Więcej na kontach emerytów. „Czternastki” będą wyższe!

  • 26.04.2022, 08:11
  • News4Media
Więcej na kontach emerytów. „Czternastki” będą wyższe! iStock
Dobre wieści dla emerytów i rencistów. Pod koniec roku zostanie wypłacona dodatkowa, 14 już emerytura, a na konta wpłynie więcej pieniędzy, niż się spodziewano.

Rząd premiuje emerytów i rencistów, wypłacając im co roku wiosną 13 emeryturę. To świadczenie zapisane jest w ustawie. W tym roku wyniosło 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł na rękę.

To pieniądze, które trafiają nie tylko do emerytów, bo należą się każdemu, kto pobiera:

  • emeryturę,
  • rentę,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • świadczenie Mama 4 plus,
  • świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,
  • renty inwalidzkie wojenne/wojskowe.

Bardzo podobne zasady obowiązują przy wypłacaniu 14 emerytury. Zasadnicza różnica między świadczeniami polega na tym, że „czternastka” nie jest zapisana w ustawie. Po raz pierwszy została wypłacona w 2021 roku i zgodnie z zapowiedziami polityków miała wejść na stałe do kalendarza wypłaty świadczeń.

Pod koniec ubiegłego roku były już minister finansów ogłosił, że jednak było to działanie jednorazowe. Jako że w polityce nie ma nic pewnego, więc dla odmiany premier poinformował, że w 2022 r. „czternastka” będzie. Potwierdziła to niedawno Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Wypłata spodziewana jest jesienią. Najpewniej w listopadzie.

„Czternastka” od „trzynastki” różni się także tym, że nie każdy z uprawnionych otrzymuje pełna kwotę. Na 1338,44 zł brutto mogą liczyć tylko osoby, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł brutto. Jeżeli ktoś otrzymuje więcej, to dodatkowe świadczenie jest pomniejszane w myśl zasady: złotówka za złotówkę.

Jednak – jak donosi „Gazeta Wyborcza” – w tym roku ma być inaczej. Rząd chce zmienić próg przychodowy. Planuje, że będzie ona wynosiła nie 2900 zł jak przed rokiem, ale 3100 zł brutto. A to oznacza, że więcej osób otrzyma pełną „czternastkę”.

„Dodatkowe pieniądze dostanie ok. 9 mln emerytów i rencistów (ok. 7,8 mln osób otrzyma pełną kwotę, a blisko 1,2 mln osób będzie miało zmniejszone świadczenie)” – wyliczyła GW.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe