Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jaka jest historia whisky? Sprawdź!

Myślisz: whisky, widzisz: trunek o bursztynowym kolorze w reprezentacyjnej szklance trzymanej przez eleganckiego mężczyznę w typie Bonda. A czy wiesz, że pierwszymi osobami, które spożywały tę miksturę, w celach zdrowotnych (!) byli irlandzcy mnisi (których z racji nieodpowiedniego ubioru dziś raczej nie wpuszczono by na degustację popularnej „szkockiej”)? Poznaj historię whisky i zabłyśnij w towarzystwie!
  • 30.10.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jaka jest historia whisky? Sprawdź!

Szkocja, a może Irlandia – gdzie tak naprawdę powstała whisky?

Zacznijmy od tego, że whisky w wiekach średnich znana była jako aqua vitae, czyli woda życia. Specyfik o bursztynowym kolorze wytwarzany przez mnichów w procesie destylacji był stosowany wyłącznie w celach leczniczych. Jakie dolegliwości leczyła ognista woda życia?

Miała łagodzić problemy ze strony układu pokarmowego oraz przebieg niektórych chorób zakaźnych takich jak ospa. Według niektórych legend za jej powstanie odpowiedzialny był św. Patryk, patron Irlandii.

Nazwa whisky też ewoluowała. W języku gaelickim pierwotnie brzmiała: uisge beatha, następnie funkcjonowała w skróconej formie jako uiskie, a następnie whiskie. Współczesna nazwa upowszechniła się dopiero w pierwszej połowie XVIII wieku. Choć whisky kojarzy nam się głównie ze szkocką (uwielbianą przez książkowego Jamesa Bonda oraz rodzinę Shelby z serialu Peaky Blinders), wiele wskazuje na to, że do Szkocji whisky przywędrowała z Irlandii w mnisim habicie.

Pierwsza udokumentowana informacja o whisky pochodzi z ksiąg rachunkowych datowanych na koniec XV wieku. Wiele wskazuje na to, że już wtedy była znanym i cenionym trunkiem.

XVII i XVIII wiek – trudne czasy dla miłośników whisky

W XVII wieku na produkowaną w Szkocji whisky został nałożony wysoki podatek. Wszyscy, którzy nielegalnie pędzili trunek, musieli liczyć się z gniewem króla i wysokimi karami finansowymi. W związku z tym produkcja przeniosła się do podziemia w trudno dostępne miejsca w rejonie Highlands. Przez około 150 lat przemytnicy nielegalnie pędzonej whisky uciekali przed poborcami podatkowymi. Sprawa zakończyła się dopiero w 1823 roku, gdy brytyjska Izba Lordów umożliwiła legalną produkcję whisky po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.

Początek XX wieku: woda życia (nie) dla każdego

Rok 1831 okazał się przełomowym w produkcji whisky. To wtedy wynaleziono aparat do destylacji ciągłej, który zapoczątkował proces kupażowania (mieszania whisky słodowej ze zbożową). Whisky, która powstaje za pomocą tej metody, obecnie należy do najpopularniejszych na świecie. Gdy wydawało się, że nic nie powstrzyma dalszej ekspansji whisky, w USA ogłoszono prohibicję. Zakaz produkcji, sprzedaży i transportu alkoholu w latach 1920-33 spowodował poważny kryzys w branży.

Whisky współcześnie

Od lat 90. ubiegłego wieku whisky zaczęła zyskiwać na popularności. Trend ten trwa nieprzerwanie do dziś. „Woda życia” przebyła długą drogę od mniszych klasztorów do nowoczesnych zakładów produkcyjnych w najbardziej egzotycznych zakątkach świata. Dzięki temu coraz więcej osób ma szansę rozsmakować się w tym wyjątkowym trunku.

Więcej informacji na temat whisky możesz znaleźć na stronie https://Dunder.Store/

--- Artykuł sponsorowany ---