdów na pasach jest często przyczyną potrąceń pieszych na jezdni. Do takich sytuacji dochodzi także na drogach dwujezdniowych o dwóch pasach ruchu. Kolejna istotna zmiana dotyczy jazdy na tzw. “zderzak”. Zmiany w przepisach nakazują zachowanie odstępu między pojazdami, który ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd.

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Andrej
Andrej 26.01.2021, 20:47
Skoro piesi mają mieć aż takie przywileje to proponuję zredukować liczbę przejść dla pieszych przynajmniej o połowę, szczególnie przy rondach. Już obecnie nie da się płynnie jeździć po mieście bo co 20 m mamy przejście dla pieszych. To jakiś absurd! Ulice totalnie zablokowane.

Pozostałe