Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Przejechał rowerem blisko 2600 km dookoła Polski!

Robert Barys pracownik Starostwa Powiatowego w Tarnowie, na co dzień zajmujący się projektami unijnymi i współpracą międzynarodową oraz prezes Fundacji PRODRIVER, zajmującej się promowaniem bezpieczeństwa na drodze - udowadnia, że nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by przeżyć przygodę i zobaczyć wspaniałe krajobrazy.

Z Robertem Barysem, miłośnikiem dwóch wakacyjnych kółek, rozmawia Jerzy Zabawa.

Już za parę dni, za dni parę, weźmiesz... rower swój i gitarę? Skąd pomysł na niezapomniany urlop na rowerze?

- Wszystko zaczęło się od lektury książki Henryka Atemborskiego „Rowerem dookoła Europy”: autor, w wieku 75 lat przemierzył Europę na rowerze, co zajęło mu rok. Zainspirowany jego historią zapragnąłem zorganizować sobie wyprawę rowerową, taką wielodniową, z noclegami poza domem, pozwalającą mi poznać nowe miejsca, których w Polsce jeszcze tak wielu nie zwiedziłem.

Wybrałeś rower jako środek podróżowania, dlatego, że daje on pełną wolność i niezależność?

- Od kilku miesięcy dojrzewał u mnie pomysł wyprawy rowerowej. Dotychczas wyjeżdżałem na tygodniowe wyprawy motocyklowe (głównie Hiszpania i Portugalia), ale to jednak zupełnie inna sprawa. Dużo jeżdżę na rowerze, przez cały rok, na ile tylko pozwala pogoda, ale nigdy nie uczestniczyłem w wyprawie z bagażami, z nastawieniem na spędzenie wielu dni w trasie: chciałem żeby ta pierwsza była wyjątkowa. I stwierdziłem w końcu, że spróbuję spiąć wszystko w jedną całość i przemierzyć całą Polskę podczas jednej wyprawy: około 2600 km, wzdłuż zewnętrznych granic kraju, co wg moich planów powinno mi zająć około miesiąca.

Jak wyglądał początek przygody, co było najważniejszą i niezbędną rzeczą podczas przygotowań?

Ze względu na skalę przedsięwzięcia (dość wymagające tempo i długi czas) postanowiłem jechać solowo, tylko na niektórych odcinkach dołączali do mnie znajomi. Zacząłem kompletować ekwipunek, spędziłem wiele godzin na rozmowach z osobami podróżującymi na rowerze, przeczytałem kilka relacji z tego typu wypraw i przez około miesiąc poprzedzający wyjazd zacząłem przygotowywać się fizycznie poprzez kilkugodzinne treningi na okolicznych trasach, głównie w wymagającym terenie pagórkowatym na południe od Tarnowa – tj. okolice Szczepanowic czy Tuchowa. Rower którym się poruszałem to zwykły 20-letni „góral” na 26 calowych kołach, dość ciężki (około 15 kg) i wiedziałem, że nie jest to idealny sprzęt do pokonywania tak wielu kilometrów w takim czasie jaki sobie założyłem, ale ufałem w jego prostą i trwałą konstrukcję sprawdzoną przez lata podczas wielu jednodniowych wypadów. I chciałem się przekonać, że można czerpać radość z jazdy na takim sprzęcie bez konieczności inwestowania dużych kwot w drogi i nowoczesny.

Dużo czasu poświęciłeś na kompletowanie niezbędnego sprzętu, kładąc spory nacisk na serwis rowerowy oraz ekwipunek, a także zabranie odpowiedniej odzieży na trasę?

- Zadbałem o jego serwis (wymiana napędu, linek, hamulców) i założyłem dodatkowy wspornik na kierownicę skonstruowany przy pomocy przyjaciela, dzięki któremu mogłem zmieniać pozycję i na długich prostych jechać w komfortowej wyprostowanej pozycji. Do roweru przytroczyłem wodoodporne sakwy ze sprzętem o wadze około 25 kg, więc całość ważyła około 40 kg i bardzo szybko przekonałem się, że jazda z takim ciężarem jest dla mnie zupełnie nowym wyzwaniem z jakim nigdy wcześniej się nie mierzyłem. Wiozłem ze sobą podstawowy sprzęt do biwakowania (materac, namiot, śpiwór, palnik gazowy z butlą), ubrania (ubranie rowerowe na ciepłe i zimne dni, przeciwdeszczowe, kilka sztuk bielizny), apteczkę, zestaw naprawczy do roweru (w tym zapasowa dętka), zapas jedzenia na kilka posiłków (płatki owsiane, ryż, suszone owoce) i suplementy (magnez, potas, żelazo, elektrolity), sprzęt fotograficzny, ładowarki i powerbank. Zwykle codziennie rano do tego dokupywałem butelkę wody i soku jabłkowego, czyli dodatkowe 2,5 kg.

