Brzescy policjanci udaremnili nielegalny przemyt migrantów

  • 29.11.2021, 16:01
  • KPP Brzesko
Brzescy policjanci udaremnili nielegalny przemyt migrantów
Współpraca funkcjonariuszy KaOSG z brzeskimi policjantami i zatrzymanie nielegalnych migrantów W ubiegłą środę funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku przekazali do dyspozycji Placówki Straży Granicznej w Tarnowie zatrzymanych 2 obywateli Turcji i 1 obywatela Ukrainy. Cudzoziemcy zostali zatrzymali przez policjantów podczas rutynowej kontroli drogowej w centrum miasta.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku  w nocy z 23/24 listopada br w centrum miasta zatrzymali opla astrę do kontroli drogowej. Okazało się, że pasażerami auta było dwóch mężczyzn w wieku 22 i 21 lat, którzy legitymowali się paszportami tureckimi. Kierowcą samochodu był z kolei 25-letni Ukrainiec, który podczas kontroli wykazywał się dużym zdenerwowaniem. Nie potrafił w logiczny sposób wytłumaczyć kim są pasażerowie oraz gdzie ich przewozi. Pasażerowie opla zostali zatrzymani wobec podejrzeń nielegalnego przekroczenia granicy  podobnie jak  zarówno kierowca podejrzewany o ułatwienie im tego.  Zatrzymani mężczyźni zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Tarnowie przeprowadzili wobec cudzoziemców kontrolę legalności pobytu na terytorium RP. Stwierdzono, że przebywają oni na terytorium Polski bez wymaganych dokumentów. Ponadto ich dane figurowały w bazach do celów odmowy wjazdu oraz w wykazie cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest niepożądany. Ustalono także, że obywatele Turcji otrzymali wcześniej postanowienia o opuszczeniu terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z orzeczonym zakazem wjazdu na terytorium Polski i innych państw obszaru Schengen na okres 3 lat.

Cudzoziemcy oświadczyli, że Turcję opuścili około miesiąc temu. Granicę polską przekroczyli nielegalnie w nieznanym im miejscu. Następnie udali się do Warszawy, a stamtąd samochodem, którego kierowcą był obywatel Ukrainy dojechali do Brzeska.

W związku z tym, że zaszły przesłanki do wydania obywatelom Turcji decyzji o zobowiązaniu do powrotu, Sąd Rejonowy w Brzesku - na wniosek Komendanta Placówki SG w Tarnowie - wydał postanowienie o umieszczeniu obywateli Turcji w Areszcie dla Cudzoziemców w Przemyślu na okres 3 miesięcy, gdzie oczekiwać będą na dalsze czynności związane z powrotem do kraju pochodzenia.

Konsekwencje nie ominęły również obywatela Ukrainy, przewożącego migrantów. Został mu przedstawiony zarzut ułatwiana cudzoziemcom pobytu na terytorium Polski, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto Komendant Placówki SG w Tarnowie wydał decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu z orzeczonym zakazem wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez okres 5 lat, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Cudzoziemiec został doprowadzony przez funkcjonariuszy SG do przejścia granicznego w Medyce, celem przymusowego wykonania decyzji.

Foto: KPP Brzesko i Placówka SG w Tarnowie

Tekst: Małopolska Policja i KaOSG

 

 

 

KPP Brzesko

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe