Pożyczki na weksel - czy to dobry pomysł?

 • 07.04.2021, 11:00
 • Grupa Tipmedia
Pożyczki na weksel - czy to dobry pomysł?
Sprawdź na czym polegają pożyczki pod weksel, jakie jest prawo wekslowe, i na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu weksla. Czy to bezpieczny sposób na pożyczkę? Wyjaśniamy wszystkie zagadnienia związane z tym niecodziennym sposobem pożyczania.

Pożyczki pod weksel

 

Prywatne pożyczki pod weksel to raczej rzadko spotykany typ pożyczki. Z wielu względów znacznie bardziej popularne są pożyczki online, co można sprawdzić na porównywarce chwilówek takiej jak https://loando.pl/ . Pożyczkę online można dostać od ręki, bez zaświadczeń i bez podpisywania weksla czy innych fizycznych dokumentów.

 

Pożyczki pod weksel, jak i w ogóle pożyczki prywatne uznaje się za mniej bezpieczne (więcej tu: https://loando.pl/wpis/pozyczki-prywatne-weksel-bezpieczne ) od tradycyjnych pożyczek pozabankowych. Mają za to pewne zalety ze względu na które są często poszukiwane. Najczęściej szukają ich osoby, które z jakichś powodów nie otrzymały pożyczki w banku ani w firmie pożyczkowej.

 

Czym jest weksel?

 

Pożyczki pod weksel, obok pożyczek pod zastaw i z żyrantem, są najłatwiejszym do uzyskania zobowiązaniem finansowym. Dzięki zastosowaniu weksla pożyczka może mieć niemal pewność, że pożyczka zostanie spłacona bez żadnych problemów. Czym właściwie jest zatem weksel?

 

W słowniku możemy przeczytać, że weksel to pisemne zobowiązanie wystawcy lub wskazanej przez niego osoby do zapłacenia określonej sumy pieniędzy osobie wymienionej w dokumencie lub jego okazicielowi w oznaczonym terminie ( https://sjp.pwn.pl/slowniki/weksel.html ) . Można by z tego wnioskować, że weksel nie różni się zatem od zwykłej umowy pożyczki. Tak jednak nie jest.

 

Przede wszystkim weksel nie jest pożyczką, a papierem wartościowym, który zobowiązuje wystawcę do uregulowania w określonym terminie kwoty weksla. Wekslem można handlować, używać go w zamian pieniędzy czy też pożyczyć coś pod jego zastaw.

 

Prawo wekslowe

 

Zwykłe pożyczki prywatne są regulowane wyłącznie przez kodeks cywilny. Pożyczek udzielanych przez banki i firmy pożyczkowe dotyczy ustawa o kredycie konsumenckim. Pożyczek pod weksel dotyczy za to zupełnie osobne prawo wekslowe, które pochodzi z aż 1936 roku i, co ciekawe, nie uległo od tamtego czasu większym zmianom.

 

W kontekście pożyczek istotna jest jedna cecha weksla. Uzyskanie tytułu egzekucyjnego (czyli rozpoczęcia pracy komornika) za weksel jest znacznie łatwiejsze od tytułu egzekucyjnego za inne zobowiązania. Po rozpoczęciu postępowania egzekucyjnego sąd wzywa dłużnika do uregulowania należności w ciągu 2 tygodni i po tym czasie od razu rozpoczyna się egzekucja. Sąd sprawdza jedynie, czy weksel został prawidłowo sporządzony. Jeżeli weksel nie zostanie w tym czasie spłacony, to komornik od razu rozpoczyna swoją pracę. Dochodzenie roszczeń z weksli jest szybsze i skuteczniejsze niż z innych roszczeń, np. ze zwykłej umowy pożyczki.

 

Pojęcia związane z wekslami

 

Z wekslem związane jest dużo szczególnych pojęć, które nie występują nigdzie indziej w polskim prawie. Jeżeli interesuje nas pożyczka pod weksel, to powinniśmy je znać by wiedzieć co właściwie podpisujemy:

 

 • Weksel in blanco - weksel, którego kwota nie jest z góry ustalona. Obie strony weksla mogą zastrzec od czego będzie zależała ostateczna kwota weksla in blanco - np. od odsetek.

 • Weksel własny - weksel na którym wystawca zobowiązuje się do zapłaty określonej kwoty.

 • Weksel trasowany - weksel na którym wystawca zobowiązuje trasata (osobę, która podpisała weksel) do zapłaty określonej kwoty.

 • Indos - przeniesienie obowiązku spłaty weksla na nową osobę przez jego zbycie (sprzedaż, darowiznę..). Nowy ‘właściciel’ weksla zwany jest indosatariuszem, a osoba przenosząca weksel indosantem.

 • Remitent - osoba, której ma być zapłacony weksel.

 • Wyręczyciel - osoba dokonująca zapłaty za dłużnika wekslowego.

 

 

Na co zwrócić uwagę przy pożyczce pod weksel?

 

Podpisując weksel pożyczkobiorca traci prawo do kwestionowania przed sądem zasadności weksla. Sąd nie będzie badał czy pożyczka została udzielona zgodnie z prawem, a jedynie czy weksel został wystawiony w prawidłowy sposób. By weksel był wykonany prawidłowo wystarczy, że znajduje się na nim data, określona kwota, miejsce płatności, data płatności oraz podpis osoby mającej zapłacić weksel. Dodatkowo strony weksla mogą zawrzeć na nim określone warunki dotyczące np. wypełnienia weksla in blanco, określenie waluty weksla, oprocentowania czy klauzulę ‘bez protestu’.

 

Przy podpisywaniu weksla należy koniecznie sprawdzić czy jego kwota na pewno zgadza się z wcześniejszymi ustaleniami z prywatnym inwestorem. Weksle są bezpiecznym sposobem pożyczania o ile faktycznie rozumiemy jakie konsekwencje rodzi jego podpisanie! W razie wszelkich wątpliwości lepiej jest skonsultować proponowany weksel z prawnikiem.

 

Wady i zalety pożyczek pod weksel

 

Pożyczki pod weksel mają kilka określonych zalet, ze względu na które wciąż cieszą się popularnością. Można wśród nich wymienić:

 

 • dostępne dla osób zadłużonych

 • bez BIK

 • bez zastawów

 • prostsza droga egzekucji

 

 

Z kolei wadami pożyczek pod weksel są:

 

 • mniejsza ochrona pożyczkobiorcy (w porównaniu do pożyczek profesjonalnych)

 • ryzyko związane z brakiem określonej kwoty na wekslu in blanco

 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: