Do spowiedzi doszły nowe grzechy, m.in.: hejt, bogacenie się i kwestie łóżkowe

  • 25.05.2021, 10:50 (aktualizacja 25.05.2021, 16:54)
Do spowiedzi doszły nowe grzechy, m.in.: hejt, bogacenie się i kwestie… iStock
Kościół katolicki zaktualizował listę grzechów, z których należy się spowiadać. Postępowość spowodowała wśród ludzi zachowania, które przez społeczeństwo mogą być postrzegane jako niemoralne, jednak prawo kanoniczne nie uwzględniało ich w swoich zapisach. Teraz wszystko jest już jasne. Sprawdź, czego się wystrzegać, jeśli nie chcesz prosić księdza o rozgrzeszenie.

Penitencjaria Apostolska, czyli najwyższy sąd we wspólnocie kościoła katolickiego, opublikowała listę uczynków, o których trzeba powiedzieć księdzu w trakcie spowiedzi.

Seks to nie grzech, ale…

Tylko bez zabezpieczeń. Od teraz musisz wyznać księdzu nawet to, że przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne lub nosisz wkładkę wewnątrzmaciczną, która ma zapobiec zajściu w ciążę. To samo dotyczy seksu pozamałżeńskiego, używania zabawek erotycznych oraz oglądania filmów pornograficznych. W świetle zasad kościelnych, niedopuszczalne jest też zapłodnienie metodą in vitro.

Uważaj w sieci

Bo jednym z „nowych” grzechów jest hejtowanie w internecie oraz oszustwa dokonywane za jego pośrednictwem. Duchownemu w konfesjonale opowiesz też o tym, że zażywasz narkotyki lub nimi handlujesz, nadmiernie się bogacisz, eksperymentujesz na ludziach, produkujesz niezdrową żywność i dręczysz zwierzęta lub zatruwasz środowisko. Grzechem będzie też zajmowanie się modyfikacjami genetycznymi oraz przyczynianie się do niesprawiedliwości społecznej i biedy.

Uważaj na swoje występki

Apostazja to porzucenie wiary. Jeśli jednak zdecydujesz się wrócić do wspólnoty kościelnej, o tym również musisz powiedzieć w trakcie spowiedzi. To samo dotyczy neopogaństwa, czyli propagowania parareligijnych wierzeń. Prawo kanoniczne dopadło również pedofili, którzy muszą teraz pamiętać o wyznaniu księdzu swoich zaburzeń seksualnych. Rachunek sumienia musi obejmować prostytucję, bo po aktualizacji sprzedawanie cnoty, nawet przez internet, oficjalnie stało się grzechem.

Z tego ksiądz nie rozgrzeszy…

Odpuszczeniu grzechów nie podlega m.in. wymieniona już apostazja. Ksiądz nie rozgrzeszy też z życia w konkubinacie lub w nowym związku, jeśli nadal trwa małżeństwo zawarte w kościele; aborcji; pobicia lub zabójstwa biskupa lub papieża; odprawiania mszy lub udzielania sakramentów bez posiadania święceń; próby zawarcia małżeństwa przez osobę duchowną; zabicia własnego dziecka; grzechów przeciwko duchowi świętemu; znieważenia najświętszego sakramentu; zdradzenia tajemnicy spowiedzi oraz przyjęcia święceń kapłańskich bez zgody papieża.

Warunkiem rozgrzeszenia jest też postanowienie poprawy, szczery żal za popełnione grzechy oraz zadośćuczynienie. Należy też dołożyć wszelkich starań, aby naprawić popełnione błędy.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
sergio armando jose fernandes maria rodriguez de la casa
sergio armando jose fernandes maria rodriguez de la casa 31.05.2021, 11:32
„Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata twego i znalazcą zagubionych dziatek” …problem w tym, że tym mandatem nie jest już Kościół katolicki obdarzony. Afery pedofilskie, zatajanie problemów świecko-sakralnych i zamiatanie ich pod dywan – a te ich problemy nie zaczęły się wczoraj i nie są jednostkowe. Papież Franciszek mówił „(…) jakże często my zapominamy o Panu i wdajemy się w pertraktacje z innymi bogami — jak pieniądz, próżność, duma. A to dokonuje się powoli, i jeżeli nie ma łaski Bożej, wszystko się traci”. Rozumiem te wątpliwości i zagrożenia naświetlane nam przez Kościół katolicki, ale od lat ten sam Kościół więcej odbiera niż daje. Czy to też jest miłosierdzie?… (które chciałaby ta instytucja u wiernych swoich widzieć). Niech zaczną od siebie gruntowną przebudową swoich struktur, a później zaczną dyktować ludowi warunki :-(
Szk
Szk 30.05.2021, 14:17
Wierze w Boga, ale nie wierze w instytucje koscioł
Hans
Hans 27.05.2021, 07:43
To pisał jakiś idiota
Perełka
Perełka 26.05.2021, 22:11
Ale sobie wymyślili grzechy, nie za dużo byście chcieli wiedzieć.Ja się spowiadałam tylko i wyłącznie według 10 przykazań Bożych,bo te dał nam Bóg,a co sobie kler wymyślił to mnie wcale nie intetesuje.Teraz w czasie pandemi to nawet do spowiedzi nie chodzę.
Majka
Majka 26.05.2021, 10:16
No. Ja ***e ja się zgadzam z hejtowaniem ale ja się nie będę księdzu mówić że śpię z mężem czy zabezpieczeniem albo co jak by tak każdy bez zabespiecznia robil to ja ***e ile by było dzieci na świecie in vitro jest potrzebne ile par nie może mniec dzieci a bardzo chca i nauka pomaga bardzo dużo niech sam ksiądz ma żonę jak w innych krajach tam księża mają dzieci żony i co żyją jak normalnni ludzie a nie panstwo daje na darmozjadów niech sami na Sb robią niech spardza niech się poczują tak jak te pary starające się mieć dziecko jak cierpią a dużo jest takich osób
NR13
NR13 25.05.2021, 18:06
Większość już od dawna jest grzechem, ale autor jest chyba nie w temacie. Bogacenie się nie jest i nigdy grzechem nie było - chyba, że cudzym kosztem, a poza tym każdy grzech jest do przebaczenia, może z wyjątkiem grzechu przeciw Duchowi Świętemu, bo on wyklucza nawrócenie, a to jest podstawą przebaczenia i rozgrzeszenia. "Grzechy wołające o pomstę do nieba", też są do wybaczenia, tylko przez odpowiednie osoby tj biskupa lub wyznaczonego przez biskupa księdza. Tyle w temacie. i proszę nie mieszać tylko się douczyć.
Grzesznik
Grzesznik 25.05.2021, 15:57
To nic nowego
Zmienione jedynie nazewnictwo
Syn Rydzyka
Syn Rydzyka 25.05.2021, 17:55
Hahaha... wnet Rydzyk zrobi cennik według grzechów i ludziom sie odechce grzeszyć :p :p
Peyoo
Peyoo 25.05.2021, 18:59
Zazdrościsz mu?

Pozostałe