Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Samobójstwa wśród dzieci. Jak możemy im zapobiec?

Nie jest łatwo mówić o próbach samobójczych dzieci, jako liczbach zasilających policyjne statystyki. Dane te jednak pokazują, że kondycja psychiczna młodych jest w coraz gorszym stanie. W stosunku do poprzedniego roku, biorąc pod uwagę jedynie pierwszy kwartał, do zamachu na własne życie posunęły się aż o 52 osoby więcej, pomiędzy 7 a 18 rokiem życia. Jak rozpoznać, że dziecko może mieć problemy z funkcjonowaniem w świecie, kiedy powinniśmy reagować i jak być "cichym bohaterem" - wyjaśnia nam w rozmowie Magdalena Sękowska - psycholog, psychoterapeuta, dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS Rodzina - Para - Jednostka w Poznaniu.
Samobójstwa wśród dzieci. Jak możemy im zapobiec?

Autor: iStock

Nel Cybulska: Porównując liczbę zamachów samobójczych w pierwszym kwartale bieżącego i ubiegłego roku, pojawia się we mnie myśl, że dzieci wołają o pomoc, a ostatni rok przekroczył wszelkie poziomy alarmowe. Czy można za to winić pandemię?

Magdalena Sękowska: Pandemia jest tylko czynnikiem spustowym - jak każda sytuacja kryzysowa w naszym życiu. To sytuacja, w której podlegają sprawdzeniu nasze mechanizmy przystosowawcze. Nie jest więc to czynnik sam w sobie wywołujący pewne reakcje. To sprawdzian dla naszych mechanizmów radzenia sobie, dla naszych zasobów, dla naszych wzorców, które być może kiedyś były przystosowawcze, ale teraz - w obliczu długotrwałego stresu - nie są wystarczającymi, aby nas chronić przed utratą naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

NC: Gdzie wobec tego leży przyczyna tak słabej kondycji psychicznej wśród młodych?

MS: Młodzi ludzie faktycznie mają problem w radzeniu sobie z sytuacjami, które są dla nich trudne zewnętrznie, np. kontakty z rówieśnikami, jak i tymi wewnętrznymi - własne dylematy tożsamościowe, trudności w identyfikacji własnej tożsamości płciowej, trudności w podjęciu decyzji co do wyborów na przyszłość, dylematy związane z życiem rodzinnym. Nie zawsze mają wsparcie bliskich - w rodzicach, rodzeństwie. Podobnie też jest z rówieśnikami - nie zawsze rówieśnicy stanowią stabilne i bezpieczne środowisko do rozważania tych dylematów. Wielu młodych ludzi czuje się samotnymi, mało rozumianymi, mało docenianymi. Czują presję, a nie czują przyzwolenia na swoje zagubienie, poszukiwanie, niewiedzę, niepodejmowanie wyborów. Sytuacja jest więc bardzo złożona, stąd jest trudno jednoznacznie określić, co wpływa na taką liczbę dokonywanych samobójstw. 

NC: Czy młodzież naśladuje rówieśników również w kwestii odbierania sobie życia?

MS: Społecznie można mówić o efekcie Wertera - nagłaśnianie przez media tego, że nastolatek popełnił samobójstwo, wzmacnia tendencje do naśladowania tego. Istnieje takie zjawisko obserwowane przez psychologów społecznych: gdy prasa nagłaśnia takie przypadki, to jednocześnie wzrasta liczba prób czy dokonywanych samobójstw w społeczeństwie. Dzieje się to przez nieświadome naśladownictwo - jeśli dla kogoś to jest rozwiązanie, to dla innego też to może być podpowiedzią do rozwiązania swojej sytuacji trudnej. To są wszystko wątki związane z brakiem stabilnego oparcia w sobie i w najbliższym otoczeniu przy tworzeniu się własnej tożsamości. Stąd lepiej jest, gdy prasa mówi o problemie, a nie o tym, że samobójstwo było rozwiązaniem czyichś problemów.

NC: Depresję u osób dorosłych potrafi skutecznie kamuflować uśmiech i pozornie dobre samopoczucie. Czy u dzieci ta choroba przebiega w podobny sposób?

MS: U dzieci i u młodzieży depresja przebiega w swoisty sposób. Nie zawsze oznacza ona osobę smutną, przygnębioną, która nie wykazuje żadnej aktywności. Dzieci mogą się zachowywać w różny sposób. Mogą mieć objawy psychosomatyczne - bóle brzucha, bóle głowy, odczucia, że coś dzieje się z ich ciałem. Mogą też prezentować zmiany nastroju - od euforycznych po takie, które prezentują złość, drażliwość. Często objawy depresji są mylone z buntem młodzieńczym - gdy nastolatek staje się bardziej drażliwy, krytyczny wobec rodziców, narzekający, poddenerwowany. U nastolatków może więc bardziej ujawniać się złość i rozdrażnienie niż smutek i przygnębienie, które często są ukryte pod warstwą zewnętrznego buntu.

NC: Czy to może objawiać się również poprzez incydenty przeciwko własnemu ciału?

MS: Młodzi ludzie mogą czasami zachowywać się bardzo euforycznie, a potem iść do swojego pokoju i się samookaleczać - ciąć. I to często "psychicznie znieczula" rodziców, którzy myślą, że z dzieckiem jest wszystko w porządku. Depresyjność dziecka nie jest więc tak ewidentna, jak nam się wydaje. Trzeba więc być bardzo mocno nastawionym na obserwowanie i słuchanie naszego dziecka - bo jego stan psychiczny może do nas „przemawiać" poprzez różne symptomy.

NC: Rodzice bardzo często nie zauważają symptomów mogących świadczyć o "wewnętrznych wojnach", które toczy w sobie dziecko. Jakie sygnały powinny zapalić czerwoną lampkę, że dzieje się coś złego?

MS: Takim sygnałem, że coś się dzieje z dzieckiem  jest zmiana jego zachowania. Nagła niechęć do aktywności, które wcześniej były ulubionymi, wycofanie się z kontaktów z rówieśnikami, zamknięcie w sobie, spadek koncentracji i spadek efektywności procesów uczenia się - gorsze stopnie z przedmiotów, które wcześniej nie sprawiały trudności.  Sygnałem mogą też być zaniedbywane czynności życia codziennego - higiena osobista, gdy nastolatek nie zmienia ubrań, jest mu/jej obojętne co ma na sobie, gdy przestaje się myć, dbać o swój wygląd, gdy zaniedbuje posiłki. Sygnałem może też być wycofanie się w swoje życie wewnętrzne - brak dzielenia się swoimi przeżyciami, swoimi spostrzeżeniami, zamknięcie się w sobie. Problemy ze spaniem i z budzeniem się rano i wstawaniem do czynności życia codziennego, zamykanie się na kontakt poprzez spanie w ciągu dnia, leżenie i słuchanie muzyki, odcinanie się od bodźców.

NC: Czy to znaczy, że dziecko zawsze ucieka do swojej „samotni”?

MS: Sygnałami może też być wzmożona aktywność, która jest sposobem na zagłuszenie swoich myśli: częste spotykanie się z rówieśnikami, używki, gry - wszystko dziejące się bardzo intensywnie, wręcz kompulsywnie. Rodzice powinni umieć "czytać" swoje dziecko i czasami jest tak, że po swojemu czują, że coś się z nim dzieje, ale bardzo często z powodu lęku sami się odcinają od tych odczuć. To buduje barierę w ich kontakcie z dzieckiem. Bardzo trudno jest widzieć, że dziecko cierpi - bo najczęściej wtedy rodzic zadaje sobie pytanie, co złego zrobił, czego dziecku nie dał. A obraz siebie jako złego, niewystarczającego rodzica bardzo obciąża....

NC: Większość czasu dzieci spędzają w szkole. W jakiej kondycji jest wiedza polskich nauczycieli o tym jak wykryć depresję wśród uczniów i jej zapobiegać? Czy nauczyciele, którzy często są jednymi z pierwszych adresatów sygnałów wysyłanych przez dzieci, są odpowiednio przeszkoleni do ich odbierania i rozumienia?

MS: Nie chcę się wypowiadać na temat kondycji wiedzy nauczycieli, na temat tego, co na poziomie psychologicznym dzieje się z dziećmi czy nastolatkami. Dla mnie najważniejsze jest to, jak nauczyciele traktują swoich uczniów. W Polsce, w dużej mierze, proces edukacji jest nastawiony na przekaz wiedzy, wiadomości - na tę część informacyjną. W rozwoju dziecka jest ona ważna, ale musi być jednocześnie równoważona przez aspekty relacyjne - i w tym widzę problem. Nie zawsze nauczyciele traktują uczniów jako takich, którzy czują, coś przeżywają, mają dylematy. Nie zawsze okazują dzieciom szacunek i zrozumienie. Olbrzymi potencjał widzę właśnie w tym, że nauczyciele przestaną tylko oddziaływać w obszarze uczenia się, ale tez przesuną swoją uwagę na obszar bycia, funkcjonowania, przeżywania uczniów. Ważniejsze jest więc to, jak się nauczyciel zachowa wobec uczniów niż to czy ma wiedzę na temat depresji, czy nie.

NC: Czy istnieje sposób, aby pomóc dzieciom „po cichu” wychodzić z depresji?

MS: Wzmacnianie tego aspektu, by budować w szkole przestrzenie dla relacji ”ja jestem ok i ty jesteś ok” wydaje mi się aktualnie jednym z priorytetów. Szczególnie teraz, gdy brak kontaktów bezpośrednich poprzez naukę zdalną zakłócił rozwój kompetencji relacyjnych u uczniów. Stąd nauczyciele powinni być tymi dobrymi modelami, przewodnikami i inspiratorami dla swoich uczniów. W ich oddziaływaniu jest zawarty olbrzymi potencjał - a jego realizacja może być wzmocnieniem bądź unieruchomieniem potencjału ucznia.

NC: Dom i szkoła to nie jedyne miejsca, gdzie dzieci mogą sygnalizować problemy. Ostatnimi czasy w Polsce głośno było o dziewczynce, która zareagowała na słowa rówieśniczki poznanej w sieci i poprosiła o interwencję policję. Czy powinniśmy edukować dzieci, aby umiały rozpoznać, kiedy należy poprosić o pomoc dla drugiej osoby?

MS: To ważne, by mówić o możliwościach pomocy, by pokazywać, że proszenie o pomoc to nie jest słabość, ale właśnie siła - samostanowienia o sobie, dbania o siebie, troszczenia się o innych. Dzieci uczą się tego, wtedy gdy rodzice są emocjonalnie dostępni. Gdy ujawniają swoje emocje, pokazują siebie w sposób autentyczny. Gdy sami zwracają się do innych o pomoc - bo przecież nie wiemy wszystkiego i potrzebujemy obecności drugiej osoby, gdy jest nam źle. Bo prośba o pomoc jest formą dbania o siebie i o innych. Zachowanie wspomnianej dziewczynki pokazuje jej zdolność do empatii, która nie obezwładnia, a która daje podstawy do interwencji. Ważne jest, abyśmy uczyli dzieci widzenia różnych sytuacji z wielu perspektyw. Np. zadając pytania - " a jak myślisz, jak on się poczuł w tej sytuacji?; co byś zrobił, gdyś był nim?;  z czym ci się kojarzy, to co on opowiada?". Pobudzanie u dzieci autorefleksji powinno być jednym z ważniejszych oddziaływań rodziców. Niestety w życiu codziennym, będąc rodzicami, podajemy instrukcje, przepisy, nakazy, zakazy. Aby widzieć dziecko, musimy mieć do niego dostęp - emocjonalny i intelektualny.

NC: Co w nas, dorosłych, powinno wzbudzić podejrzenia? Jakie sygnały wysyłają dzieci, które mają myśli samobójcze? Jak rozmawiać z dzieckiem, u którego podejrzewamy zamiar targnięcia się na własne życie?

MS: Dzieci, które mają myśli samobójcze nie zawsze powiedzą o tym rodzicowi. Nie zawsze będzie więc dostępna treść jego myśli dla otoczenia. Zamknięcie się dziecka w sobie, izolacja od życia - też rodzinnego, ironia bądź dużo cynizmu w wypowiedziach dziecka, mówienie, że "nic już nie jest ważne"; "nie warto w życiu się starać" - to mogą być sygnały myśli samobójczych. Mogą być, ale nie zawsze są. Niekiedy nie mamy takich sygnałów - wiele się dzieje we wnętrzu dziecka, jego myśli stają się dla niego coraz bardziej pochłaniające, przerażające z jednej strony, ale tez coraz bardziej absorbujące. Takie dziecko staje się milczące, zamknięte. Są też młodzi, którzy często przerażeni takimi myślami - dzielą się nimi z rodzicami. Ważne jest, by rodzic to przyjął, by pomieścił w sobie rozpacz i samotność dziecka a także dał mu prawo do tego, że tak może myśleć, że jest to jakiś sygnał, który bardziej czasami oznacza "nie chcę już TAK żyć, jak żyję" niż oznaka chęci całkowitego unicestwienia. Ważne jest bycie z dzieckiem, przyłączenie się do niego, uprawomocnienie jego stanu, zdecydowanie o poszukaniu pomocy. Dzieci potrzebują stabilnych i bezpiecznych rodziców, którzy nie załamią się tym, co im dziecko powie. Którzy potraktują to jako autentyczne przeżycie dziecka i w takim stanie będą bezwarunkowo je kochać. Dlatego każda, nawet najtrudniejsza rozmowa powinna zaczynać się od "Kocham Ciebie".

