Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Dziedzictwo kulturowe i turystyka. Tożsamość europejska i rozwój regionów

  • 13.11.2024 07:14
  • Autor: Grupa tipmedia
Dziedzictwo kulturowe i turystyka. Tożsamość europejska i rozwój regionów

Planetarium w Olsztynie, fot. planetarium.olsztyn.pl

 

Europa jest jak mozaika: składa się z wielu różnobarwnych elementów. Dzięki temu wciąż jest pociągająca. To dziedzictwo kulturowe wielu państw. Dlatego Komisja Europejska chroni je, promuje i rozwija poprzez finansowanie wielu projektów.

 

 

 

Dziedzictwo kulturowe. Co się pod tym kryje?

– Musimy wyjść od Polityki Spójności, jednej z najważniejszych polityk Unii Europejskiej. Bo dzięki niej zapóźnione regiony przy wsparciu pieniędzy  unijnych mają szanse doganiać regiony bardziej rozwinięte. Dziedzictwo kulturowe wychodzi naprzeciw tej idei – podkreśla Gustaw Marek Brzezin, marszałek warmińsko-mazurski w latach 2014-2023, a obecnie senator.

Projekty obejmują restaurację obiektów naturalnych i archeologicznych, muzea, zabytki, w tym obiekty sakralne, dzieła sztuki, zabytkowe miasta, dzieła literackie, muzyczne i audiowizualne oraz wiedzę, zwyczaje i tradycje mieszkańców Unii. A to z kolei wzmacnia poczucie wspólnej europejskiej tożsamości. Ale nie tylko.

Jest także siłą napędową dla sektora kultury i sektora kreatywnego. Stymuluje wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Wpływa także na rozwój turystyki, która z kolei skutecznie promuje dziedzictwo kulturowe. 

 

UE chroni i promuje dziedzictwo kulturowe Europy

– Wiemy że regiony są bardzo zróżnicowane pod względem kultury, uwarunkowań historycznych, natury. Dlatego wsparcie unijne w dziedzinie kulturowej z nachyleniem na turystykę, na poznawanie, na przyciąganie się, na rozwój gospodarki w obszarze turystycznym jest bardzo dobrą funkcją – ocenia Gustaw Marek Brzezin.

Chociaż polityka w tej dziedzinie leży przede wszystkim w gestii państw członkowskich, władz regionalnych i lokalnych, to UE jest zaangażowana w ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego Europy poprzez strategie polityczne i programy.

– I Polska bardzo dobrze z tego korzysta – podkreśla Gustaw Marek Brzezin.

 

Ten projekt miłośnicy „Potopu” od razu skojarzą

Przykłady? Jest ich tak dużo, że wybór jednego nie jest łatwym zadaniem. Może więc sięgnijmy najpierw do poprzedniej perspektywy finansowej 2014-2020. I zajrzyjmy na Podlasie. Wybraliśmy ten projekt. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

Otóż z pieniędzy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego został wtedy odnowiony zabytkowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie. Miłośnicy „Potopu” Henryka Sienkiewicza od razu skojarzą tę nazwę i związaną z nią historię.

To – dodajmy – perła późnobarokowej architektury. Został ufundowany przez Jana Klemensa Branickiego, ówczesnego właściciela Tykocina. Powstawał w latach 1742-1750. Fundator sprowadzał na Podlasie najwybitniejszych twórców z Polski i zagranicy. 

Kościół w Tykocinie. Powstawał w latach 1742-1750, Fot. mapadotacji.gov.pl

We wnętrzu świątyni zachowały się cenne barokowe ołtarze, prospekt organowy, obrazy i częściowo polichromie. Dziś organizowane są tutaj festiwale muzyczne, pokazy filmowe, wernisaże. 

Kręcone były też filmy, m.in. „Biała sukienka” czy – bardzo popularny wśród widzów – „U Pana Boga w ogródku”. Organizowana jest także coroczna inscenizacja zdobycia zamku w Tykocinie, które miało miejsce w 1657 roku. 

Nasz rozmówca, były marszałek warmińsko-mazurski, podkreśla, że dziedzictwo kulturowe to duża szansa i dostęp do środków unijnych. Dzięki temu – jak mówi – regiony mogą pokazać innym to, co w nich cenne i ciekawe turystycznie.

I co wyróżnia jakiś region na tle innych regionów unijnych – dodaje– Tak jak to robiliśmy i robimy na Warmii i Mazurach.

