- Dziś przypada 80. rocznica kapitulacji Niemiec. Jest to bardzo ważna rocznica w historii naszej ojczyzny i bardzo dobrze, że młodzież pamięta, brała udział w różnych wydarzeniach związanych z wojną i właśnie dzisiaj jest uwieńczenie tych wszystkich warsztatów uroczystością uczczenia 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej – mówi Marek Karaś, wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski.
- 80. rocznica zakończenia wojny to dla nas uroczystość, która poprzedzona była wieloma działaniami, przeróżnymi działaniami, począwszy od specjalnych zajęć lekcyjnych po wydarzenia lokalne, środowiskowe, projektowe. Wszystko to miało na celu przybliżenie naszym dzieciom wydarzeń związanych z II wojną światową, a przede wszystkim uwrażliwienie i wskazanie na to, abyśmy nie byli obojętni wobec wojny, wobec krzywdy, wobec niesprawiedliwości, ponieważ to może doprowadzić do kolejnych konfliktów, wojen – zauważa Bożena Brzęczek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach.
- My jako uczniowie dbamy o to, aby pamiętać naszą historię, aby uświadamiać ludzi i młode osoby, jakie są skutki wojen i aby to nie powtórzyło się już nigdy więcej, ponieważ wojna to jest jedna z najstraszniejszych rzeczy, jakie mogą przydarzyć się ludzkości i uważam, że to najgorsze, co może zrobić człowiekowi drugi człowiek – stwierdza Kornelia Bąk, uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach.
- Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim opiekunom, którzy zajmowali się tutaj przygotowaniem tych obchodów, a przede wszystkim młodzieży, która rzeczywiście zaangażowała się w obchody zakończenia i uczczenia 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wieczorem także będzie jeszcze spotkanie młodzieży z osobami starszymi i będą opowiadane historie z wojny, przeżycia niektórych jeszcze osób, bo są osoby także na terenie naszej gminy, które jeszcze w dobrym zdrowiu, ale pamiętają te wydarzenia z czasów wojny – dodaje Marek Karaś, wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski.
Warto dodać, że w Olszynach znajduje się pomnik upamiętniający siedmiu polskich lotników, którzy zginęli tam w katastrofie lotniczej transportując zaopatrzenie dla powstańczej Warszawy. W sierpniu zostanie tam również otwarte miejsce pamięci ze szczątkami zestrzelonego przez Niemców samolotu.