NC: Wiele zależy od tego, jaką postawę przyjmują na co dzień rodzice. Myślę, że domy, w których panują depresyjne nastroje, w których dorośli nie radzą sobie z problemami, mogą piętrzyć w dzieciach złe emocje. Czy nie powinniśmy zacząć od udzielania pomocy dorosłym? To przecież głównie oni dostarczają dzieciom wzorce różnych zachowań.

MS: Problemy dzieci nie tylko dotyczą domów, w których piętrzą się problemy. Czasami domy, w których ludzie jawnie konfrontują się z problemami, są najlepszą terapią dla dziecka - oczywiście wszystko zależy od sposobu rozwiązywania tych problemów. Niekiedy najtrudniejszym środowiskiem dla dziecka jest dom, w którym inni domownicy udają, że wszystko jest w porządku. Gdy wszyscy są nastawieni na sprawianie innym przyjemności, więc nie mówią o tym, co ich złości, irytuje. Dla dziecka najważniejszym kontekstem w rozwoju jest rodzic. To jaki jest i jaki nie jest. To na ile dziecko może go dosięgnąć - psychicznie, emocjonalnie. Jak pokazuje dziecku siebie, swoją postawę wobec samego siebie, innych i świata. Praca z dziećmi i młodzieżą to zawsze kontekst dziecko-rodzic. Wtedy terapia jest najskuteczniejsza. Dorośli są pierwszą matrycą dla dziecka, są światem odniesienia - który dziecko zechce powielić, albo bardzo nie zechce i będzie ciągle walczyć, aby nie być takim jak rodzic. Dlatego im bardziej dorośli zadbają o siebie, o swoją emocjonalność, o rozwiązywanie swoich problemów, tym bardziej staną sią zdrowym kontekstem dla swoich dzieci. Bo jak powiedziała V. Satir "Rodzina - tu powstaje człowiek".

NC: Gdzie mogą szukać pomocy dzieci, które mają myśli samobójcze i ludzie z jego otoczenia, którzy zauważą niepokojące zwiastuny tragicznych decyzji? Jak działać na własną rękę?

MS: Należy szukać pomocy w miejscowych ośrodkach interwencji kryzysowej, na infoliniach dla dzieci i młodzieży, w ośrodkach pomocy społecznej, które funkcjonują w każdym mieście. Istnieje też telefon zaufania 116 111, który jest dostępny przez cały tydzień, 24 godziny na dobę. Tam dzieci mogą otrzymać pomoc anonimowo. Ważne jest propagowanie hasła, że szukanie pomocy jest odwagą bycia sobą, a nie słabością. Jednocześnie najlepszym rozwiązaniem może być prosty przekaz „jesteś dobry”; „jesteś w porządku”; „ze wszystkim sobie poradzisz”, który usłyszany z ust osoby pozornie niezwiązanej z dzieckiem, może być dla niego punktem zwrotnym. Często okazuje się bowiem, że młoda osoba czuje się dostrzeżona przez kogoś z dalszych kręgów, dzięki temu zaczyna mieć poczucie dowartościowania. Warto więc, widząc zrezygnowaną postawę dziecka, pokusić się o dobre słowo kierowane w jego stronę, bez względu na to jakie mamy z nim powiązania. Taki pozytywny gest może zupełnie odmienić myślenie dziecka.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Kto pamięta malarza Jacka Wróbla? Retrospekcja jego malarstwa Kto pamięta malarza Jacka Wróbla? Retrospekcja jego malarstwa Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2025 Jacek Wróbel - retrospekcjawystawa malarstwaoraz prace Piotra Lutyńskiego / Kolekcja Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej 10.04-08.05.2025BWA Tarnów / Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4Wstęp wolny Wernisaż wystawy w czwartek 10.04 g. 18.00Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wystawę prac plastycznych tarnowskiego artysty Jacka Wróbla w 14. rocznicę śmierci. Na wystawie zaprezentowano prace koncepcyjne, obrazy olejne pełne wizji oraz oryginalnych rozwiązań kolorystycznych, ale też prace w których realizował typowe tematy malarskie, takie jak pejzaż czy martwa natura. Pierwsza ekspozycja prac Artysty w BWA zatytułowana „Stany Zagrożenia” miała miejsce w listopadzie 1992 roku, kolejne to „Jeden krok” (1998 rok), „Tchnienie wschodu” (2001 rok) oraz „Ultima Thule” (2006 rok). Wszystkie prezentowane na obecnej wystawie dzieła pochodzą ze zbiorów Rodziny Artysty, kolekcji prywatnych oraz Wydziału Kultury Miasta Tarnowa. Jacek Wróbel (1960-2011) artysta malarz, urodził się i mieszkał w Tarnowie, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące, a następnie Państwowe Zawodowe Studium Konserwacji Dzieł Sztuki. Do związku Polskich Artystów Plastyków został jednogłośnie przyjęty na podstawie swoich prac w 1988 roku. Zajmował się różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, grafiką, reklamą, projektowaniem oraz konserwacją; jednakże, najważniejsze dla niego było malarstwo, w którym pokazywał nam swój świat pełen nostalgii, symbolu, oparty na ludzkich, często tragicznych przeżyciach. Treść jego obrazów zmusza do refleksji, zastanowienia się nad faktem przemijania. Inspiracją do obrazów najczęściej była muzyka, poezja, literatura, czasami film, rozmowa, sen, czyjeś zwierzenia. W prawie 30-letnim okresie działalności artystycznej zorganizował 14 wystaw indywidualnych, uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych – w tym 4 zagranicznych (Belgia, Francja, Niemcy, Anglia). Regularnie brał udział w Salonach Jesiennych ZPAP, a wcześniej prezentacjach tarnowskiej grupy TA (Tarnowscy Artyści), która wystawiała głównie w salach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej. Za swoją twórczość otrzymał nagrodę Fundacji im. I. Paderewskiego w Chicago. Dwukrotnie nominowany był do Nagrody Miasta Tarnowa (2002 i 2004 rok) w dziedzinie twórczości artystycznej, jednak Nagrodę Honorową Miasta Tarnowa, za całokształt twórczości otrzymał już pośmiertnie w 2011 roku. W latach 1984-2003 był pracownikiem Tarnowskiego Muzeum Okręgowego, gdzie zajmował się renowacją malarstwa, w tym także największego fragmentu „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, który w swoich zbiorach posiada Muzeum. Jego prace znajdują się w wielu instytucjach oraz kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. (…) Jacek Wróbel jest malarzem wizji. Spotkanie z jego malarstwem otwiera w odbiorcy wymiar niecodzienny, rodem z krańców realnej rzeczywistości. W gorących i chłodnych przestrzeniach zjawiskowych fantasmagorii Wróbla pojawiają się postacie, fragmenty miast, świątyń, jezior, głębin morskich i kosmicznych bezkresów – ba, nawet wyłaniająca się z mgieł i oparów lokomotywa zdaje się nie należeć do naszego świata. Wszystko w obrazach Wróbla rozgrywa się w niesamowicie