Już w piątek! Festiwal Teatrów Ulicznych w Tarnowie

  • 04.07.2019, 15:50
  • Natalia Tryba
tar-2019-07-04_teatry_uliczne_zapowiedz.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Tematem dominującym Festiwalu Teatrów Ulicznych 32. ULICA jest przenikanie się dwóch światów: cyrku i teatru ulicznego – ich wspólne korzenie i wzajemne inspiracje. Podczas dwudniowego wydarzenia (5-6 lipca) centrum miasta przemieni się w teatralne mansjony pełne artystycznych popisów, uniesień i wzruszeń. Linoskoczkowie, iluzjoniści i szczudlarze obecni będą na ul. Wałowej. W tegorocznej edycji festiwalu wystąpi 10 teatrów polskich i zagranicznych.

PROGRAM – TARNÓW:

piątek, 5 lipca
16.00 Zirkus Morsa (Francja) La Fin Demain
17.00 Les Malles (Szwajcaria) Manto
18.00 Teatr Szczęście (Kraków) Ale cyrki Klauna Feliksa
19.00 Grupa Zatrzymać Obrotówkę (Kraków) Nowe szaty cesarza

sobota, 6 lipca
16.00-19.00 Lyapunov – stability in motion – (Belgia) Luchtbrug (Powietrzny most)
17.00 Teatr Nikoli (Kraków) Swinging Charleston
18.00 Le Prato (Francja) Le Cabaret-Express du Prato
19.00 Teatr Malutki (Łódź) O słodkiej Królewnie i pięknym Księciu
20.00 Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” & Teatr Lviv_kiy (Ukraina) Przystanek klaunada
21.40 Teatr Ognia Mandragora (Kraków) Kochankowie

PIĄTEK 5.07

16.00 Zirkus Morsa
La Fin Demain – Zirkus Morsa (Francja)
Czas trwania: 40′
Wykonawcy: Rosa Wilm, Moritz Böhm 

Dwoje artystów, deska i rura. Niczym rozbitkowie uwięzieni na plaży wykreowanej w ich wyobraźni, spotykają się, poznają i nabierają do siebie zaufania. Wspólnie tracą i odzyskują równowagę, korzystając z prostych, z pozoru bezużytecznych przedmiotów, takich jak drewniana deska, tekturowa rura, lina, wyłowiony z morza kawałek drewna. Dążą do wspólnej równowagi, badając granice swoich możliwości.

17.00 Compagnie Les Malles
MANTO – Les Malles (Szwajcaria)
Czas trwania: 30′
Wykonawcy: Céline Fellay, Romain Guex

Dwoje starych ludzi, Georges i Victoria, wyłania się spośród wiszących na wieszaku płaszczy i zaprasza publiczność na chwilę spojrzenia w przestrzeń pełną poezji i tańca, co prowadzi, z pewną dozą humoru, do refleksji nad przemijaniem i starością.
Od wiosny 2017 roku, spektakl był prezentowany ponad 90 razy na różnych festiwalach.

18.00 Teatr Szczęście
Ale cyrki klauna Feliksa – Teatr Szczęście (Kraków)
Czas trwania: 60′
Autor i wykonawca: Andrzej Talkowski

Spektakl w formie show. W programie najlepsze numery z szerokiego repertuaru Klauna Feliksa: komiczna iluzja i żonglerka czym się da (Klaun Feliks żongluje na sto sposobów), skecze pantomimiczne i muzyczne. Widzowie biorą udział w przedstawieniu, które dla dzieci jest okazją do odkrycia swoich talentów. Na finał Klaun Feliks tworzy z widownią wielką orkiestrę, która z wykorzystaniem takich instrumentów jak: ukulele, banjo, gitara, harmonijka ustna oraz oryginalne instrumenty perkusyjne, odgrywa brawurowo utwór muzyczny, specjalnie przygotowany na tę okazję.

19.00 Grupa Zatrzymać Obrotówkę
Nowe szaty cesarza – Grupa Zatrzymać Obrotówkę (Kraków)
Czas trwania: 40′
Wykonawcy: Ola Barczyk, Taiga Kuśmider-Zygmunt, Marta Riess, Arletta Szewczyk, Renata Ziobro, Kacper Augustynek, Andrzej Ryl, Sebastian Włodek

Scenariusz (na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena), reżyseria, scenografia, kostiumy i wybór muzyki: Karolina Bondaronek

Pamiętacie czas, gdy z dwóch krzeseł i koca budowało się dom albo statek kosmiczny, rajtuzy na głowie były długimi włosami, a czereśnie – kolczykami? Zapraszamy na baśń, którą opowiemy… praniem.

SOBOTA 6.07

16-20 Lyapunov
Luchtbrug (Powietrzny most) – Lyapunov – stability in motion – (Belgia)
twórca spektaklu: Johan Wuyts
Wykonawcy: Johan Wuyts, Jef Cox, Bastian Aldehoff, Tom Boegler, Po Heng

 W spektaklu Luchtbrug (Powietrzny most) Lyapunov tworzy sztukę graniczącą z cudem. Krocząc po linach, w pustej przestrzeni, gdzie nikt nigdy wcześniej nie dotarł, artyści rysują linie pomiędzy dwoma punktami, które w przeciwnym razie nie zostałyby nigdy połączone. Lyapunov nadaje pustej przestrzeni nową formę i sprawia, że jej postrzeganie zostaje na zawsze zmienione. Wykorzystując cechy konkretnego miejsca i jego otoczenia, zespół tworzy intrygującą pajęczynę lin, która staje się przestrzenią działania dla tancerzy.
W 2018 roku na festiwalu cyrkowym City of Wings w Ypres w Belgii, grupa pobiła nieoficjalny belgijski rekord długości liny rozwieszonej w przestrzeni miasta na dużej wysokości.

17.00 Teatr Nikoli
Różowy Punk – Teatr Nikoli (Kraków)
Czas trwania: 50′
Premiera: Kalisz 2017
Scenariusz, reżyseria, choreografia: Mikołaj Wiepriew
Występują: Mikołaj Wiepriew, Dominika Jucha, Adam Plewiński (gościnnie)

Spektakl inspirowany książką Nie opuszczaj mnie japońskiego noblisty Kazuo Ishigury.
Pink Punk skłania do refleksji nad problemami etycznymi XXI wieku, takimi jak klonowanie, przemoc, wykorzystywanie i przymusowa kontrola nad drugim człowiekiem. To również studium nad granicą uprawnień do ingerencji w naturę i prób ujarzmienia jej przez człowieka. Wszystko to może być jednak przezwyciężone dzięki przyjaźni i dobru które drzemie we wszystkich ludziach.
Sztuka ma wielką siłę, dzięki której można zmieniać świat wokół siebie na lepsze. W takim przekonaniu żyje i do tego dąży Różowy Punk. Buduje swój własny świat, w którym ważne miejsce zajmuje suche drzewko. Dba o nie i starannie pielęgnuje, ale mimo codziennego podlewania i troski drzewko nie kwitnie. Swoje poranki i wieczory dzieli z jedynym przyjacielem, którego posiada. Jest on powiernikiem jego muzycznych uniesień płynących z własnoręcznie stworzonej gitary.
Jego największa miłością jest muzyka. Żyje nią i tworzy z ogromną nadzieją, że dzięki jej mocy uratuje świat. Struny gitary naprężają się znacznie mocniej, kiedy w jego otoczeniu pojawia się Wujek Sim – Prowokator. Efekty jego wpływu na głównego bohatera są zadziwiające.

18.00 Le Prato
Le Cabaret-Express du Prato – Le Prato (Francja)
Czas trwania: 60′
Twórca, reżyser, klaun: Gilles Defacque
Komik, klaun: Jacques Motte
Artystka cyrkowa: Sandrine Ricard

Zdegradowany lojalista w zielonym szlafroku i z rozczochranymi włosami (Gilles Defacque) kręci film z udziałem publiczności. W roli głównej zagra jego idol, aktor, stażysta, wieczny komik, jakby wyrwany z prymitywnej burleski – wypudrowana twarz, przydymione oko. Scenariusz urozmaici cyrkowymi występami akrobatka, a nastrój wzbogaci gra wiolonczeli.
Dużo miejsca pozostawia się improwizacji i udziałowi publiczności. To forma hołdu gatunkowi Silent Movie (filmowi niememu) oraz surrealistycznej pogawędce. Całość poprzecinana jest fragmentami wierszy (Apollinaire’a oczywiście!) i tłumaczona bezpośrednio na żywo. Komizm jest jednocześnie nieokiełznany i delikatny.

