Czytelniczka: Kiedy nam wypłacą dodatek osłonowy? Urząd: Zgodnie z terminem

  • 16.03.2022, 11:59
  • News4Media
Czytelniczka: Kiedy nam wypłacą dodatek osłonowy? Urząd: Zgodnie z terminem iStock
31 marca minie czas na wypłacenie pierwszej puli dodatku osłonowego osobom, które złożyły wniosek nie później niż 31 stycznia tego roku.

Skontaktowała się z nami zaniepokojona obrotem rzeczy pani Patrycja, nasza czytelniczka, która już dawno złożyła wniosek o przyznanie jej dodatku osłonowego. – Zrobiłam to w połowie stycznia – precyzuje. I choć minęła połowa marca, nadal nie otrzymała potwierdzenia, że urząd wypłaci jej świadczenie, chociaż... – ...wypłaty mają być zrealizowane już za dwa tygodnie – martwi się.

Atmosferę wokół tego świadczenia podgrzał jeszcze dziennik "Fakt", informując, że urzędy wojewódzkie wciąż nie otrzymały pieniędzy na wypłaty. Na prośbę pani Patrycji skontaktowaliśmy się więc z odpowiednim urzędem, żeby ją uspokoić i upewnić, że dodatek osłonowy na pewno dostanie.

Z informacji, którą przekazał nam Departament Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Elblągu, pierwsze wypłaty rzeczywiście nie zostały jeszcze zrealizowane, a wnioski złożone przed 31 stycznia są wciąż rozpatrywane. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, pierwsza pula świadczeń zostanie wypłacona w terminie do 31 marca wszystkim tym, którzy spełniają kryteria.

Czym jest dodatek osłonowy?

To jeden z elementów tarczy inflacyjnej, który ma zrekompensować Polakom szybko rosnące koszty ogrzewania i energii. Zgodnie z regulacjami, dopłata przysługuje tylko gospodarstwom domowym, w których

- dochód na osobę nie przekracza 1500 zł w skali miesiąca,

- próg finansowy dla gospodarstw jednoosobowych wynosi 2100 zł.

Czas na złożenie wniosku upłynie 31 października, jednak dokumenty przesłane do 31 stycznia kwalifikują się do pierwszej z wypłat, która nastąpi najpóźniej 31 marca (druga, równa rata zostanie przekazana do 2 grudnia tego roku). Kwoty świadczenia wynoszą kolejno:

- 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
- 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
- 850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
- 1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

W przypadku ogrzewania mieszkania lub domu paliwem stałym, kwoty te będą podwyższone, o czym mówiła w Polskim Radiu minister rodziny Marlena Maląg.

– Ze względu na to, że osoby, które ogrzewają się paliwem stałym, nie mogą liczyć na obniżenie kosztów tego paliwa, wprowadzamy podwyższenie tego dodatku osłonowego. Osoba w gospodarstwie jednoosobowym będzie mogła uzyskać dodatek w wysokości 500 zł, natomiast najwyższe dofinansowanie, czyli dla gospodarstwa co najmniej sześcioosobowego, wyniesie 1437,5 zł – wyjaśniła.

W przypadku przekroczenia progów dochodowych zastosowana zostanie zasada „złotówka za złotówkę”, czyli obniżenie świadczenia o wartość, która została przekroczona. Najniższa kwota wypłaty wyniesie 20 zł.

Szczęśliwy finał

Tak się szczęśliwie złożyło, że w czasie naszej rozmowy z urzędem, do pani Patrycji zadzwoniła pracownica departamentu odpowiedzialnego za wypłatę dodatków osłonowych. Poinformowała ją, że pieniądze będą na nią czekały w wyznaczonym punkcie 30-31 marca. 

– Bardzo się cieszę! – podsumowała krótko pani Patrycja.

 

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe