Prowizja bankowa – czym jest?
Prowizja bankowa jest opłatą, jaką klient ponosi z tytułu wykonania czynności bankowych podjętych na jego zlecenie. Jej wysokość i podstawa są zależne od tytułu, z jakiego naliczana będzie prowizja. Co do zasady, prowizja jest wyrażana w stosunku procentowym do wysokości kwoty kredytu, choć określona czynność bankowa może także przewidywać prowizję w stałej kwocie.
W tym kontekście widać, że prowizja stanowi de facto zysk banku i jest jednym z jego źródeł dochodu.
Za jakie czynności może być naliczona prowizja?
Prowizja naliczana jest za różne czynności bankowe. Przedstawiamy najważniejsze z nich:
-
udzielenie kredytu bankowego,
-
rozpatrzenie wniosku o kredyt,
-
przewalutowanie kredytu,
-
podwyższenie kwoty kredytu,
-
wcześniejsza spłata kredytu,
-
wezwania do zapłaty, monity.
Podczas wyboru kredytu konsumenckiego zachęcamy, aby dokładnie przeanalizować wysokość poszczególnych prowizji. Należy odrębnie zapoznać się z prowizją za rozpatrzenie wniosku kredytowego oraz prowizją za samo udzielenie kredytu. Dla niektórych konsumentów istotna może też być prowizja za wcześniejszą spłatę zobowiązania.
Czy bank może zrezygnować z prowizji?
Prowizja nie jest obligatoryjnym elementem kredytu bankowego i nie musi być pobrana. Warto jednak szczegółowo analizować dane oferty, niekiedy bowiem, nawet mimo braku prowizji za udzielenie kredytu, inne opłaty mogą już być dużo wyższe. Ponadto, mogą też wystąpić dodatkowe obwarowania związane z daną ofertą.
Co więcej, brak prowizji może wynikać z dodatkowych wymagań ze strony banków, takich jak np. konieczność wykupienia dodatkowych usług. Przykładem może być chociażby obowiązek zakupu pakietu ubezpieczeniowego, którego koszt w dość znaczny sposób podniesie miesięczną ratę zobowiązania. Zachęcamy, by zawsze analizować poszczególne składniki miesięcznej raty kredytu.
Prowizja bankowa – płatna z góry, czy rozłożona w ratach?
W którym momencie płatna jest prowizja bankowa? Co do zasady, prowizja za udzielenie kredytu bankowego płatna jest z góry, możliwe jest jednak wliczenie jej do miesięcznych rat. Oczywiście jeden i drugi wariant może być korzystny dla konsumenta – jest to kwestia indywidualna.
Ile wynosi maksymalna kwota prowizji?
Wysokość maksymalnej prowizji za udzielenie kredytu nie jest wartością ustalaną wyłącznie przez bank, a regulowana jest w Ustawie o kredycie konsumenckim. Zgodnie z brzmieniem przepisów niniejszej ustawy, maksymalna wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu nie może być większa, niż suma 25% całkowitej kwoty kredytu oraz 30% całkowitej kwoty kredytu w skali roku.
Ile faktycznie wynosi prowizja banku?
W zależności od konkretnej oferty, prowizja banku może znacznie się różnić. W praktyce mieści się ona w przedziale od 10% do 20% wysokości kredytu , ale pod pewnym warunkami może być niższa (aż do całkowitego braku prowizji).
Należy jednak zawsze zwracać uwagę na to, że nawet niska prowizja może wiązać się z innymi opłatami – jak np. z wyższym odsetkami oraz koniecznością wykupienia ubezpieczenia. Każdą ofertę warto indywidualnie przestudiować, by faktycznie wybrać najtańszy wariant.
Niska prowizja i ryzyko kredytowe
Kredyt konsumencki powinien być jak najkorzystniejszy dla klienta, oferować mu odpowiedni termin spłat i wysokość miesięcznych rat, jak również powinien być tani. Decydując się na taki kredyt należy wciąć pod uwagę także ryzyko kredytowe o którym przeczytasz tu: https://intratka.pl/blog/co-to-jest-ryzyko-kredytowe/.
Prowizja – ważny czynnik ceny kredytu
Prowizja bankowa w dużej mierze determinuje ostateczny koszt kredytu i wysokość miesięcznych rat. Może ona być pobrana np. przy okazji rozpatrzenia wniosku kredytowego oraz lub podczas przyznania pożyczki.