 

Tam, gdzie spotkała się Europa Zachodnia ze Wschodem

Skoro tak, to sięgnijmy teraz do obecnej perspektywy unijnej 2021-2027. I zajrzyjmy do sąsiadów Podlasia – Warmii i Mazur.

– Jest dobrze poplanowana – zapewnia z miejsca Gustaw Marek Brzezin. 

I od razu zaczyna wyliczać najważniejsze projekty. 

– Jednym z tematów jest dziedzictwo związane z Mikołajem Kopernikiem, który jest znany nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie. W planach mamy m.in. budowę centrum poznawczego i rewitalizację planetarium, które doczeka się tego po 50 latach.

– Będzie też kontynuowany rozwój szlaku kopernikowskiego. Jest on szansą miast, w których Kopernik przebywał. 

Chodzi o Olsztyn, Frombork i Lidzbark Warmiński. 

Mikołaj Kopernik we Fromborku, Fot. Wikipedia

– To jedna z tych naszych marek, które powinniśmy stale promować i w Polsce, i za granicą – dodaje Brzezin.

Druga taka marka to bitwa grunwaldzka i inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Jest organizowana od 1998 roku. To największe takie wydarzenie w Polsce i prawdopodobnie w Europie. 

Bierze w niej udział grubo ponad 1000 rycerzy z Polski, Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy, a nawet Stanów Zjednoczonych. Ich starcie ogląda nawet 70 tys. widzów (niektóre źródła podają, że około 100 tys.).

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, Fot. muzeum-grunwald.pl

Mamy też sieć zamków krzyżackich, obiektów renesansowych, które mogłyby się dobrze wpisywać w przygotowywanie projektów promujących to dziedzictwo kulturowe – dodaje Brzezin.

 

Jak to stymuluje lokalną gospodarkę?

Czy wspomniane marki regionalne, których rozwój jest finansowany pieniędzmi unijnymi, przekładają się na rozwój gospodarki w regionie?

– Oczywiście, są bardzo ważne – odpowiada Brzezin. – Wspierają turystyką, która promuje dziedzictwo kulturowe regionu.

„W ten sposób kultura staje się ważnym czynnikiem zrównoważonego rozwoju” – czytamy na stronie Komisji Europejskiej.

Przełóżmy to na konkret.

– Mówi się, że jedno miejsce w hotelu generuje 4-5 miejsc pracy w innych dziedzinach gospodarki. Między innymi w przetwórstwie rolno-spożywczym, tradycyjnej żywności, no i w usługach. To się zamyka w jedną całość. Turystyka wiąże wiele dziedzin gospodarki i wpływa na rozwój regionu – nie ma wątpliwości Gustaw Marek Brzezin.

 

Fundusze europejskie, czyli pieniądze na inwestycje

Jak te projekty są finansowane? – Poprzez Regionalne Programy Operacyjne. Obecnie są to fundusze europejskie dla Warmii i Mazur – odpowiada Brzezin. 

– Naprzeciw wychodzą też – jeśli chodzi o dziedzictwo kulturowe i turystykę – Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. To 2,5 mld euro na 6 województw. Średnio ok. 400 mln euro na region.

Nie jest to jednak kwota z automatu przypisana do regionu – zastrzega były marszałek.

– Trzeba być skutecznym w aplikowaniu. Więc jeżeli któreś województwo nie zdąży, to inne pochłonie te pieniądze – precyzuje. 

 

Polskie skarby kultury online i na żywo. Nowy odcinek audycji „Unia. To się opłaca”

Tym razem zabierzemy Państwa w wirtualną podróż po inspirujących miejscach kultury w Polsce, wspieranych przez Fundusze Europejskie. Skoncentrujemy się na dziedzictwie kulturowym i turystyce – kluczowych obszarach Polityki Spójności, które nie tylko chronią nasze zabytki, ale także wspierają lokalne gospodarki.

Odwiedzimy Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, które powstało dzięki dofinansowaniu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Nowoczesne centrum kultury przyciąga rocznie niemal milion osób z całego świata. Ta wyjątkowa instytucja upamiętnia wydarzenia związane z rewolucją Solidarności, które odegrały kluczową rolę w historii Europy.

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, Fot. muzeum-grunwald.pl

Wybierzemy się również do największego gotyckiego zamku na świecie – Muzeum Zamkowego w Malborku. Odwiedzany rocznie przez ponad 700 tysięcy gości zamek, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, przyciąga turystów z całego globu. Agnieszka Kowalska, zastępca dyrektora ds. naukowo-konserwatorskich, zdradzi nam kulisy konserwacji tego wyjątkowego obiektu i podkreśli, jak fundusze unijne wspierają jego renowację.

W dobie nowoczesnych technologii wiele cennych zbiorów można podziwiać także online. W programie nie zabraknie informacji o digitalizacji dziedzictwa kulturowego – technologii, która przenosi nasze dziedzictwo w cyfrowy świat. Dzięki niej kolekcje Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku są dostępne online dla zwiedzających z całego świata.

Edyta Bugowska, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu opowie nam, jak digitalizacja pozwala zachować i ocalić cenne zabytki od zapomnienia.

Zapraszamy do oglądania audycji, w której pokażemy, jak fundusze unijne wspierają rozwój polskiego dziedzictwa kulturowego i turystyki.

 

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

 

Materiał partnera


Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wystawa „Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego” Wystawa „Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego” Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.04.2025 Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na pierwszą w swojej historii tak kompleksową wystawę, poświęconą broni i uzbrojeniu ochronnemu na ziemiach polskich. Zwiedzający będą mogli zobaczyć kilkaset eksponatów, w tym prehistoryczne topory, groty, średniowieczne miecze, nowożytne elementy uzbrojenia ochronnego, uzbrojenie z czasów powstań narodowych, a także legendarne polskie szable wz. 21 i wz. 34. Całość dopełni współczesne umundurowanie oficera Wojska Polskiego.Tytuł ekspozycji pochodzi z jednej z pierwszych polskich prac o broni profesora Józefa Łepkowskiego, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w XIX wieku, który uważał broń za jedno z najcenniejszych źródeł wiedzy o rozwoju cywilizacyjnym społeczeństw.Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą zarówno ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, jak i zostały wypożyczone z: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz od prywatnych kolekcjonerów.Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. o godzinie 17:00w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wystawę będzie można oglądać od 29 kwietnia do 26 września 2025 r.Wystawa została przygotowana w ramach jubileuszu „1025. Tysiąclecie Królestwa Polskiego”. Brzesko. Wyjdź z nami na trening! Brzesko. Wyjdź z nami na trening! Data rozpoczęcia wydarzenia: 02.07.2025 Burmistrz Brzeska Tomasz Jan Latocha oraz Klaudia Jeleń zapraszają wszystkich mieszkańców na bezpłatne wakacyjne treningi w plenerze!Gdzie? Teren przy RCKBKiedy? W każdy wakacyjny wtorekGodzina: 18:30–20:00Wstęp wolny!To doskonała okazja, by aktywnie spędzić lato, zadbać o formę i dobrze się bawić w świetnej atmosferze! Zajęcia są skierowane zarówno do kobiet, jak i mężczyzn – bez względu na poziom zaawansowania.➡️ Zabierz ze sobą tylko matę, resztą zajmie się Klaudia Jeleń – trenerka pełna energii i pasji!➡️ Na dzieci osób ćwiczących czekają animacje i atrakcje zapewnione przez zespół Fiku Miku 🎈Plan treningów:LIPIEC 2025✅ 8.07 – Total Body Conditioning (TBC)✅ 15.07 – TABATA✅ 22.07 – Deep Work✅ 29.07 – Full Body Workout (FBW)SIERPIEŃ 2025✅ 5.08 – Brzuch Pośladki Uda (BPU)✅ 12.08 – TABATA✅ 19.08 – Deep Work✅ 26.08 – FIT-Mix Czekają na Was niespodzianki, nagrody oraz dużo pozytywnej energii!Animacje Fiku Miku przeznaczone są wyłącznie dla dzieci osób biorących udział w treningu.Nie przegap tej okazji – dołącz do nas i trenuj z uśmiechem!
Strażacy świętują! Przed nami wielki Jubileusz 120-lecia OSP Strzelce Wielkie Strażacy świętują! Przed nami wielki Jubileusz 120-lecia OSP Strzelce Wielkie Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.07.2025 120 lat tradycji, służby i gotowości do niesienia pomocy – taką wyjątkową rocznicę w tym roku obchodzi Ochotnicza Straż Pożarna w Strzelcach Wielkich. To nie tylko ważne wydarzenie dla strażaków, ale święto całej lokalnej społeczności, która od pokoleń tworzy historię tej jednostki.26 lipca 2025 roku odbędą się uroczyste obchody jubileuszu, które zapowiadają się jako dzień pełen strażackich tradycji, a także rodzinnej zabawy.Organizatorzy przygotowali bogaty program, który pozwoli uczestnikom wspólnie uczcić tę niezwykłą rocznicę – zarówno w uroczystej, jak i w bardziej rozrywkowej atmosferze.Obchody rozpoczną się o godzinie 13:30 zbiórką pocztów sztandarowych pod remizą OSP. Następnie uczestnicy w uroczystym przemarszu przejdą do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, gdzie o godzinie 14:00 odprawiona zostanie Msza Święta. Podczas nabożeństwa Druhny i Druhowie wraz z całą społecznością podziękują za lata służby i będą prosić o siłę oraz jedność na kolejne wyzwania.Po Mszy Świętej zaplanowano przemarsz do parku przy Dworze Myśliwskim, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości. O godzinie 15:30 rozpocznie się część oficjalna, obejmująca ceremoniał pożarniczy, poświęcenie wozów bojowych oraz wpisy do księgi pamiątkowej. Będzie to szczególny moment, w którym mieszkańcy i strażacy wspólnie zapiszą nową kartę w historii jednostki.Na godzinę 17:00 zaplanowano piknik rodzinny z wieloma atrakcjami zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W programie m.in. pokazy sprzętu strażackiego, dmuchańce, mała gastronomia oraz niespodzianka przygotowana specjalnie dla uczestników wydarzenia.Dzień zakończy się zabawą taneczną od godziny 20:00, podczas której zagra Zespół DoTańca. Organizatorzy zapowiadają świetną zabawę aż do białego rana.Organizacja jubileuszu 120-lecia OSP Strzelce Wielkie nie byłaby możliwa bez wsparcia licznych sponsorów i partnerów, dzięki którym udało się przygotować bogaty program, atrakcje dla dzieci oraz zapewnić zaplecze techniczne i gastronomiczne. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom za okazaną pomoc.Strażacy zapraszają wszystkich mieszkańców i sympatyków straży pożarnej do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia, który będzie nie tylko okazją do zabawy, ale przede wszystkim do budowania lokalnej wspólnoty i pielęgnowania tradycji.To już dziewiąta edycja Dni Wikliny - zapraszamy do Ispu To już dziewiąta edycja Dni Wikliny - zapraszamy do Ispu Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.07.2025 To już dziewiąta edycja Dni Wikliny – wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny Gminy Wojnicz. Przez dwa dni boisko sportowe w Ispie stanie się sercem lokalnej tradycji, rękodzieła, dobrej muzyki i rodzinnej zabawy.To nie tylko święto wikliny, ale przede wszystkim spotkanie społeczności – mieszkańców, artystów ludowych, lokalnych twórców i gości z całego regionu. Wydarzenie pokazuje, jak bogata i żywa jest nasza tradycja, a jednocześnie daje przestrzeń do wspólnej integracji i odpoczynku. SOBOTA, lipcaOd godzin popołudniowych na uczestników czekać będą karuzele, zjeżdżalnie, wesołe miasteczko, warsztaty wikliniarskie oraz animacje dla dzieci prowadzone przez DJ-a i animatorów. Wieczorem – koncert Mateusza Mijala i gości, a następnie taneczna zabawa z zespołem Profes Band. NIEDZIELA, lipcaNiedziela upłynie pod znakiem dmuchańców i atrakcji dla całych rodzin. Będzie można wziąć udział w warsztatach pszczelarskich i odpocząć w strefie animacji. Na scenie pojawią się: Kapela Wsi Milówka, zespół MILANO oraz gwiazda wieczoru – Golec uOrkiestra. Przez cały weekend dostępne będą stoiska z wikliną, rękodziełem, lokalnymi produktami i przysmakami.Wydarzenie odbędzie się na boisku sportowym w Ispie. Wstęp wolny!Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.Zapraszają: Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk, Sołtys Ispu Monika Bieniaś, Stowarzyszenie „Wiklina – Przyjazny Isep” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Wojniczu. 
