Klucze i obcinak do rur - “must have” każdego hydraulika
Klucze są jednym z podstawowych narzędzi podczas pracy hydraulika. Bez nich nie da się wykonać praktycznie żadnej naprawy. Zestaw kluczy używa się przy instalacji, demontażu i usuwaniu usterek w instalacjach wodnych, gazowych i ciepła. W zestawie kluczy powinny znaleźć się: klucze płaskie, oczkowe, nasadowe, trzpieniowe, zaciskowe (klucz szwedzki), żabki, szczypce i samozaciskowe.
Prace hydrauliczne najczęściej bazują na łączeniu ze sobą orurowania. Jak wyobrazić sobie montaż bez obcinaka do rur? Nie można. Rurę należy dociąć na odpowiednią długość, więc niezbędne są np. narzędzia Rothenberger. Obcinaków używa się do obróbki rur miedzianych, stalowych mosiężnych i aluminiowych. Do cięcia rur z tworzyw wykorzystuje się specjalne nożyce. Większość obcinaków do rur ma regulowaną średnicę, więc można ich używać do różnej wielkości orurowań.
Nie można zapomnieć o gwintownicy i rowarce
Po cięciu rur, kolejnym etapem prac hydraulicznych jest gwintowanie. Na rynku można spotkać gwintownice ręczne i specjalistyczne maszyny gwintujące. Gwintownice są bardzo proste w obsłudze i gwarantują precyzyjne centrowanie na rurze. Niezbędne narzedzia rothenberger warto kupować na stronach specjalistycznych sklepów.
Połączenia rowkowe wykonuje się na rurach o większej średnicy. W tym celu, na zakończeniach rur wytłacza się rowek na złącza. Połączenia rowkowe najczęściej stosuje się w trudno dostępnych miejscach, podczas pracy przy istniejących orurowaniach. Dzięki tej metodzie łączenia, nie ma konieczności demontażu rur.
Giętarka, zaciskarka i zgrzewarka
Giętarki zapewniają precyzyjne wygięcie rury do 90 stopni. Używa się ich podczas napraw, na placach budowy i w warsztacie. Dzięki giętarkom maleje liczba złączeń rur, przez co instalacja jest bardziej szczelna i trwała. Poza tym, giętarki przyspieszają prace instalacyjne - niwelują konieczność lutowania i zgrzewania rur. Przez to maleją również koszty związane z koniecznością zakupu złączek.
Zaciskarki i zgrzewarki używane są do tworzenia złączeń. Złącza zaciskane tworzy się w przypadku rur miedzianych, plastikowych i giętych. Zaciskarki akumulatorowe są proste w użyciu i usprawniają prace hydrauliczne. Zgrzewarki wykorzystuje się przy łączeniu twardych rur wykonanych z tworzyw sztucznych – PP, PE, PB, PVDF. Zgrzewarki mają wbudowany termostat i możliwość regulacji temperatury.