Są to warsztaty plecenia wieńców dożynkowych. Panie, które uczestniczą w tych warsztatach, są członkiniami Kół Gospody Miejskich z terenu powiatu Dąbrowskiego. Są to uczestniczki, kół, które już funkcjonują, jak również tych, które niedawno powstały. Celem dzisiejszego spotkania jest podniesienie wiedzy i zdobycie umiejętności wykonywania wieńców dożynkowych, które będą prezentowane podczas dożynek gminnych, jak również podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego, które od wielu lat jest organizowane w naszym regionie - mówi Mariola Smolorz, Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej.
Prelegentami warsztatów byli Lucyna i Jan Skórka oraz Beata Frysztak z grupy wieńcowej Poręby Radlnej.
Państwo Ci mają doświadczenie w pleceniu wieńców dożynkowych, uczestniczą w swojej miejscowości co roku w takich konkursach. Jak również uczestniczą w dożynkach prezydenckich, gdzie również odbywa się konkurs wieńca dożynkowego. Są laureatami, dwa razy już zdobyli pierwsze miejsce w tym konkursie, więc mają takie doświadczenie i chcemy, aby właśnie dzisiaj to doświadczenie, ta wiedza została przekazana naszym Paniom, które będą robić takie wieńce - tłumaczy Mariola Smolorz.
Wieńce były wyplatane już u początku naszego państwa, więc jest to już bardzo duża odległość w czasie. One zmieniały się z duchem czasu, dawniej były wieńce proste, teraz już są wieńce bardziej zdobione, są wieńce współczesne, no można je podzielić na dwie kategorie, wieńce tradycyjne, takie, które sięgają już tych z czasów zaprzeszłych i wieńce współczesne, no to już wtedy jest dowolność zdobienia plecenia tradycyjne, to jest korona, tam są zawsze cztery łuki, wszystkie zboża podstawowe, które rosną u nas w naszych okolicach, więc żyto pszenica jęczmień, owies - tłumaczy Lucyna Skórka, grupa wieńcowa Poręba Radlna.
Partnerami wydarzenia jest Powiat Dąbrowski i Zespół Szkół Im. Władysława Stanisława Reymonta w Brniu. Kolejne warsztaty zaplanowano na dzień 3 czerwca 2025 r.