rozświetlonych sferach, a rozświetlenie to nasycane jest czerwieniami, oranżami i żółciami kontrastującymi z brunatnymi połaciami ciężkiego mroku, czasami nocy owianej mistyczną lub surrealistyczną grozą (…) - pisał o obrazach Jacka Wróbla profesor Stanisław Tabisz. (…) Jacek wprowadza do swej malarskiej palety stonowaną feerię kolorów: brązów, czerwieni i nasyconych zieleni, ugrów – tak jakby owymi barwami chciał odwrócić naszą uwagę od zawartej w obrazach bogatej symboliki. Ciepłe kolory stwarzają specyficzny klimat i nastrój i jakąś tajemniczą ciszę, która zaprasza do dłuższego zatrzymania się i wniknięcia w głąb – może po to by stanąć twarzą w twarz z tajemnicą (…) – Jolanta Januś „Czas wyjścia”. Wystawa „Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego” Wystawa „Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego” Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.04.2025 Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na pierwszą w swojej historii tak kompleksową wystawę, poświęconą broni i uzbrojeniu ochronnemu na ziemiach polskich. Zwiedzający będą mogli zobaczyć kilkaset eksponatów, w tym prehistoryczne topory, groty, średniowieczne miecze, nowożytne elementy uzbrojenia ochronnego, uzbrojenie z czasów powstań narodowych, a także legendarne polskie szable wz. 21 i wz. 34. Całość dopełni współczesne umundurowanie oficera Wojska Polskiego.Tytuł ekspozycji pochodzi z jednej z pierwszych polskich prac o broni profesora Józefa Łepkowskiego, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w XIX wieku, który uważał broń za jedno z najcenniejszych źródeł wiedzy o rozwoju cywilizacyjnym społeczeństw.Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą zarówno ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, jak i zostały wypożyczone z: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz od prywatnych kolekcjonerów.Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. o godzinie 17:00w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wystawę będzie można oglądać od 29 kwietnia do 26 września 2025 r.Wystawa została przygotowana w ramach jubileuszu „1025. Tysiąclecie Królestwa Polskiego”. 
234. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Lisiej Górze 234. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Lisiej Górze Data rozpoczęcia wydarzenia: 03.05.2025 ZapraszamySpotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.05.2025 Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie serdecznie zaprasza dzieci wraz z rodzicami na spotkanie z Wiesławem Drabikiem - autorem pełnych humoru wierszowanych bajeczek dla dzieci. Spotkanie odbędzie się 9 maja br. (piątek) o godzinie 17:00 w Dziale dla Dzieci i Młodzieży, przy ul. Staszica 6. Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek Wiesława Drabika.Wydarzenie jest zorganizowane w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być”.WIESŁAW DRABIKPisarz dla dzieci, autor ponad dwustu bajeczek ukazujących się od 1995 r. w kilku wydawnictwach m.in: Skrzat, Siedmioróg, Debit, Wilga i Pascal, z których niektóre zilustrował. Większość publikacji to wesołe, rymowane bajeczki o zwierzętach, chętnie czytane i oglądane przez najmłodszych i ich rodziców. Wśród najbardziej znanych znajdują się m.in: „Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków”, „Awantura na podwórku”, „Łakomczucha”, „Kocie łakocie”, „MAŁa mYSZ skacze czyli myszomania”. Niektóre bajeczki były prezentowane w programie telewizyjnym pt. „Książki z górnej półki”, kilka z nich pokazano na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2003 roku. Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszą się serie: „Zostań Mistrzem”, opisująca drogę do medali naszych najlepszych sportowców, seria portretów sympatycznych zwierzątek pt: „Bajki dla malucha…”, seria „Leoś Zawodowiec”, „Bajki-Szukajki”, oraz wierszowane wersje klasycznych bajek wydane jako „Wielki skarbiec bajek”.
Reklama
Śmiertelny wypadek na A4 pod Bochnią. Zderzyły się trzy samochody ciężarowe Śmiertelny wypadek na A4 pod Bochnią. Zderzyły się trzy samochody ciężarowe Data dodania artykułu: 22.04.2025 12:14Służby z powiatu dąbrowskiego skierowane do poważnego wypadku na DK73 w Ratajach Służby z powiatu dąbrowskiego skierowane do poważnego wypadku na DK73 w Ratajach W dniu 18 kwietnia (piątek), w godzinach wieczornych, służby zostały zadysponowane do wypadku drogowego na drodze krajowej nr 73 w miejscowości Rataje Słupskie. Po dotarciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania przez Kierującego Działaniami Ratowniczymi stwierdzono, że doszło do czołowego zderzenia dwóch pojazdów osobowych – BMW i Seat, w których podróżowało łącznie siedem osób: trzy w BMW oraz cztery w Seacie.Data dodania artykułu: 19.04.2025 11:075 osób poszkodowanych, jedna nie żyje w wypadku pod Czchowem. Na miejscu lądował LPR 5 osób poszkodowanych, jedna nie żyje w wypadku pod Czchowem. Na miejscu lądował LPR Około godziny 7.00 rano w poniedziałek 28.04. służby odebrały zgłoszenie o wypadku, do którego doszło w miejscowości Będzieszyna koło Czchowa na drodze krajowej nr 75.Data dodania artykułu: 28.04.2025 08:08180 lat Browaru Okocim. Gala jubileuszowa w Brzesku 180 lat Browaru Okocim. Gala jubileuszowa w Brzesku Uroczyste obchody jubileuszu 180-lecia działalności obchodził Browar Okocim. Wydarzenie odbyło się w Pałacu Goetza w Brzesku, wśród gości obecni byli politycy, biznesmeni i samorządowcy.Data dodania artykułu: 24.04.2025 20:48Wypadek w Nowych Żukowicach. Były utrudnienia na DW 984! Wypadek w Nowych Żukowicach. Były utrudnienia na DW 984! Data dodania artykułu: 26.04.2025 21:22Jedna osoba ranna, druga poszukiwana po zderzeniu samochodów w Tuchowie Jedna osoba ranna, druga poszukiwana po zderzeniu samochodów w Tuchowie Data dodania artykułu: 28.04.2025 13:06
Bezczynszowe mieszkania stan deweloperski Bezczynszowe mieszkania stan deweloperski Cena: 495000 PLNOFERTA SPECJALNA: EKSLUZYWNE MIESZKANIA W SPOKOJNEJ OKOLICY DO KOŃCA MAJA CENA NIŻSZA NIŻ W OGŁOSZENIU! POZNAJ NASZE OSIEDLE – HARMONIA KOMFORTU I PRZYRODY Zapraszamy do wyjątkowego miejsca, gdzie nowoczesność łączy się z zielenią. Nasze osiedle składa się z sześciu starannie zaprojektowanych segmentów, w których każdy detal został przemyślany dla Twojej wygody. DOSKONAŁA LOKALIZACJA 15 minut do autostrady A4 9 minut do centrum Tarnowa Szybki dostęp do kluczowych punktów miasta i regionu MIESZKANIE 75 m² + PODDASZE DO ADAPTACJI (20 m²) PARTER Wiatrołap – 2,65 m² Pokój dzienny z aneksem kuchennym – 30,94 m² (z wyjściem na ogród ) Łazienka – 2,43 m² Schowek – 2,75 m² PIĘTRO Łazienka – 5,25 m² Pokój 1 – 14,71 m² (z wyjściem na balkon ) Pokój 2 – 12,90 m² (z wyjściem na balkon ) Korytarz – 3,36 m² PODDASZE DO ADAPTACJI – 20,00 m² (idealne na garderobę, gabinet lub dodatkową sypialnię) DODATKOWE KORZYŚCI Instalacja grzewcza przygotowana pod piec dwufunkcyjny gazowy Instalacja elektryczna przystosowana pod fotowoltaikę Wyjście na balkon z każdej sypialni Wygłuszenie akustyczne w każdym segmencie SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI JUŻ DZIŚ! Nie przegap okazji na wymarzone mieszkanie w wyjątkowej lokalizacji! Beściak nieruchomości Tomasz Zięcina [email protected] Telefon: 736 150 527 Zapraszamy do odwiedzenia naszego osiedla i zobaczenia wszystkiego na własne oczy!Poszukiwana pielęgniarka środowiskowa Poszukiwana pielęgniarka środowiskowa Cena: 8500 PLNPrzychodnia POZ zatrudni pielęgniarkę środowiskową. Oferujemy stabilne warunki zatrudnienia, elastyczny grafik oraz pracę w przyjaznym zespole. Wymagane aktualne prawo wykonywania zawodu, prawo jazdy kat. B oraz tytuł magistra lub kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa środowiskowego.Projektowanie stron internetowych Tarnów Cała Polska/Atrakcyjna cena Projektowanie stron internetowych Tarnów Cała Polska/Atrakcyjna cena Potrzebujesz strony internetowej, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zgłoś się do mnie. Zajmuję się tworzeniem stron internetowych od A do Z - od pierwszej rozmowy, przez projekt, aż po gotową stronę online. Działam kompleksowo: doradzam, tworzę i wdrażam, a Ty nie musisz się martwić o techniczne szczegóły. Każda strona jest przejrzysta, estetyczna i dopasowana do Twoich potrzeb - niezależnie od tego, czy jesteś firmą, czy osobą prywatną. Masz pytania? Zadzwoń : 794 252 817
Złomowanie samochodów Tarnów gotówka od ręki, stacja demontażu Złomowanie samochodów Tarnów gotówka od ręki, stacja demontażu Złomowanie aut - legalna stacja demontażu pojazdów z uprawnieniami! Skupujemy auta osobowe, dostawcze, uszkodzone, powypadkowe, stare i zardzewiałe. Posiadamy niezbędne zezwolenia i wydajemy komplet dokumentów do wyrejestrowania pojazdu. Odbieramy auta własnym transportem - szybko, sprawnie i bez ukrytych kosztów. Płacimy gotówką od ręki! Nasza oferta obejmuje teren województwa śląskiego i małopolskiego - dojeżdżamy do klientów i załatwiamy wszystkie formalności na miejscu. Zaufaj profesjonalistom z doświadczeniem. Pracujemy 6 dni w tygodniu - dostosujemy się do Twojego czasu! Nie trać czasu na wystawianie ogłoszeń i czekanie na kupców. Zadzwoń, a my przyjedziemy i zabierzemy Twoje auto - legalnie, bezpiecznie i z korzyścią dla Ciebie! Szybki kontakt, uczciwa wycena, zero stresu - zapraszamy do współpracy! Tel.733044044 www.auto-zlomowanie.plNowa inwestycja w Zbylitowskiej Górze. Nowa inwestycja w Zbylitowskiej Górze. Cena: 449000 PLNOstatnie wolne segmenty !!! Do sprzedaży bliźniak 4 lokalowy, mieszkania o powierzchni 56m2 (segmenty zewnętrzne), 53m2 segmenty wewnętrzne. Do każdego segmentu przynależy prywatny wydzielony ogródek, miejsca postojowe przed budynkiem. Cena segmentów wewnętrznych o powierzchni 53m2 wynosi; 429.000zł Cena segmentów zewnętrznych o powierzchni 56m2 wynosi 449.000 zł Stan deweloperski. Brak podatku PCC OD KUPUJĄCEGO !!! SPECYFIKA BUDOWLANA: Budynek wykonany z : Pustak z betonu komórkowego Termobet 24CM, ocieplony styropianem grafitowym firmy Styrokon 18 cm współczynnik lambda 0,035, strych docieplony pianą PUR otwarto-komorową gr. 18-20 cm, Strop pomiędzy strychem, a poddaszem izolowany termicznie wełną mineralną Isover lambda 0,038( 25-35 cm ), Elewacja wykończona tynkiem sylikonowym HARD, Pokrycie dachu dachówką Creaton Kapstad Duraton Pro w kolorze czarnym. Stolarka okienna trzyszybowa z PCV z systemem Iglo Energy Classic ,okucia Maco, w kolorze Antracyt zewnętrzny / Biały wewnętrzny, Drzwi wejściowe Setto Standard 72 Antracyt drewnopodobny, ramka inox , lustro weneckie. Stan deweloperski: Ogrzewanie podłogowe obejmujące wszystkie pomieszczenia. W każdym pomieszczeniu okablowanie do systemu regulacji temperatury. Energooszczędny dwufunkcyjny piec gazowy. Instalacja elektryczna trójfazowa, dodatkowo na strych wyciągnięty arot pod fotowoltaikę oraz internet, a także arot pod bramę lub domofon (wszystkie trzy systemy wraz z okablowaniem po stronie nabywcy). Instalacja wentylacyjna (zgodnie z projektem) Instalacja wodno-kanalizacyjna. Wylewka betonowa przygotowana pod położenie podłóg. Drzwi wejściowe, otynkowane ściany, parapety wewnętrzne (brak), zewnętrzne stalowe w kolorze RAL 7016 z aluminiową zatyczką Balustrady okien balkonowych stalowe, cynkowane i malowane proszkowo w kolorze RAL 7016, Balkon francuski, Schody na strych z drabinką składaną firmy Velux, Wydzielone ogródki ogrodzone częściowo ogrodzeniem już istniejącym oraz ogrodzeniem panelowym w kolorze RAL 7016, Otoczenie: Podjazd wykonany z kamienia łamanego Dolomit 32-64mm wraz z podbudową 30-40 centymetrów. Teren uporządkowany i wyplantowany. Miejsce na odpady wydzielone w podziale fizycznym. Do mieszkania przynależny ogródek o pow. ok. 50m2 oraz 2 miejsca parkingowe przed budynkiem. Od A Do Z Nieruchomości ul. Krakowska 17, Tarnów Agnieszka Zając Tel: 668 804 983 Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.Nowoczesny dom parterowy w Koszycach Małych Nowoczesny dom parterowy w Koszycach Małych Cena: 1799000 PLNNowoczesny parterowy dom 5km od miasta. Zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą domu parterowego położonego w miejscowości Koszyce Małe koło Tarnowa, wybudowanego w 2018 roku, według projektu " Home koncept 26L", o powierzchni 146,76m2 powierzchni użytkowej. Dom usytuowany jest na ogrodzonej i zagospodarowanej działce o powierzchni 2432m2. Działka bogato urządzona i zaprojektowana, obsadzona różnego rodzaju krzewami i roślinami, alejki różane, fontanna, oświetlenie oraz 3 punkty zraszające, wykonano również drenaż ogrodu. Sam dom wybudowany został w technologi tradycyjnej, z materiałów najwyższej klasy, dla siebie. Posiada duży jasny salon z wyjściem na taras i ogród, wydzieloną część jadalną, kuchnię w zabudowie ze sprzętem AGD, wyspą gdzie również można przyrządzać jak i spożywać potrawy, 2 przedpokoii z szafami w zabudowie, garażem w bryle jednostanowiskowym oraz pomieszczeniem technicznym, korytarzem z którego mamy wejście do 4 niezależnych pokoi, 2 dużych łazienek, kotłowni, garderoby. Dom inteligentny, wyposażony w system alarmowy, rekuperacje regulowaną w każdym pomieszczeniu, klimatyzację z funkcją dogrzewania, ogrzewaniem podłogowym. Stylowy kominek w salonie, energooszczędne oświetlenie. Sprzedaż z umeblowaniem i wyposażeniem, wykluczając elementy osobiste. Zadzwoń i umów się na prezentację. Podana cena podlega negocjacji. Od A Do Z Nieruchomości ul. Krakowska 17, Tarnów Agnieszka Zając Tel: 668 804 983 Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 26°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 13 km/h

ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama