Jest to zadanie od wielu lat, które wspólnie z Panem radnym, ale z Panem Wójtem, z panem starostą, żeśmy się starali o środki. Jest to stabilizacja osuwiska w miejscowości Rychwałd. To był temat tak medialny i temat, który od wielu lat mieszkańcy przede wszystkim wnioskowali, aby znaleźć środki, które by pozwoliły już bezpiecznie tym odcinkiem drogi jeździć - mówi Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
Bardzo droga inwestycja, dlatego że chcąc zabezpieczyć to osuwisko w taki sposób, żeby ono już nigdy nie sprawiało nam tutaj nieprzewidzianych takich zdarzeń na tej drodze. Musimy po prostu wykonać go w sposób taki, jaki najlepiej w tej chwili można - mówi Roman Łucarz, wicestarosta Dąbrowski.
Koszt inwestycji wyniesie 1 731 940,54 zł brutto.
To nie jedyne osuwisko. Jest kilka jeszcze newralgicznych punktów przy drogach powiatowych na terenie gminy Pleśna, a to osuwisko z punktu widzenia zabezpieczenia potrzeb komunikacyjnych mieszkańców, ale również tych infrastrukturalnych jest bardzo ważne. Tam w pobliżu przebiega sieć wodociągowa, są domy mieszkalne - mówi Józef Knapik, wójt gminy Pleśna.
Pod koniec listopada będzie ustabilizowane osuwisko, wpłynie to na komfort nie tyle uczestników ruchu drogowego, ale i mieszkańców, bo wiemy, że ta ziemia się osuwa również w stronę potoku Rychwałdzianka i cała górka jakby jest tutaj w tym ruchu - mówi Przemysław Skruch, radny powiatu tarnowskiego.
Prace powinny ruszyć już początkiem lipca.
Planowane jest w pierwszej kolejności wykonanie robót ziemnych, ponieważ trzeba stamtąd wykopać trochę tych gruntów, które w obecnej chwili są bardzo słabonośne i przez nie ten grunt się osuwa, więc pierwszej kolejności planowane jest wykonanie robot ziemnych, wykonanie odwodnienia tego terenu całego powyżej drogi, aby ustabilizować ten grunt. W kolejnym etapie będziemy wykonywać konstrukcję operową złożoną z pali wierconych oraz kotew gruntowych. Na sam koniec uporządkujemy cały ten teren w obrębie osuwiska - mówi Maciej Wątróbski, wykonawca inwestycji.
Dzisiaj po podpisaniu umowy niezwłocznie przekażemy plac budowy wykonawcy. Myślę, że wykonawca będzie miał siły mobilizacyjne, żeby jak najszybciej wprowadzić tymczasową organizację ruchu i rozpocząć pracę - mówi Maciej Skrabacz, zastępca dyrektora ds. technicznych.
Podpisanie umowy stanowi ważny krok w kierunku realizacji inwestycji, której efekt przyczyni się do trwałej stabilizacji osuwiska i poprawy warunków komunikacyjnych w regionie. Rozpoczęcie prac planowane jest na najbliższe tygodnie, a ich zakończenie przewidziano już w listopadzie.