- W dniu dzisiejszym na ciężkowickim rynku obchodzimy święto Konstytucji 3 Maja. Dodatkowo jeszcze obchodzimy Dzień Strażaka. Była to możliwość do tego, aby podziękować i odznaczyć zasłużonych strażaków za wieloletnią służbę, za ich ciężką pracę na rzecz mieszkańców gminy Ciężkowice. Naszą uroczystość uświetniła orkiestra Jana Muchy, która jak zawsze jest niezawodna. Było bardzo uroczyście, bardzo podniośle. W dzisiejszej uroczystości biorą udział szkoły podstawowe, stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich, sołtysi, tak że jest mnóstwo mieszkańców. Bardzo się z tego cieszę, że wszyscy tak licznie przybyli, żeby świętować z nami święto 3 Maja - mówi Jowita Jurkiewicz-Drąg, burmistrz Ciężkowic.
Po części patriotycznej, złożeniu kwiatów pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego i uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny trzeciomajowe celebracje przeniosły się do Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Nagrodzony Honorowym Obywatelstwem Gminy Ciężkowice profesor Jan Pluta jest wybitnym fizykiem jądrowym i wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Od lat aktywnie popularyzuje wiedzę na temat radioaktywności i fizyki jądrowej.
- Czuję się zawstydzony trochę, że dołączyłem do tak bardzo szacownego grona, w którym jest Paderewski. Zaskoczeniem jest dla mnie, że jestem w aż tak szacownym gronie. Usiądę chyba na ławeczce Paderewskiego, która tu jest na Rynku w Ciężkowicach i sobie zrobię z nim zdjęcie, bo obaj jesteśmy honorowymi obywatelami gminy Ciężkowice, tak że mogę się czuć uprawnionym do tego właśnie – przyznaje prof. Jan Pluta, fizyk jądrowy, Honorowy Obywatel Gminy Ciężkowice.
Profesor ma na swoim koncie ponad pół tysiąca publikacji naukowych, będąc również uczestnikiem licznych międzynarodowych projektów badawczych.
- Interesowało mnie to, żeby poznać coś, co jest jeszcze nieodkryte i to była taka ciekawość świata, żeby poznać coś nowego i zrozumieć mechanizmy działania urządzeń, których ja nie rozumiem albo nikt na świecie nie rozumie. A w końcu jak zacząłem brać udział już w poważnych eksperymentach fizycznych, to odkrywaliśmy prawa i prawidłowości i zjawiska, których ludzie jeszcze nie obserwowali i to było rzeczywiście zaspokojenie mojej ciekawości świata – stwierdza Jan Pluta.
Honorowe obywatelstwo otrzymał również kardiomorfolog Mateusz Hołda, który jako pierwszy w Polsce uzyskał tytuł doktora nauk medycznych jeszcze w trakcie studiów, następnie zostając najmłodszym profesorem w kraju.
- To wielki zaszczyt dołączyć do grona Honorowych Obywateli Gminy Ciężkowice. Jest nas czterech, dwóch żyjących, dwóch nieżyjących i osobistości, które są uhonorowane tym tytułem są naprawdę wybitne, więc dla mnie to nie tylko po pierwsze ogromny honor, ale też zaskoczenie, że gmina akurat mnie wybrała. Zawsze chciałem być lekarzem. Tak naprawdę już od momentu mojej edukacji, tutaj w liceum, w gimnazjum, to zawsze był profil medyczny. Zawsze te przedmioty ścisłe, biologia, chemia, fizyka mnie interesowały i tak naprawdę to było takie marzenie zostać tym lekarzem – przyznaje prof. Mateusz Hołda, kardiomorfolog, Honorowy Obywatel Gminy Ciężkowice.
- Pochodzący ze Zborowic kardiomorfolog jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest również współzałożycielem i kierownikiem zespołu badawczego HEART, którego odkrycia kształtują współczesną kardiologię.
- Takim sztandarowym osiągnięciem naszego zespołu jest na przykład odkrycie jednej z nowych przyczyn udaru mózgu u człowieka. Znaleźliśmy takie miejsce w sercu, w którym ten udar może mieć swój początek. I doszliśmy tak naprawdę od koncepcji, dlaczego ten udar może powstawać. Opisaliśmy strukturę anatomiczną, kieszonkę przegrodową, która mogłaby powodować powstawanie takiego udaru niedokrwiennego mózgu. Opisaliśmy związek taki przyczynowo-skutkowy i teraz kolejne kolejni badacze, kolejne grupy badawcze dochodzą do tego, że eliminujemy tą przyczynę, czyli zamykamy tę kieszonkę przegrodową – zauważa Mateusz Hołda.
Ceremonię zwieńczył koncert smyczkowy w wykonaniu zespołu SunDay Quartet. Warto dodać, że wnioskodawczynią obu Honorowych Obywatelstw była burmistrz Ciężkowic Jowita Jurkiewicz-Drąg.