81. rocznica Operacji III Most 81. rocznica Operacji III Most Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.07.2025 W niedzielę, 27 lipca 2025 roku, w miejscowościach Wał-Ruda i Zabawa odbędą się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę Operacji III Most – jednej z najbardziej spektakularnych akcji polskiego wywiadu Armii Krajowej w czasie II wojny światowej. To wydarzenie, organizowane pod honorowym patronatem Wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, stanowi ważny element budowania lokalnej tożsamości i przypominania o kluczowej roli, jaką mieszkańcy regionu odegrali w historii Polski.Program obchodów rozpocznie się o godzinie 9:30 w Wał-Rudzie, przy pomniku poświęconym uczestnikom operacji. Przewidziano oficjalne wystąpienia, hymn państwowy, apel pamięci, salwę honorową oraz złożenie wieńców. Następnie, o godzinie 11:00, w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie odprawiona zostanie Msza Święta w intencji bohaterów Operacji Most III.Kulminacyjnym punktem obchodów będzie spotkanie pod namiotem przy sanktuarium o godzinie 12:00. Zaplanowano wspomnienia o uczestnikach operacji, piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcji historycznej oraz grę terenową. Wydarzenie ma nie tylko charakter patriotyczny, ale również edukacyjny – przybliża mieszkańcom i gościom znaczenie lokalnych działań w kontekście ogólnonarodowym.Organizatorzy – Burmistrz Radłowa Mateusz Borowiec, kustosz Sanktuarium w Zabawie ks. Zbigniew Szostak, Starosta Tarnowski Jacek Hudyma, Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Tarnów oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie – podkreślają, że pamięć o takich wydarzeniach jest fundamentem kształtowania świadomości historycznej i patriotyzmu kolejnych pokoleń.Krystian Tkaczewski i jego goście Krystian Tkaczewski i jego goście Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.07.2025 Już niebawem odbędzie się IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Ambasador Tarnowa Maestro KrystianTkaczewski i jego Goście. Festiwal odbędzie się w dniach 27 lipca - 9 sierpnia 2025 r. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Tarnowa.W festiwalu wezmą udział pianiści z takich krajów jak: Polska, USA, Chiny, Japonia, Ukraina. Wśród wykładowców znaleźli się: Dr Krystian Tkaczewski (Polska), Tanya Schwarzman (USA), Maria Murawska (Polska), Yun Zhao (Chiny) oraz Masahi Katayama (Japonia).Koncerty odbędą się w dniach:27 lipca godz. 18:00 - Koncert Inauguracyjny Maestro Krystian Tkaczewski i jego GościeSala Koncertowa Szkoły Muzycznej, ul. Lippóczy'ego 4, 33-100 Tarnów31 lipca godz.18:00– Koncert uczestników festiwaluSala Koncertowa Szkoły Muzycznej, ul. Lippóczy'ego 4, 33-100 Tarnów1 sierpnia godz. 18:00 - Koncert uczestników festiwaluSala Koncertowa Szkoły Muzycznej, ul. Lippóczy'ego 4, 33-100 Tarnów2 sierpnia godz. 18:00– Koncert uczestników festiwalu z towarzyszeniem Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej,dyr. Masahi KatayamaSala Koncertowa Szkoły Muzycznej, ul. Lippóczy'ego 4, 33-100 Tarnów3 sierpnia godz. 18:00 - Koncert uczestników festiwalu z towarzyszeniem Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej,dyr. Masahi KatayamaSala Koncertowa Szkoły Muzycznej, ul. Lippóczy'ego 4, 33-100 Tarnów9 sierpnia godz. 18:00 Koncert uczestników festiwaluSala Koncertowa Szkoły Muzycznej, ul. Lippóczy'ego 4, 33-100 Tarnów
Reklama
Wypadek w Szczucinie. Droga krajowa zablokowana Wypadek w Szczucinie. Droga krajowa zablokowana We środę 16 lipca około godziny 16:30 doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych w miejscowości Szczucin na ul. 1 Maja w ciągu drogi krajowej 73. Droga na wysokości Muzeum Drogownictwa jest całkowicie zablokowana.Data dodania artykułu: 16.07.2025 17:06Mały samochodzik przewrócił się przy szpitalu w Tarnowie Mały samochodzik przewrócił się przy szpitalu w Tarnowie Data dodania artykułu: 20.07.2025 12:45Mężczyzna potrącony przez pociąg w Tarnowie trafił do szpitala Mężczyzna potrącony przez pociąg w Tarnowie trafił do szpitala Data dodania artykułu: 09.07.2025 18:36IV Liceum Ogólnokształcące najchętniej wybierane w Tarnowie! IV Liceum Ogólnokształcące najchętniej wybierane w Tarnowie! Okazuje się, że w tym roku absolwenci ósmych klas najchętniej wybierali IV Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. W sumie tę placówkę w systemie rekrutacji elektronicznej wskazało 358 osób, co przekłada się na najwyższy wynik spośród wszystkich szkół ponadpodstawowych w mieście.Data dodania artykułu: 16.07.2025 14:33Karambol na A4 między Brzeskiem a Tarnowem Karambol na A4 między Brzeskiem a Tarnowem Data dodania artykułu: 11.07.2025 23:1812-latek potrącony przez samochód na Tuchowskiej w Tarnowie. Ranny trafił do szpitala 12-latek potrącony przez samochód na Tuchowskiej w Tarnowie. Ranny trafił do szpitala Wypadki drogowe z udziałem dzieci są zawsze szczególnie poruszające i przypominają o konieczności zachowania ostrożności zarówno przez pieszych, jak i kierowców. Sytuacja opisana w Tarnowie ukazuje, jak ważne jest, aby dzieci były edukowane na temat bezpiecznego przechodzenia przez ulicę tylko w miejscach do tego wyznaczonych, jak przejścia dla pieszych.Data dodania artykułu: 09.07.2025 12:01
Adwokat kościelny, unieważnienie małżeństw, rozwód kościelny Adwokat kościelny, unieważnienie małżeństw, rozwód kościelny Cena: Do negocjacjiKancelaria Porad Kościelno-Prawnych - asystencja na każdym etapie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego dla Osób w kraju i za granicą Mail: [email protected] Tel. kom. 693 876 173 (do godz. 19.00) dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony przez właściwą władzę kościelną (również za granicą) (rozwód kościelny, unieważnienie małżeństw)Do wynajęcia mieszkania typu studio Tarnów, ul. Legionów Do wynajęcia mieszkania typu studio Tarnów, ul. Legionów Cena: 1500 PLNOferujemy do wynajęcia trzy komfortowe mieszkania typu studio (garsoniery) w budynku jednorodzinnym, wolnostojącym, po generalnym remoncie. Nieruchomość znajduje się w doskonałej lokalizacji w pobliżu Parku Strzeleckiego, basenu oraz Kantorii. Każde mieszkanie o powierzchni od 17 do 25 m² składa się z: pokoju z dwoma łóżkami, biurkiem, klimatyzacją i szafą, aneksu kuchennego z płytą indukcyjną i lodówką, prywatnej łazienki z prysznicem i toaletą, osobnego, niezależnego wejścia. Czynsz miesięczny: 1 500 zł (mniejsze studio) 1 700 zł (większe studio) W cenie zawarte są wszystkie opłaty: prąd, woda, ogrzewanie oraz wywóz śmieci. Wymagana kaucja zabezpieczająca. Posiadamy klucze możliwość szybkiej prezentacji! Zapraszam do kontaktu i obejrzenia mieszkań! Od A do Z Nieruchomości Agnieszka Zając KRAKOWSKA 17, Tarnów Agnieszka Zając Tel: 668804983 Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.Kompleks działek budowlanych w Zagórzu (gm. Jodłowa | pow. dębicki). Kompleks działek budowlanych w Zagórzu (gm. Jodłowa | pow. dębicki). Cena: 63000 PLNNa sprzedaż malowniczo położone przy lesie działki budowlane o powierzchni od 10 do 12 arów. Zagórze to miejscowość na granicy województwa podkarpackiego i małopolskiego. Co więcej: aktualnie dostępne jest 4 działki, droga wewnętrzna zostanie utwardzona 2 warstwami klińca, udział w cenie. Super lokalizacja: działki w sielskim otoczeniu, przy lesie, a jednocześnie nieopodal znajduje się szkoła (2 km), przystanek autobusowy (1 km) czy sklepy (1,5 km); Zapewniony dostęp do mediów (prąd, woda); Media:w drodze wewnętrznej będą udostępniona dla każdego nowego właściciela działki, woda z sieci oraz możliwości wpięcia się do energii elektrycznej, kanalizacja jako przydomowa oczyszczalnia ścieków lub bezodpływowy zbiornik na nieczystości. Super cena! Zapraszamy !!!
Działka usługowa na sprzedaż Tarnów, ul. Eleonory Rojowej | 2085 m² Działka usługowa na sprzedaż Tarnów, ul. Eleonory Rojowej | 2085 m² Cena: 199000 PLNNa sprzedaż oferujemy działkę o łącznej powierzchni 2085 m², położoną w Tarnowie, przy ulicy Eleonory Rojowej. Nieruchomość składa się z dwóch działek ewidencyjnych: nr 10 oraz 11/2, obręb 277 Tarnów. Działka posiada kształt trapezu i zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Tarnowa znajduje się w obszarze oznaczonym symbolem teren usług - idealna pod inwestycję komercyjną, magazynową, usługową czy inną działalność gospodarczą. Dojazd i otoczenie: Dojazd do nieruchomości możliwy jest z dwóch stron poprzez działki drogowe należące do gminy (obecnie nieurządzone w terenie). Działki te są tymczasowo zagrodzone siatką leśną, porośnięte krzewami i drzewami wymagają zagospodarowania pod przyszły dojazd. Media: W bezpośrednim sąsiedztwie działki dostępne są wszystkie niezbędne media: sieć wodociągowa, kanalizacja, sieć gazowa, sieć energetyczna. To doskonała lokalizacja dla inwestorów szukających przestrzeni pod rozwój działalności w dynamicznie rozwijającej się części Tarnowa. cena: 199.000 PLN Oferta dostępna wyłącznie u nas! Serdecznie zapraszamy na prezentację chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i przedstawimy szczegóły. Od A do Z Nieruchomości Agnieszka Zając Krakowska 17, Tarnów Agnieszka Zając 668804983 Treść ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.Garaż blaszany w kolorze grafit z bramą uchylną i dodatkami Garaż blaszany w kolorze grafit z bramą uchylną i dodatkami Cena: 16200 PLNKonstrukcja w całości wykonana z profilu zamkniętego ocynkowanego 30x30. Okucia boczne i dachowe wliczone w cenę. Kolorystyka: RAL grafitowy Przetłoczenia blachy ułożone poziomo. Przetłoczenia ścian na garażu : T7 Przetłoczenia blachy na dachu: T14 Przetłoczenia blachy na bramie i drzwiach : T7 Chcesz zamówić lub dowiedzieć się więcej? Zadzwoń: 573 683 585 lub napisz: [email protected] Zapraszamy do odwiedzenia strony : https://kamstal-garaze.pl/DOM W ZBYLITOWSKIEJ GÓRZE PRZY UL. ŁĄCZNEJ. DOM W ZBYLITOWSKIEJ GÓRZE PRZY UL. ŁĄCZNEJ. Cena: 740000 PLNSPOKOJNA OKOLICA! OFERTA NA WYŁĄCZNOŚĆ, KLUCZE W BIURZE. Na sprzedaż dom jednorodzinny położony w miejscowości Zbylitowska Góra, zaledwie 3 km od centrum miasta idealne połączenie spokoju i wygody codziennego życia. Nieruchomość o powierzchni użytkowej 87 m² (całkowita 160 m²), zbudowana w 2001 roku z pustaka, kryta blachą. Dom parterowy, z możliwością adaptacji poddasza na cele mieszkalne to idealna opcja dla osób szukających dodatkowej przestrzeni. Układ pomieszczeń: przestronny salon z wyjściem na taras, jadalnia, osobna kuchnia, dwa pokoje, dwie łazienki, funkcjonalny korytarz. Dom częściowo podpiwniczony pod ¼ budynku, co zapewnia dodatkowe miejsce do przechowywania lub możliwość stworzenia domowej kotłowni czy warsztatu. Media i instalacje: prąd, woda- studnia, kanalizacja, ogrzewanie z własnej kotłowni- piec węglowy, gaz w drodze, wydane warunki przyłączeniowe. Działka: Ogrodzona działka o powierzchni 12 arów to doskonałe miejsce na wypoczynek, ogród lub plac zabaw dla dzieci. Na posesji znajduje się również murowany garaż. To doskonała propozycja dla rodzin szukających funkcjonalnego domu z potencjałem, blisko miasta, a jednocześnie w spokojnej okolicy. Cena nie podlega negocjacji. ZAPRASZAMY NA PREZENTACJĘ POSIADAMY KLUCZE DO NIERUCHOMOŚCI! Oferta dostępna wyłącznie w naszym biurze. Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego Od A do Z Nieruchomości Agnieszka Zając Krakowska 17, Tarnów Agnieszka Zając tel: 668 804 983
Reklama
Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 21°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REGION
Reklama