Po co dziecku fotelik samochodowy?
Jeszcze do niedawna, przed nowelizacją ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, dzieci powyżej 12 roku życia mogły podróżować bez fotelików. Eksperci podkreślają jednak, że zmiana tej granicy na kryterium dotyczące wzrostu ma rozsądne wytłumaczenie. Samochody są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać względne bezpieczeństwo w trakcie zderzenia osobom powyżej określonego wzrostu. Wszystkie testy zderzeniowe jasno wskazują, że małe ciało dziecka jest o wiele bardziej narażone na uszczerbek nawet podczas niedużego zderzenia. Foteliki samochodowe wyrównują te szanse i chronią nasze pociechy przed urazami.
Jak przewozić niemowlaka?
Najbardziej narażone na uszkodzenia ciała w trakcie wypadku są noworodki i niemowlęta podróżujące bez lub w źle dobranych i nieprawidłowo zamontowanych fotelikach samochodowych. Jest to spowodowane specyficznymi proporcjami w budowie niemowlaka, u którego aż 25 proc. masy ciała stanowi głowa. Dla porównania, u dorosłego jest to 6 proc. Dodatkowo kręgosłup malucha nie jest jeszcze wykształcony w takim stopniu jak u osoby dorosłej. Podczas uderzenia głowa dziecka „leci” do przodu, powodując znaczne obrażenia, a nawet śmierć. Z tego względu foteliki dla niemowląt (kategoria wagowa 0-13 kg) należy zawsze montować tyłem do kierunku jazdy. Ten sposób montażu sprawia, że siły działające w trakcie wypadku rozkładają się w inny sposób, a kręgosłup i główka dziecka są chronione przez „łupinę”.
Jak przewozić kilkulatka?
Gdy dziecko kończy rok lub osiąga masę 9 kg, należy zmienić fotelik na większy. Foteliki samochodowe w kategorii 9-18 kg można montować zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Z testów wynika jednak, że modele typu RWF (ang. reward facing) pięciokrotnie zmniejszają ryzyko obrażeń w trakcie wypadku. Dlatego eksperci zalecają, aby jak najdłużej przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy. Czasem bywa to niemożliwe ze względu na chorobę lokomocyjną. Jazda tyłem do kierunku ruchu nasila nudności, co utrudnia podróż. Jeśli jednak nasz maluch nie protestuje, przewoźmy go w foteliku RWF do 5, a nawet 6 roku życia.
Jak przewozić starsze dziecko?
Mali pasażerowie powyżej 5 roku życia mogą podróżować przodem do kierunku jazdy, dlatego foteliki w kategorii od 15 kg montujemy zawsze w ten sposób. Przepisy nie określają, od kiedy dzieci mogą podróżować na tzw. podstawkach. Zajmują one mniej miejsca, są wygodniejsze i uchronią nas przed mandatem, jednak nie zapewnią takiego bezpieczeństwa, jak foteliki samochodowe, w którym dzieci powinno być przewożone tak długo, jak to możliwe.