"Odkrywamy go na nowo". Wystawa w Muzeum Okręgowym w Tarnowie w 150. rocznicę urodzin Jana Szczepanika

  • 13.06.2022, 22:33 (aktualizacja 14.06.2022, 09:03)
  • Zbigniew Filar
szczepanik-wystawa-tarnow-film.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Tarnów świętuje 150. rocznicę urodzin Jana Szczepanika wybitnego prekursora fotografii barwnej i wynalazcy, jest autorem ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa czy telewizji. Urodził się 13 czerwca 1872 roku w Rudnikach koło Krosna. Z Tarnowem związany od 1902 roku, gdzie 8 listopada 1902 roku w tarnowskiej bazylice poślubił tarnowiankę Marię Dzikowską, którą poznał w Przemyślu gdzie też odbywał trzyletnią służbę wojskową. Małżonkowie po ślubie przebywali głównie w Wiedniu, dopiero w roku 1906 zamieszkali na stałe w Tarnowie. Zmarł w 1926r.

Wystawa jest częścią Ogólnopolskich Obchodów 150. rocznicy urodzin Jana Szczepanika, organizowanych w Tarnowie i Krośnie, nad którymi patronat honorowy sprawują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Edukacji i Nauki.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Fundacji im. Jana Szczepanika w Tarnowie oraz kolekcji prywatnej Barbary i Mieczysława Czosnyków

 

Zbigniew Filar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe