W Częstochowie już stoją. Tak samo w Świdniku, a wkrótce będą także w Kraśniku. W sumie aż 35 polskich miast bierze udział w projekcie „Elektryczne śmieci”, realizowanym przez Fundację Odzyskaj Środowisko. Jej plan działania jest prosty. W każdej z miejscowości stawia specjalne pojemniki, do których wrzucane są elektrośmieci. Część z nich jest użyta na nowo, jako ule dla pszczół. Jak mówi Robert Magolon, szef projektu „Elektryczne śmieci”, 12 kolejnych miast ma do programu dołączyć jeszcze w tym miesiącu. „Dla nas współpraca z samorządami przy budowie pasieki jest o tyle ważna, że jako fundacja zajmujemy się przede wszystkim edukacją ekologiczną. Zależy nam na tym, aby m.in. młodzi mieszkańcy dowiedzieli się jak najwięcej o pszczołach, ale też o tym jak można wykorzystać materiały z recyklingu np. w domu.” – tłumaczy Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Pasieka w Świdniku stanęła przy jednej z ulic, niedaleko stacji paliw i domów. „Już na pierwszy rzut oka widać, że nie są to standardowe ule. Obudowa korpusu została wykonana z bębnów od pralek.” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko, a Krzysztof Kukawski, opiekun pasieki, dodaje, że owady czują się tu dobrze: „Obecnie pszczoły oblatują teren w odległości 3-4 km. Natomiast odległość, którą pokonują te owady dla bazy pożytkowej wynosi do półtora kilometra. Obawiałem się, że po przywiezieniu uli w to miejsce, pszczoły wrócą do mojej pasieki, która jest także w Świdniku. Ale nie wróciły”.
„Projekt wpisuje się w proekologiczną strategię miasta. Takich eko projektów mamy więcej. To m.in. zbiórka elektrośmieci, łąki kwietne czy ostatni nasz duży projekt – budowa kolektora wód deszczowych.” – wylicza Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. Kukawski dodaje, że pod koniec maja przyszłego roku należy się spodziewać pierwszego miodu.
Reklama

Reklama
Pszczoły w starych pralkach. Nowy trend w miastach
Miejskie pasieki już nikogo nie dziwią, ale teraz nadchodzi nowa moda. Pszczoły wprowadzają się do zużytych pralek i jest im tam dobrze. Już kilkadziesiąt miast bierze udział w tym wyjątkowym programie.
- News4Media
- 08.08.2021 08:58 (aktualizacja 19.08.2023 01:28)
Data dodania:
08.08.2021 08:58
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!
ZOBACZ RÓWNIEŻ




































WIADOMOŚCI
Kliknij aby przejść do kanału RSSKliknij aby zobaczyć więcej
Przejdź do kategorii
AKTUALNOŚCIREGION TARNOWSKIPOWIAT TARNOWSKIMIASTO TARNÓWGMINA TARNÓWCIĘŻKOWICEGROMNIKLISIA GÓRARADŁÓWRYGLICEPLEŚNARZEPIENNIK STRZYŻEWSKISKRZYSZÓWSZERZYNYWIERZCHOSŁAWICEWIETRZYCHOWICETUCHÓWWOJNICZZAKLICZYNŻABNOREGION BRZESKIPOWIAT BRZESKIBRZESKOBORZĘCINCZCHÓWDĘBNOGNOJNIKIWKOWASZCZUROWAREGION BOCHEŃSKIPOWIAT BOCHEŃSKIMIASTO BOCHNIAGMINA BOCHNIADRWINIALIPNICA MUROWANANOWY WIŚNICZRZEZAWAREGION DĄBROWSKIPOWIAT DĄBROWSKIBOLESŁAWDĄBROWA TARNOWSKAGRĘBOSZÓWOLESNOMĘDRZECHÓWRADGOSZCZSZCZUCINKANAŁYKULINARIAZDROWIELIFESTYLEŻyczeniaKULTURAImprezkaSPORTBIZNESŻużelMOTORYZACJASondyPOLITYKAPORADYPogodaEkstraklasaRELIGIAUrząd Pracy w TarnowieO TYM SIĘ MÓWIALERTPROGRAMYSTUDIO TARNOWSKA.TVPOGADANKARAPORT REGIONUPOROZMAWIAJMY O BIZNESIEZDROWIE NA CO DZIEŃPRAWDĘ MÓWIĄCTrybim OkiemZ bliskaBajeczne weseleWeekend za miastemWSZYSTKO O MIEŚCIESportowy gośćEXPRESS POWIATU TARNOWSKIEGOPrzegląd kulturalnyTarnowska kanapaPoznaj swojeSmakujemy w MałopolscePrzegląd prasyMAŁOPOLSKAWIADOMOŚCI Z POLSKIŚWIATFILMY PROMOCYJNENA ŻYWO














Temperatura: 22°C Miasto: TARNÓW
Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 15 km/h
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REGION
















Reklama