Gmina Zakliczyn chce utrzymać wysokie tempo rozwoju

  • 10.01.2022, 08:45 (aktualizacja 10.01.2022, 13:51)
  • Zbigniew Filar
Gmina Zakliczyn chce utrzymać wysokie tempo rozwoju
Rozpoczęcie lub kontynuację licznych inwestycji, które w dużej mierze realizowane będą z pozyskanych pieniędzy rządowych i unijnych, przewidziano w budżecie gminy Zakliczyn na 2022 rok. Dochody ustalone zostały na przeszło 63 mln zł, a wydatki na ponad 69 mln zł. Różnica pokryta zostanie m.in. niewykorzystanymi środkami pieniężnymi na rachunku bieżącym budżetu oraz innymi wolnymi i zdobytymi funduszami. Na inwestycje w budżecie Gminy Zakliczyn na 2022 rok przewidziano kwotę ponad 14,5 mln zł.

W nowy rok gmina Zakliczyn wchodzi z nowym budżetem. Uchwalony został jednogłośnie przez Radę Miejską w Zakliczynie jeszcze na ubiegłorocznej grudniowej sesji.

- To jest budżet początkowy, który już zakłada pozyskane przez nas w 2021 roku wysokie dotacje na zadania inwestycyjne, a przecież złożyliśmy wiele innych wniosków o pieniądze na inwestycje, które będą rozpatrywane w ciągu roku, w tym m.in. na kontynuację odbudowy wieży zamku w Melsztynie oraz kontynuację remontu budynku dawnego przedszkola w Zakliczynie na potrzeby utworzenia Muzeum Regionalnego w Zakliczynie. W 2022 roku będziemy również składać kolejne wnioski o środki inwestycyjne rządowe i unijne, w tym w ramach II naboru Rządowego Funduszu ,,Polski Ład”. Przypomnę, że w 2021 roku łącznie na inwestycje i zadania remontowe przy drogach
gminnych wydaliśmy przeszło 26 mln zł, co stanowiło 30 procent wszystkich wydatków budżetu Gminy Zakliczyn. Z tych 26 mln zł przeznaczonych na inwestycje blisko 20 mln, czyli 75 procent to środki zewnętrzne pozyskane z różnych źródeł, w tym rządowych i unijnych. To tempo rozwoju będziemy chcieli utrzymać
– zaznacza burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

Na jakie konkretne inwestycje zagwarantowano środki finansowe w budżecie 2022?

Przede wszystkim są zapisane pieniądze na kontynuację realizacji dwóch sztandarowych przedsięwzięć zakliczyńskiej gminy w zakresie mieszkalnictwa komunalnego – na budowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych w Lusławicach i w Paleśnicy. Zagwarantowane są również pieniądze na ostatnie płatności w związku z inną dużą inwestycją – rewitalizacją Rynku w Zakliczynie, której zakończenie planujemy na luty 2022 r. Centrum miasta zmieniło zupełnie swój wygląd, poprawiła się nie tylko estetyka, a jednocześnie zachowana została handlowa funkcja Zakliczyna jako handlowej stolicy Pogórza.

Sporo robót prowadzonych będzie w związku rozbudową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
W ramach dotacji unijnej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich tego typu prace prowadzone będą w Lusławicach i Faściszowej - przewiduje się wydanie około 1,6 mln zł. Ponadto gmina na budowę wodociągów i kanalizacji sanitarnej fundusze otrzymała z „Polskiego Ładu” – ponad 6,5 mln zł. Sieć wodociągowa z przyłączami wykonywana będzie w miejscowościach Roztoka, Zawada Lanckorońska, Charzewice, Melsztyn i Gwoździec a kanalizacyjna w Roztoce i Zawadzie Lanckorońskiej.

Pieniądze z „Polskiego Ładu” pozwolą również na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Stróżach (przeszło 2,3 mln zł). Prawie 350 tys. zł w budżecie jest na dokończenie budowy świetlicy
w Melsztynie, która również pełnić będzie funkcję punktu informacji turystycznej. Ta inwestycja dofinansowywana jest w 100% z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przeszło 300 tys. zł przewidziano na modernizację budynku dawnej szkoły przy Rynku w Zakliczynie, gdzie na I piętrze swoje siedziby będą mieć Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, a także Lokalna Grupa Działania „Dunajec - Biała”.

Przeszło pół mln zł w budżecie jest na przebudowę boiska sportowego przy Szkole Podstawowej w Faściszowej, w tym 300 tys. zł dotacji z rządowego programu „Sportowa Polska”.

W ramach działań służących ochronie powietrza atmosferycznego i klimatu przeszło 1 mln zł przewidziano na kontynuację programu „Ekopartnerzy na rzez słonecznej Małopolski”.

Uzupełnione zostaną brakujące fragmenty chodnika z dopuszczeniem ruchu rowerowego przy drodze powiatowej nr 1410K z Zakliczyna do Filipowic w miejscowościach Zdonia i Filipowice (Polski Ład – ok. 1,5 mln zł).

W budżecie wskazano odcinki dróg, które zostaną zmodernizowane (asfaltowanie) w ramach Funduszu Sołeckiego w Roztoce, Słonej, Wróblowicach, Borowej, Charzewicach, Wesołowie, Lusławicach, Rudzie Kameralnej, Zdoni, Jamnej, Melsztynie, Gwoźdźcu, Olszowej, Faliszewicach, Zawadzie Lanckorońskiej, Paleśnicy i Kończyskach. Każda miejscowość w ramach Funduszu Sołeckiego ma na to określoną pulę pieniędzy, które wydane zostaną ponadto na takie zadania jak na przykład montaż lamp oświetleniowych, naprawę przepustów czy prace w obiektach użyteczności publicznej.

W budżecie gminy Zakliczyn 2022 zagwarantowane są również środki na dokumentacje projektowe oraz opracowanie programów funkcjonalno-użytkowych dla przyszłych przedsięwzięć inwestycyjnych.

 

Zbigniew Filar

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe