Wszystkie mikrofirmy zwolnione ze składek ZUS. Nie musisz udowadniać spadku przychodów.

  • 25.03.2020, 19:27 (aktualizacja 25.03.2020, 19:38)
  • Zbigniew Filar
Wszystkie mikrofirmy zwolnione ze składek ZUS. Nie musisz udowadniać spadku przychodów.
Rząd ujawnił szczegóły "tarczy antykryzysowej", czyli projektu, który ma pomóc firmom i pracownikom w kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. - To największy polski pakiet wsparcia w historii, jego całkowita wartość wyniesie co najmniej 10 proc. całego polskiego PKB - przekazał premier Mateusz Morawiecki. Pakiet musi jeszcze przyjąć parlament. Sejm zbiera się w czwartek, później Senat.

Ministerstwo Rozwoju poinformowało o zmianie zasad przyznawania zwolnienia ze składek ZUS. Zwolnienie uzyskają wszystkie firmy. Przedsiębiorcy nie będą musieli udowadniać spadku przychodów.

Zasady, na jakich przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS z powodu epidemii, zmieniały się w ostatnich jak w kalejdoskopie.

Jeszcze w piątek przedsiębiorcy przełykali gorzką informację o braku jakiegokolwiek zwolnienia z ZUS-owskiej daniny i zastanawiali się, czy w ogóle warto korzystać z zapowiadanego wówczas odroczenia płatności składek na 3 miesiące. 

Jednak już w sobotę do projektu specustawy wprowadzone zostały zmiany, które przewidywały całkowite zwolnienie małych firm z ZUS. W tej wersji przepisów, uzyskanie zwolnienia uwarunkowane zostało jednak spełnieniem poważnego kryterium: firma musi udowodnić, że w wyniku epidemii koronawirusa jej przychody spadły o przynajmniej 50%.

Dziś wiemy już, że i ten warunek nie będzie musiał być spełniony. Wczoraj, w godzinach wieczornych Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, Łukasz Schreiber poinformował, iż:

"Wszystkie mikrofirmy (zatrudniające od 1 do 9 pracowników) przez 3 miesiące nie zapłacą ZUS-u za swoich pracowników. Zwolnienie jest niezależne od poziomu przychodów firmy."

A co w przypadku przedsiębiorców niezatrudniających żadnych pracowników? Chwilę później informację podaną przez ministra doprecyzowała Minister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz:

"Samozatrudnieni - też bez spadku przychodów. Ale dla tych, których przychody nie przekraczają 15.600 zł."

Zatem w aktualnej wersji tarczy antykryzysowej, wszyscy przedsiębiorcy - niezależnie od tego, czy zatrudniają pracowników, czy też prowadzą działalność jednoosobowo - uzyskają całkowite zwolnienie ze składek ZUS na okres trzech miesięcy. Co więcej, firmy nie będą musiały udowadniać spadku przychodów w tym okresie.

Dla firm jednoosobowych wprowadzone zostanie jednak ograniczenie związane z wysokością osiąganych przychodów. Aby skorzystać ze zwolnienia, przychód firmy nie będzie mógł być wyższy niż 15 600 zł. Ministerstwo, jak dotąd, nie ujawniło jednak, jakiego okresu ma dotyczyć ta wartość. Tego dowiemy się zapewne w najbliższych dwóch dniach, gdy opublikowany zostanie ostateczny projekt specustawy.

Zbigniew Filar

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tank
tank 26.03.2020, 13:06
A co w sytuacji gdy przychód będę miał 100000,00 zł, a koszty 120000,00 zł. Ktoś chyba nie rozumie pojęć ekonomicznych.
Bogdan
Bogdan 26.03.2020, 08:43
żródło artykułu?

"przychód firmy nie będzie mógł być wyższy niż 15 600 zł." za miesiąc czy 3 miesiące?
Nn
Nn 26.03.2020, 09:33
"Ministerstwo, jak dotąd, nie ujawniło jednak, jakiego okresu ma dotyczyć ta wartość. Tego dowiemy się zapewne w najbliższych dwóch dniach, gdy opublikowany zostanie ostateczny projekt specustawy" - warto czytać do końca.
Źródłem są zapewne przytoczone słowa polityków.

Czepianie byle się przyczepić bo to takie fajne...

Pozostałe