Trasa wyprawy jest jedną z pierwszych kwestii, o której myślimy, kiedy zaczynamy wyobrażać sobie podróż. jak wyglądało to u Ciebie?

Po trzech dniach jazdy po 120-150 km/dzień stwierdziłem, że muszę zmienić strategię chcąc ukończyć wyprawę: takie tempo było dla mnie zabójcze i bardzo szybko poczułem, że mimo ambicji i chęci organizm nie jest w stanie znieść takiego wysiłku, dlatego zaaplikowałem sobie dzień odpoczynku na regenerację i postanowiłem przynajmniej przez pierwszych kilka dni jechać nie więcej niż po 50-60 km/dzień, żeby organizm miał czas przywyknąć do takiego wysiłku z postanowieniem żeby próbować stopniowo wydłużać dystanse. Nawet gdybym miał nie pokonać całej trasy chciałem przede wszystkim czerpać przyjemność z jazdy, mieć czas na zwiedzanie i przede wszystkim nie robić nic kosztem własnego zdrowia i bezpieczeństwa. Postanowiłem też pozbyć się części ekwipunku (namiot, butla z gazem) żeby odciążyć rower i postawić głównie na noclegi pod dachem, które rezerwowałem na kilka dni wprzód. I to okazało się strzałem w dziesiątkę: po pokonaniu tego kryzysu stwierdziłem, że mięśnie zaczynają się przyzwyczajać i mogę pozwalać sobie na wydłużanie codziennych dystansów.

Co było najlepsze, jakie miejsca najbardziej zapadły Ci w pamięci, gdzie warto pojechać, co zaskoczyło najbardziej...

W sumie spędziłem w trasie 32 dni, od 15.06 do 17.07, z czego 3 dni dałem sobie na całodzienny odpoczynek w różnych momentach podróży – głównie w trakcie pierwszych 2 tygodni, a od Gdańska (około połowa mojej trasy) byłem w stanie jechać codziennie około 80- 90 km bez potrzeby wolnego dnia. Podsumowując wychodzi, że średnio jechałem około 90 km/dzień. Wytyczyłem sobie trasę przez Ścianę Wschodnią i (odwiedziłem m.in. Leżajsk, Zamość, Siemiatycze, Bielsk Podlaski, Plutycze, Augustów, okolice Białegostoku), Mazury (Giżycko, Wilczy Szaniec, Zamek w Tykocinie, okolice Ełku, Elbląg), Bałtyk (Stegna, Trójmiasto, Ustka, Darłowo, Mielno, Niechorze), Zachodnią Polskę (Stargard, Gorzów Wlkp, Leszno, Rawicz, Wrocław) i Południe (Opole, Śląsk, Małopolska).

Ludzie są naprawdę dobrzy... przekonałeś się w swojej podróży o ogromnej ludzkiej dobroci, byłeś zaskakiwany bezinteresownymi gestami zupełnie przypadkowych osób…

- Poznałem wielu fantastycznych ludzi – którzy z zaciekawieniem pytali o moją wyprawę, bezinteresownie proponowali oprowadzenie po swoim mieście czy poczęstunek; spotkałem wielu rowerzystów, którzy jechali ze mną przez wiele odcinków i wspierali mnie na trasie i śledzili moje postępy do końca wyprawy za pośrednictwem relacji na fB. Mam wielki szacunek do napotkanych kierowców, którzy cierpliwie jechali za mną kiedy nie było możliwości wyprzedzania i pozdrawiali widząc z jakim wyzwaniem się mierzę. W małych miejscowościach gdzie nie było możliwości zakupu kawy wielokrotnie panie ze sklepów bezinteresownie częstowały mnie kawą zrobioną specjalnie dla mnie na zapleczu. Z perspektywy roweru miałem okazję dotrzeć do miejsc, do których nigdy wcześniej nie miałbym czasu czy ochoty zajrzeć podczas podróży samochodem.

Podczas wyprawy rowerowej całymi dniami jesteśmy wystawieni na oddziaływanie zjawisk atmosferycznych – stuprocentowo zależni od tego, co na niebie, z nieba, w powietrzu…

Pogoda generalnie mi sprzyjała (na szczęście dobrze znoszę upały), choć zdarzył się jeden deszczowy i zimny tydzień – mimo to udało mi się ustrzec przed przeziębieniem. Przyjechałem bez żadnych kontuzji, w lepszej formie niż kiedy wyruszałem, o parę kilogramów lżejszy (choć starałem się dobrze odżywiać) i bogatszy o mnóstwo nowych doświadczeń: nauczyłem się m.in. że nie warto zawsze zostawiać swoje marzenia na jutro oraz że w naszym organizmie

drzemią ogromne możliwości, z których nie zdajemy sobie spraw dopóki ich nie uruchomimy.

Rzeczy, których nie polecasz robić, a które sami namiętnie praktykujemy podczas swojej podróży rowerem, to…

- Podczas takiej wyprawy trzeba się pilnować, aby wskutek zmęczenia czy pośpiechu nie popełnić błędów, które mogą skutkować upadkiem czy wypadkiem: np. nie wykonywać pośpiesznie manewrów jak zmiana pasa ruchu czy kierunku jazdy bez czytelnego sygnalizowania swoich zamiarów innym użytkownikom drogi, adaptować prędkość i technikę jazdy do panujących warunków (uwaga na wjazdy/zjazdy z krawężnika czy przejazd przez torowisko). Trzeba zadbać o to, aby być maksymalnie widocznym (odzież w jaskrawym kolorze, z elementami odblaskowymi, oświetlenie roweru). Nie warto ufać w 100% że wszyscy kierowcy zawsze nas dostrzegą czy udzielą pierwszeństwa tam gdzie powinni - należy zachowywać stale czujność i zasadę ograniczonego zaufania.

Marzenia to inaczej cele, które trzeba spełniać?

Tak - Przeżyłem fantastyczną przygodę, cieszę się niezmiernie, że udało mi się szczęśliwie i bez przykrych przygód (nie licząc trzech „kapci” jednego dnia) dotrzeć do celu. Na żadnym odcinku nie korzystałem z udogodnień (transport publiczny czy „podwózka” – choć trafiały mi się takie propozycje). Codziennie byłem w kontakcie telefonicznym z bliskimi i przyjaciółmi, dzięki czemu byli o mnie spokojniejsi, a mnie czas szybciej płynął.

Jako założyciel i prezes Fundacji PRODRIVER zajmującej się od lat promowaniem bezpieczeństwa na drodze udowodniłeś, że zachowując ostrożność, pokorę i wyobraźnię, dbając o swoją widoczność i będąc przyjaźnie nastawionym do innych, można bezpiecznie przejechać Polskę na rowerze...

- I że sport to zdrowie, pod warunkiem, że umiemy obserwować swój organizm i nie przekraczać pewnych naturalnych granic poza które czasem chce nas wyprowadzić nadmiar ambicji. O tym zresztą będę chciał coś więcej napisać, bo jednym z pomysłów jaki zrodził się u mnie po tej wyprawie jest napisanie poradnika, w którym będę chciał podzielić się z innymi rowerzystami swoimi doświadczeniami. A jako wieloletni pracownik Starostwa Powiatowego w Tarnowie po powrocie do Ziemi Tarnowskiej stwierdziłem po miesiącu podróży i odwiedzeniu wielu fantastycznych miejsc, że powiat tarnowski jest najpiękniejszy. Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.



Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wystawa „Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego” Wystawa „Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego” Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.04.2025 Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na pierwszą w swojej historii tak kompleksową wystawę, poświęconą broni i uzbrojeniu ochronnemu na ziemiach polskich. Zwiedzający będą mogli zobaczyć kilkaset eksponatów, w tym prehistoryczne topory, groty, średniowieczne miecze, nowożytne elementy uzbrojenia ochronnego, uzbrojenie z czasów powstań narodowych, a także legendarne polskie szable wz. 21 i wz. 34. Całość dopełni współczesne umundurowanie oficera Wojska Polskiego.Tytuł ekspozycji pochodzi z jednej z pierwszych polskich prac o broni profesora Józefa Łepkowskiego, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w XIX wieku, który uważał broń za jedno z najcenniejszych źródeł wiedzy o rozwoju cywilizacyjnym społeczeństw.Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą zarówno ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, jak i zostały wypożyczone z: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz od prywatnych kolekcjonerów.Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. o godzinie 17:00w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wystawę będzie można oglądać od 29 kwietnia do 26 września 2025 r.Wystawa została przygotowana w ramach jubileuszu „1025. Tysiąclecie Królestwa Polskiego”. Brzesko. Wyjdź z nami na trening! Brzesko. Wyjdź z nami na trening! Data rozpoczęcia wydarzenia: 02.07.2025 Burmistrz Brzeska Tomasz Jan Latocha oraz Klaudia Jeleń zapraszają wszystkich mieszkańców na bezpłatne wakacyjne treningi w plenerze!Gdzie? Teren przy RCKBKiedy? W każdy wakacyjny wtorekGodzina: 18:30–20:00Wstęp wolny!To doskonała okazja, by aktywnie spędzić lato, zadbać o formę i dobrze się bawić w świetnej atmosferze! Zajęcia są skierowane zarówno do kobiet, jak i mężczyzn – bez względu na poziom zaawansowania.➡️ Zabierz ze sobą tylko matę, resztą zajmie się Klaudia Jeleń – trenerka pełna energii i pasji!➡️ Na dzieci osób ćwiczących czekają animacje i atrakcje zapewnione przez zespół Fiku Miku 🎈Plan treningów:LIPIEC 2025✅ 8.07 – Total Body Conditioning (TBC)✅ 15.07 – TABATA✅ 22.07 – Deep Work✅ 29.07 – Full Body Workout (FBW)SIERPIEŃ 2025✅ 5.08 – Brzuch Pośladki Uda (BPU)✅ 12.08 – TABATA✅ 19.08 – Deep Work✅ 26.08 – FIT-Mix Czekają na Was niespodzianki, nagrody oraz dużo pozytywnej energii!Animacje Fiku Miku przeznaczone są wyłącznie dla dzieci osób biorących udział w treningu.Nie przegap tej okazji – dołącz do nas i trenuj z uśmiechem!
Jarmark Kultury Pogórzańskiej Jarmark Kultury Pogórzańskiej Data rozpoczęcia wydarzenia: 13.07.2025 ZapraszamyStrażacy świętują! Przed nami wielki Jubileusz 120-lecia OSP Strzelce Wielkie Strażacy świętują! Przed nami wielki Jubileusz 120-lecia OSP Strzelce Wielkie Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.07.2025 120 lat tradycji, służby i gotowości do niesienia pomocy – taką wyjątkową rocznicę w tym roku obchodzi Ochotnicza Straż Pożarna w Strzelcach Wielkich. To nie tylko ważne wydarzenie dla strażaków, ale święto całej lokalnej społeczności, która od pokoleń tworzy historię tej jednostki.26 lipca 2025 roku odbędą się uroczyste obchody jubileuszu, które zapowiadają się jako dzień pełen strażackich tradycji, a także rodzinnej zabawy.Organizatorzy przygotowali bogaty program, który pozwoli uczestnikom wspólnie uczcić tę niezwykłą rocznicę – zarówno w uroczystej, jak i w bardziej rozrywkowej atmosferze.Obchody rozpoczną się o godzinie 13:30 zbiórką pocztów sztandarowych pod remizą OSP. Następnie uczestnicy w uroczystym przemarszu przejdą do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, gdzie o godzinie 14:00 odprawiona zostanie Msza Święta. Podczas nabożeństwa Druhny i Druhowie wraz z całą społecznością podziękują za lata służby i będą prosić o siłę oraz jedność na kolejne wyzwania.Po Mszy Świętej zaplanowano przemarsz do parku przy Dworze Myśliwskim, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości. O godzinie 15:30 rozpocznie się część oficjalna, obejmująca ceremoniał pożarniczy, poświęcenie wozów bojowych oraz wpisy do księgi pamiątkowej. Będzie to szczególny moment, w którym mieszkańcy i strażacy wspólnie zapiszą nową kartę w historii jednostki.Na godzinę 17:00 zaplanowano piknik rodzinny z wieloma atrakcjami zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W programie m.in. pokazy sprzętu strażackiego, dmuchańce, mała gastronomia oraz niespodzianka przygotowana specjalnie dla uczestników wydarzenia.Dzień zakończy się zabawą taneczną od godziny 20:00, podczas której zagra Zespół DoTańca. Organizatorzy zapowiadają świetną zabawę aż do białego rana.Organizacja jubileuszu 120-lecia OSP Strzelce Wielkie nie byłaby możliwa bez wsparcia licznych sponsorów i partnerów, dzięki którym udało się przygotować bogaty program, atrakcje dla dzieci oraz zapewnić zaplecze techniczne i gastronomiczne. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom za okazaną pomoc.Strażacy zapraszają wszystkich mieszkańców i sympatyków straży pożarnej do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia, który będzie nie tylko okazją do zabawy, ale przede wszystkim do budowania lokalnej wspólnoty i pielęgnowania tradycji.
To już dziewiąta edycja Dni Wikliny - zapraszamy do Ispu To już dziewiąta edycja Dni Wikliny - zapraszamy do Ispu Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.07.2025 To już dziewiąta edycja Dni Wikliny – wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny Gminy Wojnicz. Przez dwa dni boisko sportowe w Ispie stanie się sercem lokalnej tradycji, rękodzieła, dobrej muzyki i rodzinnej zabawy.To nie tylko święto wikliny, ale przede wszystkim spotkanie społeczności – mieszkańców, artystów ludowych, lokalnych twórców i gości z całego regionu. Wydarzenie pokazuje, jak bogata i żywa jest nasza tradycja, a jednocześnie daje przestrzeń do wspólnej integracji i odpoczynku. SOBOTA, lipcaOd godzin popołudniowych na uczestników czekać będą karuzele, zjeżdżalnie, wesołe miasteczko, warsztaty wikliniarskie oraz animacje dla dzieci prowadzone przez DJ-a i animatorów. Wieczorem – koncert Mateusza Mijala i gości, a następnie taneczna zabawa z zespołem Profes Band. NIEDZIELA, lipcaNiedziela upłynie pod znakiem dmuchańców i atrakcji dla całych rodzin. Będzie można wziąć udział w warsztatach pszczelarskich i odpocząć w strefie animacji. Na scenie pojawią się: Kapela Wsi Milówka, zespół MILANO oraz gwiazda wieczoru – Golec uOrkiestra. Przez cały weekend dostępne będą stoiska z wikliną, rękodziełem, lokalnymi produktami i przysmakami.Wydarzenie odbędzie się na boisku sportowym w Ispie. Wstęp wolny!Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.Zapraszają: Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk, Sołtys Ispu Monika Bieniaś, Stowarzyszenie „Wiklina – Przyjazny Isep” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Wojniczu. Krystian Tkaczewski i jego goście Krystian Tkaczewski i jego goście Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.07.2025 Już niebawem odbędzie się IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Ambasador Tarnowa Maestro KrystianTkaczewski i jego Goście. Festiwal odbędzie się w dniach 27 lipca - 9 sierpnia 2025 r. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Tarnowa.W festiwalu wezmą udział pianiści z takich krajów jak: Polska, USA, Chiny, Japonia, Ukraina. Wśród wykładowców znaleźli się: Dr Krystian Tkaczewski (Polska), Tanya Schwarzman (USA), Maria Murawska (Polska), Yun Zhao (Chiny) oraz Masahi Katayama (Japonia).Koncerty odbędą się w dniach:27 lipca godz. 18:00 - Koncert Inauguracyjny Maestro Krystian Tkaczewski i jego GościeSala Koncertowa Szkoły Muzycznej, ul. Lippóczy'ego 4, 33-100 Tarnów31 lipca godz.18:00– Koncert uczestników festiwaluSala Koncertowa Szkoły Muzycznej, ul. Lippóczy'ego 4, 33-100 Tarnów1 sierpnia godz. 18:00 - Koncert uczestników festiwaluSala Koncertowa Szkoły Muzycznej, ul. Lippóczy'ego 4, 33-100 Tarnów2 sierpnia godz. 18:00– Koncert uczestników festiwalu z towarzyszeniem Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej,dyr. Masahi KatayamaSala Koncertowa Szkoły Muzycznej, ul. Lippóczy'ego 4, 33-100 Tarnów3 sierpnia godz. 18:00 - Koncert uczestników festiwalu z towarzyszeniem Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej,dyr. Masahi KatayamaSala Koncertowa Szkoły Muzycznej, ul. Lippóczy'ego 4, 33-100 Tarnów9 sierpnia godz. 18:00 Koncert uczestników festiwaluSala Koncertowa Szkoły Muzycznej, ul. Lippóczy'ego 4, 33-100 Tarnów
Reklama
Akcja poszukiwawcza na Dunajcu w Łukanowicach, do rzeki wpadł ciągnik i operator Akcja poszukiwawcza na Dunajcu w Łukanowicach, do rzeki wpadł ciągnik i operator W piątek 4 lipca około godziny 14:00 doszło do wypadku ciągnika rolniczego z maszyną, który wpadł do rzeki Dunajec na ujęciu wody dla brzeskich wodociągów w Łukanowicach.Data dodania artykułu: 04.07.2025 14:28Znajomi i bliscy poruszeni śmiercią Justyny i Zbyszka, osierocili roczną córeczkę. Morderca nadal na wolności Znajomi i bliscy poruszeni śmiercią Justyny i Zbyszka, osierocili roczną córeczkę. Morderca nadal na wolności Data dodania artykułu: 28.06.2025 09:50Strzały w pobliżu domu gdzie doszło do morderstwa w Starej Wsi. Policjanci na tropie mordercy Strzały w pobliżu domu gdzie doszło do morderstwa w Starej Wsi. Policjanci na tropie mordercy Tadeusz Duda, podejrzany o zabójstwo dwóch osób i ranienie trzeciej, został zlokalizowany. Zaczął strzelać w stronę policji, a całe zajście ma miejsce tuż obok domu, w którym dokonał zbrodni. Trwa próba ujęcia. W powietrzu krążą drony termowizyjne.Data dodania artykułu: 28.06.2025 23:41Akt oskarżenia przeciwko byłemu prezesowi Zakładów Mechanicznych w Tarnowie Akt oskarżenia przeciwko byłemu prezesowi Zakładów Mechanicznych w Tarnowie Obecny tarnowski radny, a do niedawna szef Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A. Henryk Łabędź stanie przed sądem. Prokuratora skierowała m.in. przeciwko niemu akt oskarżenia, który jest wynikiem śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Zakładach Mechanicznych. Henrykowi Łabędziowi prokuratura zarzuca, że miał dopuścić się płatnej protekcji. Poniżej publikujemy pełny komunikat Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.Data dodania artykułu: 02.07.2025 14:46Tadeusz Duda nie żyje – koniec policyjnej obławy Tadeusz Duda nie żyje – koniec policyjnej obławy Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:14Koniec tymczasowego połączenia z obwodnicą w Tarnowie – ul. Tuchowska wraca do normalnego ruchu od września Koniec tymczasowego połączenia z obwodnicą w Tarnowie – ul. Tuchowska wraca do normalnego ruchu od września W ramach realizacji robót na ul. Tuchowskiej, dotyczących budowy przepustu nad potokiem Strusinka, wprowadzono ruch jednokierunkowy dla samochodów wjeżdżających do Tarnowa. W celu uniknięcia ruchu wahadłowego wytyczono tymczasowy zjazd z Alei Tarnowskich na obwodnicę.Data dodania artykułu: 04.07.2025 15:08
Domniemany ośrodek dla imigrantów w Dąbrowie Tarnowskiej Domniemany ośrodek dla imigrantów w Dąbrowie Tarnowskiej W ostatnim czasie wśród mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej pojawiły się nieoficjalne informacje o rzekomych planach utworzenia ośrodka dla imigrantów lub uchodźców na terenie miasta. Chcieliśmy uzyskać komentarz burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, by rozwiać narastające wątpliwości wokół sprawy. Pomimo wcześniejszego potwierdzenia rozmowy, burmistrz opuścił biuro przed jej rozpoczęciem. Milczenie włodarza w sprawie budzącej społeczne emocje budzi zrozumiałe pytania.Data dodania artykułu: 30.06.2025 15:27Mężczyzna potrącony przez pociąg w Tarnowie trafił do szpitala Mężczyzna potrącony przez pociąg w Tarnowie trafił do szpitala Data dodania artykułu: 09.07.2025 18:3612-latek potrącony przez samochód na Tuchowskiej w Tarnowie. Ranny trafił do szpitala 12-latek potrącony przez samochód na Tuchowskiej w Tarnowie. Ranny trafił do szpitala Wypadki drogowe z udziałem dzieci są zawsze szczególnie poruszające i przypominają o konieczności zachowania ostrożności zarówno przez pieszych, jak i kierowców. Sytuacja opisana w Tarnowie ukazuje, jak ważne jest, aby dzieci były edukowane na temat bezpiecznego przechodzenia przez ulicę tylko w miejscach do tego wyznaczonych, jak przejścia dla pieszych.Data dodania artykułu: 09.07.2025 12:01Pożar hotelu w Nowym Brzesku. Pożar gasili strażacy z kilku powiatów! Pożar hotelu w Nowym Brzesku. Pożar gasili strażacy z kilku powiatów! Trwa dogaszanie pożaru, który wybuchł po północy z niedzieli na poniedziałek 6/7 lipca w Nowym Brzesku. Ogień pojawił się na dachu budynku hotelowego. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Z ogniem walczyli strażacy z powiatu proszowickiego, Miechowa i Krakowa - informuje - Radio Kraków.Data dodania artykułu: 07.07.2025 06:24Nastolatek raniony nożem przez mężczyznę w centrum Tarnowa Nastolatek raniony nożem przez mężczyznę w centrum Tarnowa Data dodania artykułu: 12.07.2025 00:41Duda pojawił się kolejny raz w Starej Wsi? Policja wzmacnia poszukiwania i zacieśnia obszar Duda pojawił się kolejny raz w Starej Wsi? Policja wzmacnia poszukiwania i zacieśnia obszar Data dodania artykułu: 29.06.2025 09:36
Działka z budynkiem mieszkalnym w Woli Rzędzińskiej Działka z budynkiem mieszkalnym w Woli Rzędzińskiej Cena: 259000 PLNOkazja ! Oferta sprzedaży tylko u nas! Na sprzedaż oferujemy atrakcyjną działkę o powierzchni 24 arów, położoną w miejscowości Wola Rzędzińska, zaledwie ok. 300 metrów od centrum miejscowości. Lokalizacja z dostępem do najważniejszych punktów usługowo-handlowych, szkoły czy przystanków komunikacji. Działka w kształcie prostokąta o wymiarach ok. 45 x 59 metrów, z dojazdem z dwóch stron drogą asfaltową. Media dostępne: wodociąg, prąd, gaz, kanalizacja w drodze. Zgodnie ze studium zagospodarowania przestrzennego, nieruchomość znajduje się na terenach wielofunkcyjnych z dominacją zabudowy mieszkaniowej i zagrodowej, co oznacza, że działka jest przeznaczona głównie pod budownictwo jednorodzinne. Na działce znajduje się: Budynek mieszkalny w stanie niewykończonym, o powierzchni użytkowej ok. 113 m² Wybudowany w latach 80-tych, na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Budynek z częściowym poddaszem użytkowym, obecnie wymagający wykończenia, generalnego remontu lub rozbiórki. Dodatkowo: garaż blaszany na posesji. Nieruchomość daje szerokie możliwości aranżacyjne zarówno dla inwestora, jak i osób szukających gruntu pod budowę własnego domu w dobrze skomunikowanej lokalizacji. Cena: 280 000 zł do negocjacji Oferta dostępna wyłącznie w naszym biurze! Serdecznie zapraszamy do kontaktu i na prezentację to miejsce ma ogromny potencjał!Na sprzedaż działka 60 arów, Zakrzów, gm. Wojnicz. Na sprzedaż działka 60 arów, Zakrzów, gm. Wojnicz. Cena: 189000 PLNNa sprzedaż oferujemy działkę o powierzchni 60 arów, położoną w miejscowości Zakrzów, w gminie Wojnicz. Nieruchomość zlokalizowana w spokojnej okolicy, z bezpośrednim dojazdem z utwardzonej drogi gminnej. Szerokość działki od frontu: ok. 22 metry, działka płaska, w tym momencie użytkowana rolniczo aktualnie obsiana zbożem i utrzymana w dobrej kulturze rolnej. Plan zagospodarowania przestrzennego: Zgodnie z obowiązującym planem, ok. połowa działki przeznaczona jest pod zabudowę jednorodzinną zagrodową dla rolników prowadzących gospodarstwa rolne. Pozostała część może być wykorzystana jako grunt rolny lub w przyszłości przekształcona, w zależności od indywidualnych potrzeb inwestora. Media: Wszystkie media dostępne są na sąsiedniej, już zabudowanej działce: prąd gaz wodociąg. Zapraszamy do kontaktu oraz na prezentację nieruchomości działka z potencjałem, idealna jako inwestycja lub pod budowę domu w spokojnym otoczeniu zieleni! Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego Od A do Z Nieruchomości Agnieszka Zając Krakowska 17, Tarnów Agnieszka Zając tel: 668 804 983WINOBRANIE FRANCJA WINOBRANIE FRANCJA Praca przy zbiorach winogron we Francji. Zgłoś się wraz z ekipą ! Praca już od 25 sierpnia na ok.2 tyg. Bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, zwrot kosztów przejazdu, ubezpieczenie, pomoc koordynatora w trakcie całego wyjazdu. Stawka godzinowa: 11,88 euro brutto za godzinę tj 9,50 euro netto Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny bądź mailowy. [email protected] Tel.: +48 519 374 668 Tel.: +48 512 172 225 Tel.: +48 882 136 687
Działka pod budowę domu Rzepiennik Strzyżewski! Działka pod budowę domu Rzepiennik Strzyżewski! Cena: 95000 PLNTa działka budowlana o powierzchni 18,83 arów, położona jest w malowniczym Rzepienniku Strzyżewskim, miejscu, które z każdym rokiem przyciąga coraz więcej osób marzących o życiu bliżej natury. Nieruchomość posiada dostęp do asfaltowej drogi publicznej oraz dodatkowo udział (ok. 2 ary) w drodze dojazdowej, co zapewnia komfortowy dojazd przez cały rok. Teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, oznaczenie 121MN z przeznaczeniem pod zabudowę jednorodzinną, dzięki temu możesz bez przeszkód rozpocząć realizację projektu własnego domu. Działka posiada kształt prostokąta o wymiarach ok. 65 x 32 m oraz lekkie nachylenie w kierunku południowo-zachodnim co może okazać się dodatkowym atutem ponieważ taka ekspozycja sprzyja montażowi instalacji fotowoltaicznej. Działka znajduje się w wyjątkowo zielonej i cichej okolicy, idealnej dla rodzin, osób ceniących prywatność oraz tych, którzy marzą o domu w otoczeniu przyrody. W zasięgu kilku minut jazdy autem znajdziesz sklep spożywczy, restauracje, bank, aptekę, siłownię, myjnię samochodową, stadion oraz boisko. Miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu na pewno docenią liczne szlaki spacerowe i rowerowe m.in. niebieski szlak na Brzankę. Bliskość takich miejsc jak Brzanka, Ostry Kamień czy Skamieniałe Miasto sprawia, że każdy weekend może być okazją do odkrywania nowych zakątków! A jeśli czasem potrzebujesz oderwać się od wiejskiego spokoju to do Gorlic dojedziesz w 26 minut, do Tarnowa masz około 29 km, a do Nowego Sącza niespełna godzinę. Nieruchomość daje możliwość pełnej samodzielności i dostosowania infrastruktury do własnych potrzeb. Na działce znajduje się przewód wodociągowy. Prąd dostępny jest bezpośrednio przy sąsiedniej parceli. Choć kanalizacja nie jest obecna na działce, przyszły właściciel może zainstalować szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków – to rozwiązania sprawdzone i ekologiczne. Dodatkową zaletą jest światłowód w okolicy to szczególnie ważny aspekt dla osób pracujących zdalnie lub korzystających z nowoczesnych rozwiązań smart home. Jeśli marzysz o miejscu, gdzie budzisz się wśród śpiewu ptaków, z okien domu rozpościera się widok na zieleń to, ta działka jest właśnie dla Ciebie! To idealna przestrzeń do stworzenia rodzinnego domu, ogrodu i tarasu z widokiem na zachody słońca. Miejsca, które stanie się azylem dla Ciebie i Twojej rodziny! Zadzwoń już dziś i umów się na prezentację!Dom w Koszycach Małych Dom w Koszycach Małych Cena: 595000 PLNCena 595.000 PLN za dom z działką 333m2 Jeśli szukasz nowoczesnego i funkcjonalnego miejsca do zamieszkania dobrze skomunikowanego z miastem to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Domy w trakcie budowy, zakończenie inwestycji planowane na lipiec 2025r Lokalizacja: Koszyce Małe ul. Wesoła; gm. Tarnów, powiat tarnowski (małopolskie) Do sprzedaży polecamy dom w zabudowie bliźniaczej, każdy o powierzchni użytkowej 122,52m2, z garażem jednostanowiskowym o powierzchni 17m2, wraz z przynależną działką o powierzchni 333m2. Rozkład pomieszczeń; Parter domu składa się z salonu połączonego z funkcjonalnym aneksem kuchennym, co tworzy przestrzeń idealną do spotkań rodzinnych i integracji, z salonu wyjście na taras, z którego możesz podziwiać widok na górę św. Marcina. Na tym poziomie znajduje się również łazienka z kotłownią. W bryle budynku garaż z bezpośrednim przejściem do domu. Na piętrze znajdują się trzy sypialnie oraz druga łazienka. To idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, które zapewnia prywatność i wygodę każdemu członkowi rodziny. Dodatkowym atutem jest brak skosów, co sprawia, że pomieszczenia są bardzo ustawne. Budynki w trakcie budowy, w technologii tradycyjnej z bloczka komórkowego. Projekt z pracowni projektowej Projektynka o nazwie "dwa budynki mieszkalne jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej Ka- 67-B.Strop betonowy dodatkowo docieplony. Jasna elewacja wykonana z tynku gładkiego, ocieplenie budynku 15 cm styropian. Wejście oraz podjazd z kostki brukowej. Wszystkie instalacje wykonane, domy przygotowane pod biały montaż. Ogrzewanie z własnego kotła gazowego, podłogowe + dodatkowe na grzejniki w łazienkach. Nieruchomość sprzedawana jest w stanie deweloperskim, co daje przyszłym właścicielom możliwość dopasowania wnętrz do własnych preferencji i potrzeb. Kupujący zwolniony z podatku PCC. Lokalizacja; Tarnów Rynek 7 km, Autostrada A4 10 km Umów się na prezentację. Zapraszam ! Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Od A Do Z Nieruchomości ul. Krakowska 17, Tarnów. Agnieszka Zając Tel:668 804 983Na sprzedaż działka 59 arów w Łękawicy Na sprzedaż działka 59 arów w Łękawicy Cena: 219000 PLNNa sprzedaż atrakcyjna działka o powierzchni 59 arów, położona w malowniczej miejscowości Łękawica, zaledwie 7 km od Tarnowa, na pograniczu z miejscowością Trzemesna. Lokalizacja i dojazd: Nieruchomość przylega bezpośrednio do asfaltowej drogi gminnej, co zapewnia wygodny dojazd przez cały rok. Okolica to spokojne tereny zielone z nową zabudową jednorodzinną i świetnym dostępem do miasta, idealne miejsce do zamieszkania lub pod inwestycję. Charakterystyka działki: Powierzchnia: 59 arów Szerokość: ok. 28,5 m Teren lekko nachylony w kierunku południowo-wschodnim Przeznaczenie: częściowo w terenach zabudowy zagrodowej (dla rolnika) częściowo pod zabudowę rolniczą ok. 18 arów stanowi las. Możliwość podziału: Istnieje możliwość wydzielenia mniejszej działki ok. 8 arów w pierwszej linii zabudowy od drogi głównej, z osobnym dostępem. Pozostała część działki może stanowić odrębną całość z wydzieloną drogą wewnętrzna. Media: Prąd i gaz w sąsiedztwie, Woda i kanalizacja w planach gminy Otoczenie: Wokół nowoczesne domy jednorodzinne, tereny zielone i piękne widoki, miejsce idealne dla osób szukających spokoju z jednoczesnym szybkim dostępem do miejskiej infrastruktury. Cena sprzedaży: 219 000 zł do negocjacji Od A do Z Nieruchomości Agnieszka Zając TARNÓW, Krakowska 17 Agnieszka Zając 668804983 Zachęcam do kontaktu chętnie odpowiem na pytania i zaprezentuję nieruchomość na miejscu! Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 16°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama