Po tym poznasz introwertyka. 10 charakterystycznych cech

  • 21.05.2022, 14:18
  • Artykuł partnera
Po tym poznasz introwertyka. 10 charakterystycznych cech
W latach 20. ubiegłego stulecia psychiatra i psycholog Carl Gustav Jung przeprowadził badania, na podstawie których wyodrębnił dwa główne typy osobowości – ekstrawertyka oraz introwertyka. We współczesnej kulturze funkcjonuje wiele stereotypów na ich temat. Szerzą one przekonanie, że introwertycy to osoby nieśmiałe, które – zamiast budować relacje z innymi ludźmi – wolą zamknąć się w czterech ścianach i analizować własne wnętrze. Sprawdź, jakie cechy naprawdę pasują do tego typu osobowości.

10 charakterystycznych cech introwertyka

Introwertyk – zgodnie z teorią C.G. Junga – to osoba, która czerpie swoją życiową energię ze świata wewnętrznego, czyli swoich refleksji i przemyśleń. Potrzebuje samotności i przestrzeni tylko dla siebie, aby „naładować baterie”. Ceni głębokie relacje z innymi ludźmi, jednak częste spotkania towarzyskie potrafią ją zmęczyć. Do sztandarowych cech introwertyka należą m.in.: powściągliwość, refleksyjność i skrupulatność.

Powściągliwość

Osoba introwertyczna najpierw dokładnie przemyśli to, co zamierza powiedzieć. Wypowiadane przez nią słowa zawsze są poprzedzone refleksją. Niektórzy odbierają to jako nieśmiałość lub małomówność.

Refleksyjność

Introwertyk czerpie siłę i energię ze swojego życia wewnętrznego. Dużo czasu spędza w samotności, na analizowaniu własnych myśli oraz uczuć. Jego główną motywacją nie jest jednak chęć odizolowania się od innych, ale konieczność „naładowania baterii”.

Skrupulatność 

W grupach cenionych pracowników znajduje się wiele osób o tym typie osobowości. Introwertyk nigdy nie będzie przywódcą grupy i raczej nie odnajdzie się na kierowniczym stanowisku. Jednak doskonale sprawdzi się w zawodach, które wymagają dużego skupienia oraz gruntownej znajomości branży.

Dokładność

Introwertyk to pracownik, który dokładnie wykonuje swoje obowiązki, unika spóźnień i dotrzymuje terminów zleconych zadań. W domu zazwyczaj dba o porządek i ściśle trzyma się przepisów kulinarnych. 

Chęć budowania głębokich relacji

Według jednego z popularnych stereotypów introwertyk to osoba, która nie lubi ludzi. Prawda jest taka, że inwestuje on tylko w wartościowe relacje i szuka osób, którym będzie mógł w pełni zaufać. Z najbliższymi osobami potrafi rozmawiać godzinami.

Indywidualizm

Niektórym wydaje się, że introwertycy to dziwni ludzie. W rzeczywistości są to po prostu indywidualiści, którzy nie szukają akceptacji tłumów i konsekwentnie dążą do rozwijania swoich – niestandardowych i wyszukanych – zainteresowań.

Zamiłowanie do spokoju

Jeśli introwertyk miałby wybrać idealne miejsce na wakacje, z pewnością wskazałby uroczy pensjonat położony blisko lasu. Ludzie o tym typie osobowości najlepiej relaksują się na łonie natury i najlepiej rozwijają swoje umiejętności w spokoju, bez zbędnej presji.

Chęć do rozwijania pasji

Introwertycy to ludzie z pasją. Być może przedmiotem ich zainteresowań jest niepopularna dziedzina, jednak oni są gotowi zgłębiać wszystkie jej tajniki. Swoje zdolności twórcze koncentrują na jednym obszarze i stają się specjalistami. 

Zamiłowanie do komunikacji pełnej treści

To nieprawda, że introwertycy nie lubią rozmawiać. Oni rozmawiają tylko wtedy, gdy znajdą frapujący temat i uważają, że mają coś sensownego do powiedzenia. Sam akt komunikacji nie jest nich tak istotny, jak jej treść. 

Samotność w konkretnym celu

Introwertycy często są postrzegani jako aspołeczni samotnicy. Przebywanie na osobności ma jednak w ich przypadku konkretny cel – „naładowanie baterii” i rozwijanie siebie poprzez refleksję. 
 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe