Talia, Mała Talia i Ludwiś na garnuszku ministerstwa

  • 16.05.2022, 11:10 (aktualizacja 16.05.2022, 11:11)
  • Zbigniew Filar
Talia, Mała Talia i Ludwiś na garnuszku ministerstwa fot. Paweł Topolski

Trzy projekty złożone przez Teatr im. L. Solskiego do MKiDN zyskały akceptację i będą finansowane w 2022 roku. Tradycyjnie będzie to Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA, przegląd spektakli dla dzieci Mała Talia oraz innowacyjne przedsięwzięcie edukacyjne o charakterze teatralnym – „Ludwiś w eduAKCJI”. Łączna wartość dofinasowania wynosi ponad czterysta tysięcy złotych. Wydarzenia będą realizowane w nowym, jubileuszowym sezonie artystycznym 2022/2023.

 

Ogromnie się cieszymy z tego wsparcia, choć to kropla w morzu naszych teatralnych potrzeb  – zaznacza Rafał Balawejder, dyrektor teatru. Nasz budżet jest niczym przykrótka kołdra, spod której wystają już nie tylko stopy, ale i całe łydki. Pieniądze będące w dyspozycji MKiDN dają szanse na realizację zarówno kontynuacji wydarzeń festiwalowych, jak i rozpoczęcie własnych, kreatywnych projektów edukacyjnych zmierzających w efekcie do aktywizacji dzieciaków po ciężkich „zdalnych” czasach.

Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA odbędzie się po raz 26. Głównym celem zadania jest przegląd najlepszych i najciekawszych spektakli komediowych z całej Polski. Widzowie zobaczą 6 spektakli konkursowych prezentowanych na scenie teatru oraz CSM Mościce. Spektakle będą oceniane przez profesjonalne jury, który przyzna nagrody. Wydarzenie stanie się w zasadzie inauguracją, jubileuszowego 70-tego sezonu artystycznego w Solskim, a na początek pokazana zostanie premiera własna teatru. Festiwal odbędzie się między 22 września a 2 października (wartość dofinansowania 150 tys. zł).

Formuła Małej Talii (planowanej na grudzień) przewiduje pokazanie pięciu spektakli dla dzieci i młodzieży oraz przygotowanie własnego tytułu dla najmłodszych widzów.  Przegląd wzbogaca warsztaty „Bobasy w Solskim” oraz warsztaty muzyczne „Mikołajkowe prezenty”. Jednym z partnerów projektu będzie biblioteka w Szynwałdzie oferująca szereg koncertów, zabaw kreatywnych czy lekcji bibliotecznych w swej nowoczesnej siedzibie (wsparcie MKiDN – 72 tys. zł).

„Ludwiś w eduAKCJI” to innowacyjny pomysł Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na działania z obszaru edukacji kulturalnej, skierowane do najmłodszych dzieci do lat trzech, dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym oraz w klasach IV do VI. EduAKCJA to proste połączenie słów edukacji kulturowej i akcji, jednak połączenie edukowania z działaniem, w praktyce niejednokrotnie okazuje się dużym wyzwaniem dla nauczycieli. Poprzez zadanie „Ludwiś w eduAKCJI” rozszerzona zostanie działalność tarnowskiego teatru o stałą współpracę z placówkami oświatowymi polegającą na wspólnym działaniu nad wspólnymi projektami. Celem nadrzędnym jest rozwój kompetencji osobistych, społecznych i kulturowych uczestników a tym samym budowanie kapitału społecznego poprzez wykorzystanie narzędzi i całego spektrum możliwości, zjawisk, działań i artystycznych doświadczeń jakie wnosi teatr (środki ministerialne w wysokości 204 tys. zł).

 

Zbigniew Filar

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe