Rozwiążą problem komunikacyjny na dziesięciolecia

  • 05.01.2022, 18:43
  • Małopolska.pl
Rozwiążą problem komunikacyjny na dziesięciolecia
Budowę połączenia wierzchosławickiego węzła autostradowego z Mościcami oraz mostu w Ostrowie wizytowali poseł na Sejm Anna Pieczarka, wicemarszałkowie województwa małopolskiego Łukasz Smółka i Józef Gawron oraz starosta tarnowski Roman Łucarz i wicestarosta Jacek Hudyma.

Na powstanie drogi łączącej zjazd z autostrady A4, w Wierzchosławicach z Mościcami i dalej ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie, z niecierpliwością oczekują mieszkańcy regionu tarnowskiego. Mieszkańcy Wierzchosławic od wielu lat są skazani na uciążliwości, związane ze wzmożonym ruchem samochodów po krętych i nieprzystosowanych do tego gminnych drogach. Z kolei jadącym od strony Tarnowa ciężko jest dostać się na autostradę.

Temat ruszył z miejsca dopiero za kadencji obecnego zarządu województwa. Rozstrzygnięto przetarg, opiewający na kwotę przeszło 141 mln zł. Całkowita wartość zadania wraz z dokumentacją, robotami, nieruchomościami, nadzorem i kosztami pośrednimi, wyniesie ponad 155 mln zł. To jest obecnie jedna z największych inwestycji, realizowanych przez województwo małopolskie.

W krótkim czasie doprowadziliśmy do rozpoczęcia budowy łącznika, do czego przyczyniła się również konstruktywna współpraca z zainteresowanymi jego powstaniem samorządami lokalnymi, w tym samorządem powiatu tarnowskiego. Spore znaczenie miały negocjacje z Wodami Polskimi, które zgodziły się na obniżenie wymogów odnośnie podpór pod mostem, co znacznie obniżyło koszty. Dokonaliśmy montażu finansowego i takich przesunięć w budżecie, aby zabezpieczyć wystarczające środki finansowe na realizację inwestycji. Prace z impetem ruszyły w 2021 roku i obecnie przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem

- wyjaśnił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Mieszkańcy Wierzchosławic odetchną z ulgą, bo już wkrótce dojazd do autostrady nie będzie prowadził przez drogi lokalne, a region tarnowski zyska kolejną szansę rozwojową. Inwestycja ułatwi zwykłe życie ludziom i przyczyni się do gospodarczej aktywizacji regionu. Łącznik jest bardzo potrzebny dwóm największym pracodawcom w regionie – Grupie Azoty i Zakładom Mechanicznym

- zauważył wicemarszałek Józef Gawron.

Nowa droga wojewódzka, od granicy Tarnowa przez Kępę Bogumiłowicką i Ostrów będzie mieć 2,6 km. Wyposażona zostanie w chodniki i ścieżki rowerowe, które zostaną połączone z trasą rowerową Euro Velo. Powstanie nowy most nad Dunajcem o długości przeszło 800 metrów. Zakończenie robót planowane jest w 2023 roku.

Bardzo dziękuję obecnemu zarządowi województwa małopolskiego. Okazało się, że można dotrzymywać słowa, a jednocześnie robić inwestycję taniej i oszczędniej. Wcześniej ciągle występowały jakieś przeszkody i wszystkie rozmowy odnośnie łącznika prowadziły donikąd – podkreślił starosta Roman Łucarz.

Wicemarszałkowie Łukasz Smółka i Józef Gawron zapoznali się również z postępem prac przy remoncie mostu w Ostrowie, znajdującego się w ciągu drogi powiatowej. Most zamknięto jesienią 2019 roku ze względu na pogarszający się stan techniczny, spowodowany kierowaniem na niego całego ruchu z autostrady A4. Obecnie montowane i spawane są kolejne dźwigary. Jeśli aura nie przeszkodzi w pracach, most zostanie otwarty na przełomie marca i kwietnia tego roku. Samorząd Małopolski udzielił powiatowi tarnowskiemu pomocy finansowej przy realizacji tego zadania w kwocie 2 mln zł.

Opisane inwestycje, o wartości blisko 200 mln zł, na dziesięciolecia rozwiążą problem komunikacyjny w regionie tarnowskim.

Małopolska.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
sfr
sfr 09.01.2022, 15:37
Definicję remontu znajdziemy w ustawie z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. 2018 poz. 1202 ze zm.; dalej: Pr. bud.). Zgodnie z art. 3 pkt 8 Pr. bud. za remont uznaje się „wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym”.

Pierwszą ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest to, że remont dotyczy istniejącego obiektu budowlanego. A zatem, remontem mogą być wyłącznie prace dokonywane w obiekcie już postawionym. W przypadku, gdy np. ze względu na zły stan techniczny budynku zdecydujemy o jego rozbiórce i postawieniu w jego miejscu nowego obiektu, prace te nie zostaną uznane za remont.
elektorat
elektorat 08.01.2022, 10:39
Remont starego mostu? Czyżby? Przecież wiadomo, że powstają/powstaną(?) od podstaw dwa NOWE mosty obok siebie! Po co ta ściema?
Mieszkaniec Wierzchosławic
Mieszkaniec Wierzchosławic 06.01.2022, 15:37
Bohaterowie... pomniki im stawiajcie - żałosne.
Przy korycie nie trzeba myśleć
Przy korycie nie trzeba myśleć 06.01.2022, 11:01
Będzie otwarcie dwóch mostów bardzo sprytnie

Pozostałe