Dotacja na piąty etap odbudowy wieży zamku w Melsztynie

  • 25.03.2022, 12:34
  • Źródło: Miasto i Gmina Zakliczyn
Dotacja na piąty etap odbudowy wieży zamku w Melsztynie Fot. Miasto i Gmina Zakliczyn
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach tegorocznego naboru wniosków do programu „Ochrona zabytków”. Gmina Zakliczyn po raz kolejny otrzymała dofinansowanie do odbudowy wieży zamku w Melsztynie - tym razem w kwocie 740 tys. zł. Jest ono najwyższe z dotychczasowych.

Do tej pory wykonano cztery etapy prac budowlano-konserwatorskich przy wieży zamkowej w Melsztynie. Ich wartość wyniosła blisko 1,7 mln zł, w tym niemal 1,2 mln zł to były dotacje właśnie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (około 70 procent wartości tych prac) oraz 225 tys zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL). Mur budowli został podniesiony do wysokości 11,60 m. Dzięki temu już teraz można stamtąd podziwiać piękne widoki na dolinę Dunajca i Beskid Sądecki.

- Do zrobienia pozostały jeszcze dwie kondygnacje z przestrzenią widokową dla turystów oraz dachem wieży do wysokości 28 metrów. Prace będą kontynuowane w bieżącym roku. Dziękuję Panu Wicepremierowi Prof. Piotrowi Glińskiemu, Panu Ministrowi Prof. Włodzimierzowi Bernackiemu oraz Panu Wicewojewodzie Ryszardowi Pagaczowi za udzieloną Gminie Zakliczyn pomoc finansową – informuje burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

Przypomnijmy, że w tym roku zakliczyński samorząd pozyskał już 100 tys. zł dotacji z budżetu województwa małopolskiego na kolejny etap odbudowy melsztyńskiego zamku. Za te pieniądze rozpocznie się wznoszenie przypory wieży, która będzie miała trzy kondygnacje z klatką schodową, a na szczycie również znajdzie się taras widokowy. Przypora będzie miała 16 metrów wysokości.

Źródło: Miasto i Gmina Zakliczyn

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe