Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Domy kanadyjskie – niedoceniona technologia budowy domów energooszczędnych

Domy kanadyjskie są niezwykle popularne w Kanadzie i w USA, jednak w Polsce nadal nie mogą konkurować z rozpowszechnioną w naszym kraju tradycyjną technologią murowaną. Domy kanadyjskie charakteryzują się zazwyczaj energooszczędnością, taniością i szybkością budowy. Dlaczego zatem domy drewniane szkieletowe nie zyskują na popularności?

Konstrukcja szkieletowa domów kanadyjskich

Domy kanadyjskie są to budynki drewniane o konstrukcji szkieletowej, bardzo często z bali. Konstrukcja ta złożona jest z pionowych drewnianych słupków ułożonych w odległości 30, 40 lub 60 cm od siebie. Niezwykle ważny jest taki sam rozstaw słupków, nawet, gdy w ścianie planowane jest okno. W tym miejscu zazwyczaj umieszcza się belkę, która stanowi nadproże. Rozstaw słupków jest nieprzypadkowy – ma ułatwić późniejsze obicie domu płytami OSB, usztywniającymi całą konstrukcję oraz wiążącymi ją. Słupki wiązane są u góry dwoma oczepami. Jeden ma za zadanie spiąć ze sobą poszczególne słupki, drugi – wiąże ze sobą całe ściany. Domy kanadyjskie szkieletowe, w których występuje użytkowe poddasza, powinny zostać wyposażone w słupki o wymiarach 4x15 cm.

Strop wspierany jest przez ściany. Sam strop wykonuje się z belek drewnianych o parametrach oraz rozstawie indywidualnie dopasowanych do projektu. Na belkach mocowane są płyty OSB, a jeśli inwestorowi zależy na deskowaniu – przybijane są deski. Niezwykle istotne dla akustyki domu jest zadbanie o izolację stropu. W domach kanadyjskich z poddaszem użytkowym, zalecane jest wykonanie podwójnej izolacji – między belkami oraz pod podłogą.

Kiedy konstrukcje ścian zostały już stworzone, przestrzenie między słupkami wypełnione zostają ociepleniem. Do tego celu najczęściej używa się wełny mineralnej, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z innych rodzajów ociepleń, na przykład natryskowych. W przypadku tego rodzaju budownictwa nie stosuje się styropianu, ponieważ jest zbyt sztywny, przez co nie przylega odpowiednio do ewentualnych nierówności.

Dobry klimat wewnątrz domu kanadyjskiego o szkieletowej konstrukcji zagwarantuje zastosowanie folii. Od zewnątrz używana jest folia wiatroizolacyjna, od wewnątrz natomiast – paroizolacyjna. Na tą konstrukcję od wewnątrz ułożone powinny zostać płyty kartonowo-gipsowe, kartonowo-włóknowe, albo boazeria. Natomiast od zewnątrz dom może zostać wykończony w dowolny sposób.
 

Domy kanadyjskie wznosi się jedynie z dobrych i trwałych gatunków drewna. W Polsce najbardziej cenione jest drewno świerkowe, ponieważ jest łatwo dostępne i posiada odpowiednie cechy wytrzymałościowe, jest przy tym bardzo trwałe. Drewno przygotowywane do budowy musi być nie tylko sezonowane, ale także czterokrotnie strugane i zabezpieczane preparatami przeciwgrzybiczymi oraz przeciwogniowymi.

Oczywiście przed postawieniem szkieletu, niezbędne jest przygotowanie fundamentu. Najczęściej domy kanadyjskie stawiane są na fundamencie płytowym, aczkolwiek istnieje możliwość postawienia ich na ścianach fundamentowych. Właśnie od rodzaju fundamentu zależy ułożenie podłogi. Fundament płytowy zagwarantuje ułożenie podłogi bezpośrednio na gruncie, a ściany fundamentowe – nad przestrzenią wentylowaną.

Koszty budowy domu kanadyjskiego

Warto zaznaczyć na początku, że kwoty podawane przez producentów są cenami za 1 m2 powierzchni zabudowy. Zazwyczaj liczona jest powierzchnia podłogi, a nie użytkowa, która, w przypadku poddasza użytkowego, jest zdecydowanie mniejsza. Dlatego też dom kanadyjski o powierzchni około 140 m2, posiadający poddasze użytkowe, może mieć powierzchnię podłogi oscylującą w granicach 180 m2, albo więcej, w zależności od wysokości ścianki kolankowej.

Cena podawana za 1m2 domu kanadyjskiego nie jest ceną stałą – mieści się w pewnych widełkach. Prezentowane ceny dotyczą zabudowy o powierzchni 100-140 m2. Mniejsze domy będą wymagały dopłaty w wysokości około 300-400 zł/m2, cena większych może być niższa o około 100 zł/m2.

Jak każdy rodzaj budowli, domy kanadyjskie również posiadają elementy stałe, które należy wykonać, a które nie mają bezpośredniego związku z jego wielkością. Mowa tu o kominach i kominkach, kuchni i łazience. Koszt ten jest wysoki i porównywalny, bez względu na metraż domu. Warto wziąć pod uwagę, że przy większym metrażu ich koszt będzie dzielony przez większą liczbę m2, a więc ich udział w cenie za 1 m2 będzie niższy.

Wpływ na koszty poniesione w związku z budową domu kanadyjskiego ma również jego projekt architektoniczny. Kluczową rolę odgrywa fakt, czy budynek będzie parterowy czy z poddaszem użytkowym. Poddasze użytkowe wymaga zastosowanie mocniejszego stropu, przez co cena rośnie. Jednak taki dom wymaga mniejszego fundamentu i dachu.

Znaczny wpływ na koszty ma dach – dwuspadowy, pozbawiony jaskółek jest zdecydowanie tańszy niż czterospadowy z kilkoma lukarnami.

Ważna jest również liczba ścian wewnętrznych. Dom kanadyjski, w którym znajdą się dwie otwarte przestrzenie okazuje się tańszy niż dom z mocno podzieloną przestrzenią. Wyższe koszty związane są z użyciem większej ilości materiałów.

Podsumowując – najtańsze domy kanadyjskie to domy parterowe z dwuspadowym, krytym dachem, niemające zbyt dużej ilości otworów okiennych, w których wnętrzu dominuje otwarta przestrzeń.
 

Koszty budowy domów kanadyjskich prefabrykowanych w przeliczeniu na mkw:

  • stan surowy otwarty – 700-800 zł

  • stan surowy zamknięty – 950- 1390 zł

  • stan deweloperski – 1600-1950 zł

  • stan pod klucz – 1900-3000 zł

Wady domów kanadyjskich

Jedna z najczęściej słyszanych negatywnych opinii na temat domów kanadyjskich odnosi się do ich trwałości. Wielu ludzi uważa, że dom drewniany jest mniej odporny na zmiany atmosferyczne czy upływający czas, niż jego murowany kolega. Przekonanie to najprawdopodobniej wzięło się z niewiedzy i negatywnych doświadczeń. Niegdyś świadomość na temat drewna była mniejsza, używano też nieodpowiednich preparatów zabezpieczających, co skutkowało wcześniejszym starzeniem się domów drewnianych. Współczesne technologie dają możliwość uzyskania wręcz doskonałych parametrów drewna, dzięki czemu zyskuje ono bardzo długą żywotność.

Kolejna opinia odnosi się do sposobu wykonania – wielu inwestorów uważa, że domu kanadyjskie stawiane są w sposób niedbały, przez co zdecydowanie szybciej wymagają przeprowadzenia remontów. Nie da się ukryć, że wielokrotnie domy kanadyjskie nie są budowane przez profesjonalistów, którzy nie mają zielonego pojęcia o tej technologii. Niewielka popularność tego rodzaju budownictwa sprawiła, że niezwykle trudno znaleźć w Polsce prawdziwych specjalistów. Oczywiście problem z fachowcami dotyczy w podobnej mierze budownictwa murowanego, chociaż nie da się ukryć, że w przypadku tradycyjnych budynków, zdecydowanie łatwiej jest naprawić ewentualne niedociągnięcia. Domy kanadyjskie wymagają od ekipy budowlanej znajomości specyfiki tego rodzaju budynków już od początkowych etapów wznoszenia domu – w tych budowlach najważniejsze jest prawidłowe wzniesienie konstrukcji. W domach kanadyjskich znacznie trudniej ukryć ewentualne nieprawidłowości i je naprawić.

Bardzo często jako argument przeciw podaje się również stwierdzenie, iż domy kanadyjskie bardzo szybko się nagrzewają latem i wychładzają zimą. Jest to tylko poniekąd prawdą, ponieważ ten typ budowli szybko akumuluje ciepło. Do rozwiązania problemu wystarczy odpowiednia izolacja ścian zewnętrznych, która pozwoli łatwo wyeliminować problem z szybkim nagrzewaniem się domu latem. Ponadto prawidłowo wykonany dom kanadyjski, dzięki dobrej izolacyjności uzyska odpowiednie parametry współczynnika U (poniżej 0,3 W/m2K), sprawi to, że zyska on miano domu energooszczędnego.

Domom kanadyjskim zarzuca się również problemy z akustyką, zazwyczaj związane ze zbyt głośnymi stropami. Problem ten jednak jest związany nie z samą technologią, a z nieodpowiednio dobraną izolacją akustyczną między piętrami. Podwójny system ocieplania, o którym mowa była wcześniej, skutecznie wyeliminuje ten problem.

 

 

Pozytywne opinie na temat domów kanadyjskich

Każdy medal ma dwie strony, dlatego oprócz negatywnych opinii na temat domów kanadyjskich, które, swoją drogą, w większości są mitami, bardzo często można natknąć się na słowa podziwu dla tej technologii.

Niewątpliwą zaletą jest szybkość wznoszenia budowli. Dom drewniany szkieletowy zdecydowanie szybciej zostaje postawiony niż tradycyjny dom murowany. Najprostsze domy kanadyjskie mogą być gotowe pod klucz w przeciągu trzech miesięcy. Na czas budowy nie wpływa pora roku, ponieważ wymagają one użycia jedynie drewna, wkrętów i gwoździ. Najwięcej czasu i odpowiedniej temperatury wymaga jedynie fundament.

Należy pamiętać, że domy kanadyjskie są energooszczędne i ekologiczne. Mowa tu zarówno o zużycie energii, jak i o zastosowanie ekologicznych materiałów. Drewno jest całkowicie naturalnym materiałem, które rosnąc absorbuje najwięcej CO2, niż z czasem jest używane do jego obróbki.

By dom kanadyjski był w pełni energooszczędny i ekologiczny, zalecany jest montaż rekuperacji (więcej na temat rekuperacji przeczytasz tutaj) oraz pompy ciepła. Na temat parametrów domów energooszczędnych dowiesz się więcej z artykułu: Parametry domów energooszczędnych.

Jednak największą zaletą tego budownictwa jest jego cena. Koszty budowy domów kanadyjskich są znacznie niższe niż ich murowanych odpowiedników. Mniej kosztowne są materiały, mniejsza ich ilość jest potrzebna, ale też ekipa budowlana pracuje znacznie krócej. Dlatego domy kanadyjskie stają się atrakcyjne, szczególnie dla osób, których nie stać na budowę domu murowanego.

Gdzie znaleźć projekty domów kanadyjskich?

Technologia kanadyjska pozwala zbudować niemal każdy budynek. Inwestorów ogranicza jedynie wyobraźnia (i zasobność portfela). Należy jednak pamiętać, że projekt budowlany musi być dostosowany do technologii. Dlatego w tym przypadku nie można kupić gotowego projektu i zbudować dom, ot tak. Domy kanadyjskie wymagają zastosowania stosownych obliczeń konstrukcyjnych.

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest udanie się do firmy zajmującej się wykonawstwem, a co za tym idzie – samą budową domów kanadyjskich. Profesjonalne firmy wykonawcze mają swoich projektantów i konstruktorów, albo przynajmniej współpracują z pracowniami architektonicznymi, w których mogą zostać przygotowane projekty zgodne ze standardami technologii szkieletowej. Tego typu projekt to koszt około 2-2,5 tysiąca złotych, a jego największą zaletą jest fakt, iż, jeśli inwestor nie chce dokonywać żadnych zmian, nie będzie on wymagał dodatkowych przeróbek. Projekty wyposażone zostają w szczegółowe kosztorysy, dzięki którym już na etapie projektu inwestor wie, jaki będzie końcowy koszt domu. Coraz częściej podawane są dwie ceny – za dom w standardzie deweloperskim oraz dom wykończony pod klucz.

Drugim sposobem jest znalezienie projektu domu kanadyjskiego w dostępnym katalogu domów jednorodzinnych. Największe biura projektowe mają w swoich ofertach projekty różnych typów domów. Ponadto często współpracują z firmami wykonawczymi i dysponują informacjami, czy i która firma zajmuje się budowaniem domów kanadyjskich oraz która najlepiej sprawdzi się w przypadku tego konkretnego projektu. Koszty są podobne, około 2-2,5 tysiąca złotych. Również w i tym przypadku zazwyczaj dostępny jest całkowity kosztorys.

Projekt domu kanadyjskiego można również zlecić. W takim przypadku warto udać się do biura architektonicznego, które zajmuje się domami szkieletowymi i zlecić projekt indywidualnie dopasowany do potrzeb inwestora. Kosz takiego projektu to około 10 tysięcy złotych. Jest to znacznie droższe rozwiązanie i niepozbawione wad – w tym przypadku inwestor nie dowie się, ile będzie kosztować budowa domu. Dopiero, gdy projekt zostanie wykonany można zwrócić się z prośbą do firmy wykonawczej o wycenę. Nie da się ukryć, że jest to ryzykowne rozwiązanie, szczególnie, gdy inwestora poniesie wyobraźnia i koszt realizacji okaże się znacznie wyższy niż zakładał.

 

 

Ceny domów kanadyjskich

Jak się okazuje – projekt architektoniczny nie jest jedynym wyznacznikiem kosztów związanych z budową domu kanadyjskiego. Istotny wpływ na cenę ma również rodzaj zastosowanej instalacji. W najtańszych domach instalowane są grzejniki konwektorowe. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zostały one zastąpione przez inne systemy ogrzewania – kominek z płaszczem wodnym, ogrzewanie gazowe czy ogrzewanie pompą ciepła. Jest to jednak nierozerwalnie związane z wykonaniem dodatkowych instalacji, co może podnieść koszt nawet o 20 tysięcy złotych, w przypadku dwóch pierwszych rozwiązań oraz około 70 tysięcy złotych, w przypadku zastosowania pompy ciepła. Budując dom o powierzchni 140 m2 jest to wzrost odpowiednio o 140 zł/m2 i 500 zł/m2.

Poza nowoczesnymi instalacjami grzewczymi kuszące okazuje się również wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją (około 20 tysięcy złotych), paneli słonecznych (około 20 tysięcy złotych), instalacji odkurzacza centralnego (około 4 tysięcy złotych) czy najnowocześniejszej instalacji alarmowej (około 4 tysięcy złotych). Łączny koszt wszystkich wymienionych instalacji to około 48 tysięcy złotych, co dla przykładowego domu o powierzchni 140 m2 daje wzrost ceny za 1 m2 o 340 zł. Całkowite koszty budowy domu kanadyjskiego znacznie rosną. Warto jednak wziąć pod uwagę późniejsze korzyści związane z użytkowaniem najnowocześniejszych technologii, które znajdą odzwierciedlenie w oszczędnościach finansowych, ale i zdrowiu mieszkańców.

Na całkowitą kwotę budowy domu niebagatelny wpływ ma również jego wykończenie. Akurat w tym przypadku podanie nawet górnych widełek jest niezwykle trudne, ponieważ inwestorzy prześcigają się w pomysłach. Niektórzy producenci mimo to dają możliwość oszacowania kosztów wykończenia. Dlatego czasami w cennikach znajduje się kosztorys domu kanadyjskiego pod klucz. Oferta przedstawia inwestorom kilka możliwych wariantów wykończenia domu oraz orientacyjną cenę jego wykonania. Jest to dobra alternatywa dla osób, które dysponują ograniczonym budżetem i chcą odpowiednio wcześniej wiedzieć, ile wyniesie ich całkowity koszt budowy domu kanadyjskiego.

Wykonawcy często mogą liczyć na zniżki na materiały wykończeniowe, w odróżnieniu od klientów indywidualnych. Zazwyczaj daje to oszczędności na poziomie około 10%.

Czy domy kanadyjskie to dobry pomysł?

Podsumujmy – budowa domu kanadyjskiego jest znacznie tańsza niż domu tradycyjnego, murowanego. Jednak wcale tak nie musi być. Odpowiednio dobrany projekt, wykonawca, materiały wykończeniowe oraz instalacja pozwolą zaoszczędzić, ale mogą też znacznie podnieść koszty. Odpowiednio postawiony dom kanadyjski z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań instalacyjnych będzie droższy w budowie, ale tańszy w eksploatacji i zdrowszy, dzięki energooszczędności i przyjaznemu mikroklimatowi.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Kto pamięta malarza Jacka Wróbla? Retrospekcja jego malarstwa Kto pamięta malarza Jacka Wróbla? Retrospekcja jego malarstwa Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2025 Jacek Wróbel - retrospekcjawystawa malarstwaoraz prace Piotra Lutyńskiego / Kolekcja Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej 10.04-08.05.2025BWA Tarnów / Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4Wstęp wolny Wernisaż wystawy w czwartek 10.04 g. 18.00Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wystawę prac plastycznych tarnowskiego artysty Jacka Wróbla w 14. rocznicę śmierci. Na wystawie zaprezentowano prace koncepcyjne, obrazy olejne pełne wizji oraz oryginalnych rozwiązań kolorystycznych, ale też prace w których realizował typowe tematy malarskie, takie jak pejzaż czy martwa natura. Pierwsza ekspozycja prac Artysty w BWA zatytułowana „Stany Zagrożenia” miała miejsce w listopadzie 1992 roku, kolejne to „Jeden krok” (1998 rok), „Tchnienie wschodu” (2001 rok) oraz „Ultima Thule” (2006 rok). Wszystkie prezentowane na obecnej wystawie dzieła pochodzą ze zbiorów Rodziny Artysty, kolekcji prywatnych oraz Wydziału Kultury Miasta Tarnowa. Jacek Wróbel (1960-2011) artysta malarz, urodził się i mieszkał w Tarnowie, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące, a następnie Państwowe Zawodowe Studium Konserwacji Dzieł Sztuki. Do związku Polskich Artystów Plastyków został jednogłośnie przyjęty na podstawie swoich prac w 1988 roku. Zajmował się różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, grafiką, reklamą, projektowaniem oraz konserwacją; jednakże, najważniejsze dla niego było malarstwo, w którym pokazywał nam swój świat pełen nostalgii, symbolu, oparty na ludzkich, często tragicznych przeżyciach. Treść jego obrazów zmusza do refleksji, zastanowienia się nad faktem przemijania. Inspiracją do obrazów najczęściej była muzyka, poezja, literatura, czasami film, rozmowa, sen, czyjeś zwierzenia. W prawie 30-letnim okresie działalności artystycznej zorganizował 14 wystaw indywidualnych, uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych – w tym 4 zagranicznych (Belgia, Francja, Niemcy, Anglia). Regularnie brał udział w Salonach Jesiennych ZPAP, a wcześniej prezentacjach tarnowskiej grupy TA (Tarnowscy Artyści), która wystawiała głównie w salach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej. Za swoją twórczość otrzymał nagrodę Fundacji im. I. Paderewskiego w Chicago. Dwukrotnie nominowany był do Nagrody Miasta Tarnowa (2002 i 2004 rok) w dziedzinie twórczości artystycznej, jednak Nagrodę Honorową Miasta Tarnowa, za całokształt twórczości otrzymał już pośmiertnie w 2011 roku. W latach 1984-2003 był pracownikiem Tarnowskiego Muzeum Okręgowego, gdzie zajmował się renowacją malarstwa, w tym także największego fragmentu „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, który w swoich zbiorach posiada Muzeum. Jego prace znajdują się w wielu instytucjach oraz kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. (…) Jacek Wróbel jest malarzem wizji. Spotkanie z jego malarstwem otwiera w odbiorcy wymiar niecodzienny, rodem z krańców realnej rzeczywistości. W gorących i chłodnych przestrzeniach zjawiskowych fantasmagorii Wróbla pojawiają się postacie, fragmenty miast, świątyń, jezior, głębin morskich i kosmicznych bezkresów – ba, nawet wyłaniająca się z mgieł i oparów lokomotywa zdaje się nie należeć do naszego świata. Wszystko w obrazach Wróbla rozgrywa się w niesamowicie rozświetlonych sferach, a rozświetlenie to nasycane jest czerwieniami, oranżami i żółciami kontrastującymi z brunatnymi połaciami ciężkiego mroku, czasami nocy owianej mistyczną lub surrealistyczną grozą (…) - pisał o obrazach Jacka Wróbla profesor Stanisław Tabisz. (…) Jacek wprowadza do swej malarskiej palety stonowaną feerię kolorów: brązów, czerwieni i nasyconych zieleni, ugrów – tak jakby owymi barwami chciał odwrócić naszą uwagę od zawartej w obrazach bogatej symboliki. Ciepłe kolory stwarzają specyficzny klimat i nastrój i jakąś tajemniczą ciszę, która zaprasza do dłuższego zatrzymania się i wniknięcia w głąb – może po to by stanąć twarzą w twarz z tajemnicą (…) – Jolanta Januś „Czas wyjścia”. Wystawa „Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego” Wystawa „Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego” Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.04.2025 Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na pierwszą w swojej historii tak kompleksową wystawę, poświęconą broni i uzbrojeniu ochronnemu na ziemiach polskich. Zwiedzający będą mogli zobaczyć kilkaset eksponatów, w tym prehistoryczne topory, groty, średniowieczne miecze, nowożytne elementy uzbrojenia ochronnego, uzbrojenie z czasów powstań narodowych, a także legendarne polskie szable wz. 21 i wz. 34. Całość dopełni współczesne umundurowanie oficera Wojska Polskiego.Tytuł ekspozycji pochodzi z jednej z pierwszych polskich prac o broni profesora Józefa Łepkowskiego, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w XIX wieku, który uważał broń za jedno z najcenniejszych źródeł wiedzy o rozwoju cywilizacyjnym społeczeństw.Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą zarówno ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, jak i zostały wypożyczone z: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz od prywatnych kolekcjonerów.Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. o godzinie 17:00w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wystawę będzie można oglądać od 29 kwietnia do 26 września 2025 r.Wystawa została przygotowana w ramach jubileuszu „1025. Tysiąclecie Królestwa Polskiego”. 
Reklama
Śmiertelny wypadek na A4 pod Bochnią. Zderzyły się trzy samochody ciężarowe Śmiertelny wypadek na A4 pod Bochnią. Zderzyły się trzy samochody ciężarowe Data dodania artykułu: 22.04.2025 12:14Służby z powiatu dąbrowskiego skierowane do poważnego wypadku na DK73 w Ratajach Służby z powiatu dąbrowskiego skierowane do poważnego wypadku na DK73 w Ratajach W dniu 18 kwietnia (piątek), w godzinach wieczornych, służby zostały zadysponowane do wypadku drogowego na drodze krajowej nr 73 w miejscowości Rataje Słupskie. Po dotarciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania przez Kierującego Działaniami Ratowniczymi stwierdzono, że doszło do czołowego zderzenia dwóch pojazdów osobowych – BMW i Seat, w których podróżowało łącznie siedem osób: trzy w BMW oraz cztery w Seacie.Data dodania artykułu: 19.04.2025 11:075 osób poszkodowanych, jedna nie żyje w wypadku pod Czchowem. Na miejscu lądował LPR 5 osób poszkodowanych, jedna nie żyje w wypadku pod Czchowem. Na miejscu lądował LPR Około godziny 7.00 rano w poniedziałek 28.04. służby odebrały zgłoszenie o wypadku, do którego doszło w miejscowości Będzieszyna koło Czchowa na drodze krajowej nr 75.Data dodania artykułu: 28.04.2025 08:08180 lat Browaru Okocim. Gala jubileuszowa w Brzesku 180 lat Browaru Okocim. Gala jubileuszowa w Brzesku Uroczyste obchody jubileuszu 180-lecia działalności obchodził Browar Okocim. Wydarzenie odbyło się w Pałacu Goetza w Brzesku, wśród gości obecni byli politycy, biznesmeni i samorządowcy.Data dodania artykułu: 24.04.2025 20:48Wypadek w Nowych Żukowicach. Były utrudnienia na DW 984! Wypadek w Nowych Żukowicach. Były utrudnienia na DW 984! Data dodania artykułu: 26.04.2025 21:22Jedna osoba ranna, druga poszukiwana po zderzeniu samochodów w Tuchowie Jedna osoba ranna, druga poszukiwana po zderzeniu samochodów w Tuchowie Data dodania artykułu: 28.04.2025 13:06
Poszukiwana pielęgniarka środowiskowa Poszukiwana pielęgniarka środowiskowa Cena: 8500 PLNPrzychodnia POZ zatrudni pielęgniarkę środowiskową. Oferujemy stabilne warunki zatrudnienia, elastyczny grafik oraz pracę w przyjaznym zespole. Wymagane aktualne prawo wykonywania zawodu, prawo jazdy kat. B oraz tytuł magistra lub kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa środowiskowego.Projektowanie stron internetowych Tarnów Cała Polska/Atrakcyjna cena Projektowanie stron internetowych Tarnów Cała Polska/Atrakcyjna cena Potrzebujesz strony internetowej, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zgłoś się do mnie. Zajmuję się tworzeniem stron internetowych od A do Z - od pierwszej rozmowy, przez projekt, aż po gotową stronę online. Działam kompleksowo: doradzam, tworzę i wdrażam, a Ty nie musisz się martwić o techniczne szczegóły. Każda strona jest przejrzysta, estetyczna i dopasowana do Twoich potrzeb - niezależnie od tego, czy jesteś firmą, czy osobą prywatną. Masz pytania? Zadzwoń : 794 252 817Złomowanie samochodów Tarnów gotówka od ręki, stacja demontażu Złomowanie samochodów Tarnów gotówka od ręki, stacja demontażu Złomowanie aut - legalna stacja demontażu pojazdów z uprawnieniami! Skupujemy auta osobowe, dostawcze, uszkodzone, powypadkowe, stare i zardzewiałe. Posiadamy niezbędne zezwolenia i wydajemy komplet dokumentów do wyrejestrowania pojazdu. Odbieramy auta własnym transportem - szybko, sprawnie i bez ukrytych kosztów. Płacimy gotówką od ręki! Nasza oferta obejmuje teren województwa śląskiego i małopolskiego - dojeżdżamy do klientów i załatwiamy wszystkie formalności na miejscu. Zaufaj profesjonalistom z doświadczeniem. Pracujemy 6 dni w tygodniu - dostosujemy się do Twojego czasu! Nie trać czasu na wystawianie ogłoszeń i czekanie na kupców. Zadzwoń, a my przyjedziemy i zabierzemy Twoje auto - legalnie, bezpiecznie i z korzyścią dla Ciebie! Szybki kontakt, uczciwa wycena, zero stresu - zapraszamy do współpracy! Tel.733044044 www.auto-zlomowanie.pl
Nowa inwestycja w Zbylitowskiej Górze. Nowa inwestycja w Zbylitowskiej Górze. Cena: 449000 PLNOstatnie wolne segmenty !!! Do sprzedaży bliźniak 4 lokalowy, mieszkania o powierzchni 56m2 (segmenty zewnętrzne), 53m2 segmenty wewnętrzne. Do każdego segmentu przynależy prywatny wydzielony ogródek, miejsca postojowe przed budynkiem. Cena segmentów wewnętrznych o powierzchni 53m2 wynosi; 429.000zł Cena segmentów zewnętrznych o powierzchni 56m2 wynosi 449.000 zł Stan deweloperski. Brak podatku PCC OD KUPUJĄCEGO !!! SPECYFIKA BUDOWLANA: Budynek wykonany z : Pustak z betonu komórkowego Termobet 24CM, ocieplony styropianem grafitowym firmy Styrokon 18 cm współczynnik lambda 0,035, strych docieplony pianą PUR otwarto-komorową gr. 18-20 cm, Strop pomiędzy strychem, a poddaszem izolowany termicznie wełną mineralną Isover lambda 0,038( 25-35 cm ), Elewacja wykończona tynkiem sylikonowym HARD, Pokrycie dachu dachówką Creaton Kapstad Duraton Pro w kolorze czarnym. Stolarka okienna trzyszybowa z PCV z systemem Iglo Energy Classic ,okucia Maco, w kolorze Antracyt zewnętrzny / Biały wewnętrzny, Drzwi wejściowe Setto Standard 72 Antracyt drewnopodobny, ramka inox , lustro weneckie. Stan deweloperski: Ogrzewanie podłogowe obejmujące wszystkie pomieszczenia. W każdym pomieszczeniu okablowanie do systemu regulacji temperatury. Energooszczędny dwufunkcyjny piec gazowy. Instalacja elektryczna trójfazowa, dodatkowo na strych wyciągnięty arot pod fotowoltaikę oraz internet, a także arot pod bramę lub domofon (wszystkie trzy systemy wraz z okablowaniem po stronie nabywcy). Instalacja wentylacyjna (zgodnie z projektem) Instalacja wodno-kanalizacyjna. Wylewka betonowa przygotowana pod położenie podłóg. Drzwi wejściowe, otynkowane ściany, parapety wewnętrzne (brak), zewnętrzne stalowe w kolorze RAL 7016 z aluminiową zatyczką Balustrady okien balkonowych stalowe, cynkowane i malowane proszkowo w kolorze RAL 7016, Balkon francuski, Schody na strych z drabinką składaną firmy Velux, Wydzielone ogródki ogrodzone częściowo ogrodzeniem już istniejącym oraz ogrodzeniem panelowym w kolorze RAL 7016, Otoczenie: Podjazd wykonany z kamienia łamanego Dolomit 32-64mm wraz z podbudową 30-40 centymetrów. Teren uporządkowany i wyplantowany. Miejsce na odpady wydzielone w podziale fizycznym. Do mieszkania przynależny ogródek o pow. ok. 50m2 oraz 2 miejsca parkingowe przed budynkiem. Od A Do Z Nieruchomości ul. Krakowska 17, Tarnów Agnieszka Zając Tel: 668 804 983 Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.Nowoczesny dom parterowy w Koszycach Małych Nowoczesny dom parterowy w Koszycach Małych Cena: 1799000 PLNNowoczesny parterowy dom 5km od miasta. Zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą domu parterowego położonego w miejscowości Koszyce Małe koło Tarnowa, wybudowanego w 2018 roku, według projektu " Home koncept 26L", o powierzchni 146,76m2 powierzchni użytkowej. Dom usytuowany jest na ogrodzonej i zagospodarowanej działce o powierzchni 2432m2. Działka bogato urządzona i zaprojektowana, obsadzona różnego rodzaju krzewami i roślinami, alejki różane, fontanna, oświetlenie oraz 3 punkty zraszające, wykonano również drenaż ogrodu. Sam dom wybudowany został w technologi tradycyjnej, z materiałów najwyższej klasy, dla siebie. Posiada duży jasny salon z wyjściem na taras i ogród, wydzieloną część jadalną, kuchnię w zabudowie ze sprzętem AGD, wyspą gdzie również można przyrządzać jak i spożywać potrawy, 2 przedpokoii z szafami w zabudowie, garażem w bryle jednostanowiskowym oraz pomieszczeniem technicznym, korytarzem z którego mamy wejście do 4 niezależnych pokoi, 2 dużych łazienek, kotłowni, garderoby. Dom inteligentny, wyposażony w system alarmowy, rekuperacje regulowaną w każdym pomieszczeniu, klimatyzację z funkcją dogrzewania, ogrzewaniem podłogowym. Stylowy kominek w salonie, energooszczędne oświetlenie. Sprzedaż z umeblowaniem i wyposażeniem, wykluczając elementy osobiste. Zadzwoń i umów się na prezentację. Podana cena podlega negocjacji. Od A Do Z Nieruchomości ul. Krakowska 17, Tarnów Agnieszka Zając Tel: 668 804 983 Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.Dom w Koszycach Małych Dom w Koszycach Małych Cena: 688000 PLNOstatni dom w stanie deweloperskim w Koszycach Małych. Zachodnim węzłem autostradowym z Krakowa dojedziesz tu spod Zamku Królewskiego na Wawelu w niecałą godzinę. Okolica pozwala na uprawianie sportu, jest świetnie skomunikowana z centrum. Nieopodal leśne krajobrazy oraz malownicze wzgórza. 150m2 to inwestycja dwukondygnacyjna z wydzielonymi strefami nocną na poddaszu i dzienną na parterze. Atutem budynku są bardzo duże otwory okienne, dzięki czemu każde pomieszczenie jest idealnie doświetlone, a widok z okolicy naturalnie asymiluje z wnętrzami. Dom składa się z : Parter: - pokój dzienny z aneksem kuchennym (33,42 m2) - łazienka (4,13 m2) - gabinet (8,84 m2) - wiatrołap (2,78 m2) - schowek (2,90 m2) - garaż (20,65 m2) Poddasze: - 1 pokój (11,97 m2) - 2 pokój (13,07 m2) - 3 pokój (20,78 m2) - łazienka (8,32 m2) - pralnia (5,50 m2) - garderoba (4,30 m2) Przed budynkiem dodatkowe miejsca parkingowe. Budynek wykonany w technologii tradycyjnej: - pustak ceramiczny 25cm, - izolacja termiczna ścian - styropian 20cm, - więźba drewniana pokryta blachą bardzo dobrej klasy z wysokiej jakości izolacją termiczną i akustyczną. - okna i drzwi balkonowe 3-szybowe, - główne drzwi wejściowe antywłamaniowe, Powierzchnia działek około 4 ary. Dostępne instalacje: - elektryczna, - wod.-kan., - woda miejska sieciowa, - gazową z zainstalowanym kotłem gazowym kondensacyjnym, - centralnego ogrzewania wraz z ogrzewaniem podłogowym na każdej kondygnacji budynku - instalacja przygotowana pod grzejniki w łazienkach, - sieć kanalizacyjna. Na życzenie klienta możliwość wykonania każdej innej instalacji. Od A Do Z Nieruchomości ul. Krakowska 17, Tarnów Agnieszka Zając Tel: 668 804 983 Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama