Często w takich projektach przyznawana jest ulga badawczo rozwojowa. Zarządzanie takimi projektami wymaga szczególnego rodzaju organizacji, która zarządza zasobami projektowymi w sposób efektywny i zachowuje jasną odpowiedzialność za postępy w realizacji projektu.
Konflikty i prace b+r
Takie przedsięwzięcie (prace b+r) musi także unikać nieodłącznego konfliktu między kierownikami projektów a kierownikami marketingu, produkcji i innych działów oraz koordynatorów zespołów badawczo-rozwojowych, którzy są przypisani do więcej niż jednego projektu i muszą dzielić swój czas między sprzeczne wymagania. Zarządzanie całym procesem jest kluczem do badań i rozwoju oraz sukcesu komercyjnego.
Ulga badawczo rozwojowa dla kogo?
W branżach, w których ciągłe innowacje, prace b+r oraz badania i rozwój mają kluczowe znaczenie, takich jak elektronika, leki, robotyka i lotnictwo, dział badań i rozwoju zazwyczaj działa na poziomie korporacyjnym porównywalnym do produkcji, finansów i marketingu. Przyznawana jest również ulga badawczo rozwojowa dla niektórych projektów. Stosunkowo mała grupa kierownicza zwykle ustala priorytety i budżet oraz nadzoruje działania badawczo-rozwojowe. Większość personelu badawczo-rozwojowego jest przydzielana do działań projektowych i podlega poszczególnym kierownikom projektów, którzy mają znaczną autonomię i władzę nad ludźmi i zasobami wymaganymi do ukończenia projektu.
Cele działalności i prace badawczo-rozwojowe
Podstawowym celem działalności laboratoriów badawczo-rozwojowych przemysłu prywatnego jest dostarczanie nowych produktów do produkcji oraz nowych lub ulepszonych procesów ich wytwarzania. Trudnością, przed którą stoją osoby planujące te projekty, jest zależność między kosztami rozwoju a przewidywaną sprzedażą. We wczesnych stadiach rozwoju wydatki na projekty są zazwyczaj niskie. Zwiększają się do maksimum i powoli maleją, znikając, gdy wczesne trudności produkcyjne są przezwyciężane, a produkt osiada w niszy rynkowej.
Ulga badawczo rozwojowa koszty kwalifikowane
Pieniądze wydane przez firmę na działalność badawczo-rozwojową mogą kwalifikować się do ulgi podatkowej na badania i rozwój. Aby zakwalifikować się do ulgi podatkowej na badania i rozwój, działalność badawczo-rozwojowa firmy musi:
obejmować działania systemowe, śledcze lub eksperymentalne
zajmować się nauką lub technologią
obejmują jedną lub więcej z następujących kategorii badań i rozwoju:
podstawowe badania
badania stosowane
eksperymentalny rozwój
dążyć do postępu naukowego lub technicznego
obejmują rozwiązanie niepewności naukowej lub technologicznej.
Jak ubiegać się o ulgę podatkową na badania i rozwój? Przed złożeniem wniosku firma musi upewnić się, że spełnia wszystkie wymagania. Najłatwiej jest w takim przypadku zasięgnąć opinii i porady radcy prawnego.