19.00 Teatr Malutki
O słodkiej Królewnie i pięknym Księciu – Teatr Malutki (Łódź)
Czas trwania: 50′
Występują: Małgorzata Wolańska i Katarzyna Stanisz/Joanna Wolańska
Premiera: Warszawa 2018


O Słodkiej Królewnie i Pięknym Księciu to familijny spektakl lalkowy, w którym barwna opowieść o miłości królewny i księcia niesie przesłanie o potrzebie ciągłego dbania o relacje miedzy ludźmi. W pięknej oprawie plastycznej, przy dźwiękach specjalnie do spektaklu skomponowanej muzyki, aktorki posługując się teatralnymi lalkami snują opowieść pełną zwrotów akcji. W finale proponują widzom różne zakończenia tej opowieści.
Motto spektaklu stanowić może fragment finałowej piosenki:
Troszczmy się o swych przyjaciół
i bądźmy dla siebie mili,
wtedy na skrzydłach radości
będziemy się unosili!

20.00  Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” i Teatr Lviv_kiy
Przystanek klaunada – Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” i Teatr Lviv_kiy (Ukraina)
Czas trwania: 60′
Występują: Liubov Kirianova, Vasyl Kohut, Ihor Novikov, Volodymir Chukhonkin, Kostiantyn Pataman, Iulia Skyba, Yurii Pylypchuk, Alexandr Svietlakov, Oleksandr jr Svietlakov, Anna Svietlakova, Ivan Khrchenko, Iryna Svietlakova, Alicja Kabała
Teatr Lviv_Kiy tworzą profesjonalni aktorzy, akrobaci, żonglerzy, absolwenci lwowskiego studia cyrkowego.
Premiera: Kraków 2019, podczas 32. ULICY
Scenariusz i reżyseria: Alxander Svietlakov, Yuriy Phylypchuk
Choreografia: Iulia Skiba
Produkcja: Krzysztof Dubiel

Estetyka przedstawienia Przystanek klaunada sięga do praźródeł klaunady, mającej swój początek w starożytnym Egipcie. Zawiera także elementy nowego cyrku, posługującego się tańcem, muzyką, teatrem, pantomimą, a nawet sportem.
W spektaklu pełnym magii, cyrkowych sztuczek, ekwilibrystycznych popisów, a także akrobatyki i gimnastyki artystycznej oraz tańców na szczudłach, artyści przedstawiają komediowe sceny pozwalające na dobrą zabawę i interakcję z publicznością.
Spektakl plenerowy, inspirowany sztuką teatru i cyrku, przygotowany na 32. ULICĘ w ramach polsko-ukraińskiego projektu kulturalnego, realizowanego przez krakowski VISART.

21.40 Teatr Ognia Mandragora
Kochankowie – Teatr Ognia Mandragora (Kraków)
Czas trwania: 30′
Premiera: Zakopane 2016

Scenariusz, reżyseria, choreografia: Monika Skolarczyk
Wykonawcy: Monika Skolarczyk, Tomasz Prudel

Plenerowe przedstawienie o uczuciach i emocjach, jakie są udziałem nas wszystkich od zawsze i stanowią przedmiot większości dramatów od antyku po współczesność.
Kochankowie to nieskomplikowana opowieść o miłości, a zarazem niemożności wzajemnego okazania uczuć we właściwym czasie. Ogień wyraża owe uczucia symbolicznie i dosłownie zarazem.
Spektakl jest projektem autorskim Moniki Skolarczyk. Szesnastoletnie doświadczenie, jakie zdobyła prowadząc i grając w założonym przez siebie Teatrze Ognia Mandragora pozwoliło na opracowanie i reżyserię tego oryginalnego widowiska, pełnego niesamowitych efektów, znakomitej choreografii i sugestywnej muzyki.
W spektaklu nie pada ani jedno słowo, ale opowiedziany jest uniwersalnym i zrozumiałym dla wszystkich językiem. Niezwykła pantomima z użyciem efektów ogniowych jako równorzędnego środka wyrazu stanowi o ekspresji przedstawienia.

Natalia Tryba

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe